CestovkyNovinky

Ministři EU podporují opatření na rychlé a účinné zotavení cestovního ruchu

Chorvatské předsednictví Rady včera uspořádalo neformální vidokonferenci ministrů EU, kteří mají na starosti cestovní ruch. Cílem bylo sdílet osvědčené postupy a zkušeností a také určit, jak pomocí odvětví cestovního ruchu v EU, které bylo  vážně postiženo krizí Covid-19.

Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států. Důležité slovo při rozhodování o podmínkách turistických cest by přitom měli mít epidemiologové, sdělil novinářům po videokonferenci chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli.

Turistický průmysl je jedním z odvětví, na něž nejhůře dopadají omezení vyhlášená kvůli šíření nemoci covid-19. Příjmy spojené s turistikou přitom tvoří zhruba desetinu hrubého domácího produktu (HDP) unie, kvůli čemuž bude podle ministrů důležité alespoň částečně v klíčové letní sezoně rozproudit cestování mezi unijními státy.

„Zdá se, že mezi zeměmi EU je dostatek dobré vůle a chuti najít způsob, jak státy opětovně propojit,“ uvedlo chorvatské předsednictví v tiskové zprávě po jednání. Ministr Cappelli zdůraznil, že zásadní slovo ve stanovení podmínek, za jakých by mohli lidé cestovat, bude patřit zdravotním expertům.

Neformální konference se účastnila i ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová. „Své kolegy jsem informovala o řadě opatření, která jsme přijali a která mají za cíl pomoci subjektům podnikajícím v cestovním ruchu. Ta by měla oživit cestovní ruch po krizi způsobené dopadem onemocnění COVID-19,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává: „Veškerá opatření budou zohledněna v mimořádném krizovém akčním plánu na období 2020–2022, který v současné době MMR zpracovává.“

„Je důležité, aby byly na úrovni EU učiněny změny legislativy týkající se cestovního ruchu a zejména pak cestovních kanceláří,“ upozornila ministryně  Klára Dostálová.

Chorvatský premiér Andrej Plenković minulý čtvrtek po jednání s kolegy z ostatních zemí včetně Andreje Babiše prohlásil, že jeho země je pro letní sezonu připravena otevřít hranice turistům. Podobné plány zaznívají i z Řecka či Slovinska. Země stojící v čele této snahy přitom připomínají, že důležité bude najít společná pravidla a cesty přes hranice koordinovat.

Rakousko dál uvolní opatření proti šíření koronaviru, přičemž od pátku budou mít lidé opět plnou volnost pohybu. Na tiskové konferenci to dnes ve Vídni řekl rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Na veřejnosti mají lidé od sebe držet metrový odstup, scházet se mohou v maximálně desetičlenných skupinách. Restaurace se v alpské zemi otevřou 15. května, o dva týdny později mohou začít fungovat i hotely.

Podle rakouské ministryně Elisabeth Köstingerové by měly státy v součinnosti s Evropskou komisí připravit společná pravidla během několika příštích týdnů.

„Rozhodujícím faktorem bude vývoj čísel kolem nákazy, který musíme stále sledovat a hodnotit,“ řekla dnes rakouská ministryně agentuře APA. Rakousko podle ní v první vlně plánuje vytvořit podmínky pro to, aby lidé mohli na letní dovolenou vyrazit v rámci své země.

Rakousko dál uvolní opatření proti šíření koronaviru, přičemž od pátku budou mít lidé opět plnou volnost pohybu, uvedl dnes ve Vídni ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Na veřejnosti mají lidé od sebe držet metrový odstup, scházet se mohou v maximálně desetičlenných skupinách. Restaurace se v alpské zemi otevřou 15. května, o dva týdny později mohou začít fungovat i hotely.

Slovensko chce umožnit cestování obyvatel o letních dovolených, pokud to vývoj kolem pandemie choroby covid-19 umožní. Bratislava plánuje postup koordinovat se svými sousedy, uvedl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru s listem Hospodářské noviny vyjádřil přesvědčení, že čeští turisté by Slovensko či Rakousko mohli navštívit od července a v případě příznivého vývoje epidemie koronaviru v regionu i dříve.

Řada unijních států začala v těchto dnech pomalu uvolňovat omezení spojená s pandemií, většina z nich však nadále dovoluje cestovat občanům jiných zemí přes své hranice pouze v odůvodněných případech.

Ministři včera rovněž uvítali plán na vznik fondu pro oživení ekonomik, který minulý týden podpořili unijní prezidenti a premiéři. Zasaženým společnostem podnikajícím v cestovním ruchu by se podle Cappelliho mělo z fondu dostat podpory.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button