CestovkyNovinky

MMR ČR: CK zbývá vyplatit poukazy za zrušené zájezdy zhruba za 20 milionů Kč

Většina cestovních kanceláří klientům podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) poukazy za zrušené zájezdy kvůli pandemii koronaviru proplatila. Kvalifikované odhady České asociace pojišťoven (ČAP) ukazují, že nyní zbývá vyplatit vouchery vydané podle nové legislativy v objemu kolem 20 milionů korun.
Foto: archiv MMR ČR

MMR v souvislosti s ukončením ochranné doby a vracením peněz za nevyužité poukazy obdrželo stížnosti jen v jednotkách případů.

Cestovní kanceláře podle ČAP vydaly poukazy podle nové legislativy i podle podmínek kanceláří v hodnotě 2,5 miliardy korun. Těch podle zákona tzv. lex voucher bylo zhruba za 830 milionů korun. Klientům, kteří poukaz vydaný na základě lex voucher do konce srpna neuplatnili na jiný zájezd, případně nepožádali o prodloužení platnosti, musely cestovky do 15. září vrátit peníze. Na poukazy, které jako alternativu nabízely cestovní kanceláře, se vztahují odlišná pravidla. Určily si je jednotlivé kanceláře.

Nejpřesnější a aktuální údaje o vyplacených poukazech mají podle MMR především cestovní kanceláře. „Podle našich informací byla naprostá většina finančních prostředků za nevyužité poukazy typu lex voucher zákazníkům vrácena. Opačné případy jsou výjimkou, která se týká nízkého množství menších cestovních kanceláří,“ řekl mluvčí ministerstva Frček.

Právnička Sdružení obrany spotřebitelů Alena Máčová dříve ČTK sdělila, že se na sdružení obrátili s tím, že jim cestovní kancelář v zákonem dané době peníze nevrátila. „CK například argumentovala tím, že měla moc velké výdaje v souvislosti s vyplácením těchto voucherů, a na další proplacení tedy již finance nem,á a spotřebiteli vydala namísto toho dobropis,“ uvedla. Doplnila, že pokud lidé peníze zpět nedostali, mohou se obrátit na soud a žádat o vydání platebního rozkazu.

Zákon tzv. lex voucher od MMR umožnil cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna loňského roku vydávat klientům poukazy. Odmítnout voucher mohli lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohli kvůli pandemii pracovat. Peníze mohly rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

MMR předpokládá, že CK letos dosáhnou tržeb za prodej zájezdů a spojených cestovních služeb kolem 20 miliard korun, o deset miliard korun vyšších než loni. Úřad letos ke konci září evidoval 620 aktivních cestovních kanceláří. Činnost k tomuto datu od začátku roku přerušilo 84 kanceláří, devět bylo zrušeno a jedenáct vyhlásilo úpadek. Na začátku loňského roku v ČR fungovalo 856 cestovních kanceláří.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button