Města & regiony ČRNovinkyWellness & Spa

MMR ČR v letošní výzvě COVID lázně dosud proplatilo 57 282 slevových poukazů

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) v letošní výzvě programu COVID lázně dosud lázeňským zařízením proplatilo 57 282 slevových poukazů na pobyt za 229,1 milionu korun. Nejvíce peněz získaly provozy v Karlovarském kraji, kde je největší kapacita lázeňských lůžek.
Foto: CzechTourism

Lidé mohou vouchery na slevu čtyři tisíce korun na pobyt trvající alespoň šest nocí spojený s minimálně pěti procedurami uplatnit do konce roku, lázně mohou o jejich proplacení požádat do 31. ledna příštího roku.

V rámci letošní výzvy MMR ČR vydalo rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši zhruba 712,8 milionu korun, což odpovídá 178 189 poukazům. Na podporu bylo podle zveřejněných podmínek vyčleněno 743,8 milionu korun. Lázeňská zařízení mohla o dotace žádat od 12. dubna do 28. května. Největší objem peněz z letošní výzvy po Karlovarském kraji s výrazným odstupem putoval do Ústeckého, Olomouckého a Jihočeského kraje.

Státem dotované poukazy jsou v programu COVID lázně dostupné od 1. července. Původně se počítalo, že je bude možné uplatnit do konce prosince loňského roku. Na základě rozhodnutí Evropské komise o prodloužení tzv. dočasného rámce, které členským státům umožnilo v souvislosti s pandemií okamžitě podpořit ekonomiku, vláda program prodloužila nejprve do konce června a následně do letošního 31. prosince.

Kabinet minulý rok na program vyčlenil miliardu korun, která měla vystačit na vystavení 250 000 poukazů. Lázeňská zařízení v loňské výzvě čerpala 156,2 milionu korun, nechala si tak proplatit 39 050 slevových poukazů.

Kromě Čechů mohou poukaz využít i občané Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. „Troufáme si tvrdit, že mezi lázeňskými hosty, kteří uplatnili vouchery, byli zajisté i cizinci. Nicméně MMR ČR, coby poskytovatel dotace, tuto konkrétní statistiku nesleduje a přesná data nám nejsou známa. Dotaz by musel být směřován na samotná lázeňská zařízení,“ řekl mluvčí ministerstva Vilém Frček. Doplnil, že program měl pozitivní vliv na návštěvnost tuzemských lázní, nejvíce na ty, které jsou z velké části závislé na hostech ze zahraničí.

O poukazy byl velký zájem i podle Richarda Šipoše z rezervačního portálu Spa.cz. Za loňský a letošní rok je podle něj využilo 48 085 klientů na 25 576 rezervací. Portál chce na podporu lázeňského odvětví navázat, nabízí proto příspěvek tisíc korun na lázeňský pobyt. Lidé si o něj musejí požádat do konce letošního roku, uplatnit ho je třeba do 30. června příštího roku. „Počet příspěvků na jednu osobu není omezen. Pokud si například manželé rezervují společný pobyt v lázních, mohou využít dva lázeňské příspěvky. Ve vyhrazeném termínu je možné absolvovat i vícero pobytů a na každý uplatnit nový poukaz,“ dodal Šipoš.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button