DopravaMěsta & regiony ČRNovinky

Lednicko-valtický areál ode dneška láká na plavbu lodí

V Lednicko-valtickém areálu se lidé ode dneška na trase od zámku k minaretu svezou lodí. Třiadvacátá plavební sezona začala stejně jako loni kvůli opatřením souvisejícím s koronavirou pandemii o něco později, dříve bývalo zvykem zahájit ji okolo Velikonoc.
Akvadukt v Lednicko-valtickém areálu / Foto: www.lednice.cz

Lodě zatím převezou cestující po kratší trase, za týden vyplují také ty mezi minaretem a Janohradem, kde je ještě potřeba řeku vyčistit. Zájem provozovatelé lodní dopravy očekávají především o víkendech, uvedl ředitel 1. plavební Jaroslav Martinek.

Zámek je pro návštěvníky zatím zavřený, k procházce však láká i přilehlý park. “V týdnu budou chybět školní výlety a firemní akce, takže stojíme nohama na zemi a očekáváme vytížení o víkendech. Přes týden budeme spíše udržovat přístaviště a pomáhat v parku,” uvedl Martinek. Při plavbě lodí platí stejná pravidla jako u jiné veřejné dopravy, je tedy nutné mít nasazené respirátory, nejíst a nepít a lodě pravidelně dezinfikovat.

Janův hrad / Foto: Pixabay

Loňská sezona skončila v říjnu, o měsíc a půl dříve než obvykle, přesto si ji Martinek chválí. “Poznamenala ji pandemie, ale naštěstí se ukázalo, že Lednice je z většiny závislá na domácím cestovním ruchu, takže pokles turistů ze zahraničí se tolik neprojevil. Lidé navíc taky nemohli moc vyjíždět do světa, takže počet cestujících přibyl,” dodal ředitel. V počátcích přepravovaly výletní lodě na Dyji ročně zhruba 30 000 lidí. Jejich počet se postupně zvyšoval až k více než 90 000.

Flotila 1. plavební čítá osm osobních lodí a pracovní loď Bobr s jeřábem, která se stará o udržování splavnosti Zámecké a Staré Dyje. Trasa od zámku k minaretu vede po umělém kanálu a trvá 25 minut. Trasa mezi minaretem a Janohradem je o 15 minut delší a vede lužním lesem po Staré Dyji.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button