Nezařazené

Koronavirus podle expertů cestovní ruch tolik neomezí

Omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny bude podle odborníků na cestovní ruch a služby dočasné. Situace, pokud nebude trvat dlouhodobě, by neměla podnikání poznamenat, propady by mohly být kompenzovány hosty z Evropy. Vyplývá to z vyjádření zástupců agentury CzechTourism, Asociací hotelů a restaurací ČR (AHR) a spolku Czech – China Centrum.

Vláda v pondělí do odvolání schválila zákaz přímých letů mezi ČR a Čínou. Následkem nákazy novým typem koronaviru zemřelo přes 420 lidí, nakažených je k 21.000. Kromě Číny jsou infikovaní lidé v 25 zemích.

Cestovní ruch se v České republice podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta kvůli nákaze koronaviru stejně jako v podobných situacích v minulosti příliš nezmění. „Turisty z Asie dočasně nahradí návštěvníci z jiných zemí. Nepříznivý dopad mohou pocítit podnikatelé, kteří se zaměřují na asijskou klientelu,” řekl.

Přerušení leteckých linek může mít podle prezidenta AHR Václava Stárka pro některá ubytovací zařízení například v Praze dopady. „Pokud by měla situace trvat dlouhodobě, budeme muset zvažovat, jak propady kompenzovat a nabízí se například evropské země. Pevně věříme, že tato situace neodradí od cestování do Evropy také například občany jiných zemí. Česká republika, patří stále mezi nejbezpečnější destinace všeobecně,” doplnil.

Tony Chen z vedení spolku Czech – China Centrum věří, že se koronavirus podaří co nejdříve zvládnout a šíření nákazy se zastaví. „Jsem přesvědčen, že jde o dočasnou záležitost, která skončí ve chvíli, kdy se epidemii podaří zastavit. Na dlouhodobé, fungující a vzájemně prospěšné obchodní vztahy mezi českými a čínskými subjekty to vliv mít nebude. Ani my u obchodních případů, u kterých asistujeme, nic podobného neregistrujeme,” uvedl na dotaz ČTK.

Čínští turisté tvoří kolem šesti procent všech hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR. Loni jich do ČR přicestovalo kolem 620.000, více než polovina jich míří do Prahy, necelá pětina do Jihočeského kraje.

Newsroom TTG, ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button