Novinky

Koronavirus český turismus do Číny zatím neohrožuje

České cestovní kanceláře zatím nezaznamenaly obavy českých turistů z cest do Číny, případně dalších asijských zemí kvůli koronaviru. Ohnisko nákazy je podle nich v jiných lokalitách, než do kterých Češi zpravidla odjíždějí.

Foto: Shutterstock

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Nakažené ohlásily i Hongkong a Macao, infekce se objevila také v Thajsku. Epidemie plicního onemocnění má zatím devět obětí.

Poznávací zájezdy do Číny nabízí například cestovní agentura Invia. „Naši prodejci žádný dotaz na tento virus nezaznamenali. Kromě toho se ohnisko nákazy nachází jinde než naše zájezdy. Naši pracovníci zatím nezaznamenali ani dotazy na jiné asijské země,“ uvedla pro ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

Žádosti o změnu místa zájezdu či dotazy na riziko odjezdu do Číny zatím neobdržela ani cestovní kancelář Alvarez. „Očekáváme, že se to brzy změní,“ sdělil produkční zájezdů CK Alvarez Pavel Kladivo.

Klienti cestovní kanceláře Firo-tour se zatím na aktuální situaci podle mluvčí CK Evy Němečkové také neptají. „Nejbližší plánovaný poznávací zájezd do Číny je v polovině dubna a program je do oblastí zcela mimo provincii, kde je zatím největší výskyt případů onemocnění. Situaci průběžně monitorujeme se zahraniční partnerskou cestovní kanceláří,“ dodala.

„Zatím ten dopad necítíme. Koronavirus je v lokalitách, které nejsou pro český turismus tak podstatné. Pokud to tam bude eskalovat, můžeme očekávat, že to nějaký dopad mít bude,“ řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

V současnosti se z České republiky pravidelně létá do čtyř čínských měst, a to z Prahy do Pekingu, Šanghaje, Si-anu a Čcheng-tu. Jde o 12 spojení týdně. Loni na těchto spojích cestovalo 188 000 pasažérů. Spojení do Pekingu bude pokračovat pouze do konce letošního února, dopravce Hainan Airlines letenky na další termíny přestal prodávat, důvody zatím neuvedl. Vedle toho se z dalších zemí Dálného východu létá z Prahy do Soulu. Od dubna by měla začít fungovat nová linka do Hanoje. Značné množství turistů však na trase mezi Českou republikou a Čínou cestuje také na nepřímých linkách s přestupem.

V Číně je podle posledních informací 440 nakažených koronavirem. Epidemie plicního onemocnění způsobeného virem si dosud vyžádala devět životů. Kromě zmíněných oblastí se zatím málo prozkoumaný koronavirus objevil také v USA, Jižní Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu, a to u lidí, kteří přicestovali z Číny.

Kvůli epidemii mimořádně zasedá i Světová zdravotnická organizace (WHO), krizový výbor WHO má rozhodnout, zda je třeba vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button