CestovkyNovinkyPředpisy & regulaceRakouskoZahraničí

Kvůli uzávěře Rakouska do země nevyrazí asi 3500 českých lyžařů

Kvůli plošné koronavirové uzávěře Rakouska do něj nebude podle Asociace cestovních kanceláří ČR moci vyjet zhruba 3500 českých lyžařů.
Foto: TVB Paznaun Ischgl

Cestovní kanceláře nabízejí změnu termínu nebo destinace. Adventních trhů a rušení zájezdů na ně se uzávěra většinou nedotkne, lidé v tomto případě s nákupem zatím vyčkávali, uvedl výkonný ředitel ACK Michal Veber.

Rakouská vláda spouští od pondělí 22. listopadu plošnou uzávěru. Bude trvat nejméně deset dní a maximálně dvacet. V této době nebudou možné ani turistické cesty.

Cestovní kanceláře od svých rakouských partnerů podle Vebera vědí, že uzávěra bude trvat spíše 20 dní. Po dobu uzávěry nebudou fungovat služby, a plánované zájezdy se tak nemohou uskutečnit.

Na otevíraní lyžařské sezony jezdí podle Vebera asi dvě třetiny Čechů s cestovními kancelářemi, ty totiž nabízejí kompletní balíčky ubytování se skipasem, a dokážou tak zajistit výhodnější cenu, než by si lidé vyjednali sami. V období od ledna do března vyráží na hory do Rakouska tzv. po vlastní ose podle Vebera asi půlka Čechů, druhá jede s cestovkami.

Vzhledem k tomu, že lyžaři kvůli pandemii a souvisejícím omezením ztratili už dvě sezony, chtějí si už tentokrát Alpy užít za každou cenu. Většina jich je proto podle Vebera ochotna přistoupit na posunutí termínu cesty.

U CK Nev-Dama má podle jejího mluvčího Jana Bezděka zájezd do Rakouska koupený kolem 600 klientů. Nabídne jim změnu místa například za Itálii. “Jedná se o klienty, kteří chtěli využít hned prvních možných terminů, aby si mohli zalyžovat, takže uděláme maximum pro to, aby o svoji dovolenou nepřišli. Pokud klienti nebudou chtít zájezd přesunout, pak jim samozřejmě všechny peníze za zájezd vrátíme,” uvedl Bezděk.

Cestovní agentura Invia nemá na příštích 20 dní do Rakouska podle své mluvčí Andrey Řezníčkové prodané téměř žádné pobyty. Lidé si podle ní kupují v Rakousku hlavně horské chaty na Vánoce a na další týdny a měsíce v hlavní lyžařské sezoně.

Rakousko přestává od pondělí při překročení hranic uznávat antigenní testy. Platit budou jen PCR ne starší než 72 hodin. Skončí také výjimka pro pendlery, jimž test platil sedm dnů.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button