HotelyMěsta & regiony ČRMICENovinkyPraha

Kongresové centrum Praha mělo loni tržby 281 milionů Kč

Kongresové centrum Praha (KCP) vykázalo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o 11 procent více. Hospodaření skončilo vlivem omezení provozu centra ztrátou 23,1 milionu, což je o 79,6 procenta méně než v roce 2020.
Foto: archiv KCP

Vliv na hospodaření měla pandemie covidu-19 a jí způsobené omezení fungování centra, uvedla marketingová manažerka KCP Radka Turková. Vlastníky centra jsou stát a hlavní město Praha. Akciová společnost KCP vznikla 1. července 1995.

„Přestože byl loňský rok kvůli pandemickým omezením opět extrémně náročný, KCP z něj vyšlo v dobré formě. S pomocí výrazných úsporných opatření, vládních covidových programů a především díky stabilizaci dlouhodobých pronájmů se nám podařilo významně snížit ztrátu oproti předchozímu roku. Hluché období jsme využili k investicím do technologií i nutných oprav,“ uvedla generální ředitelka Lenka Žlebková.

Kvůli pandemii KCP omezilo své dva stěžejní obchodní segmenty, a sice pronájmy konferenčních prostor a provoz hotelu Holiday Inn PCC. Tržby za v obou segmentech dohromady činily 96,6 milionu. Pokles příjmů z kongresové a hotelové činnosti centrum částečně kompenzovalo dlouhodobými pronájmy, kdy získalo 159,9 milionu, a díky parkování, z čehož mělo tržby 23,2 milionu. Úspor dosáhlo provozními a personálními opatřeními a využitím vládních programů. Investice do obnovy budovy dosáhly 15 milionů Kč.

KCP loni přivítalo 34 000 účastníků kongresů, konferencí a kulturních akcí. Loni zde fungovalo také Metropolitní očkovací centrum, kde se nechalo očkovat proti covidu přes 100 000 lidí. Na začátku letošní války na Ukrajině tady bylo centrum pro pomoc uprchlíkům, které se následně přesunulo do Vysočan. V současné době v KCP vrcholí přípravy na předsednictví České republiky Evropské unii a postupně se obnovuje kongresový provoz.

Podle vedení KCP se letos zvolna zvyšuje poptávka po kongresových a konferenčních aktivitách a vrací se mezinárodní kongresový průmysl. První větší akcí byl dubnový mezinárodní gastroenterologický kongres ESGE Days 2022, kterého se zúčastnilo přes 2000 odborníků.

„Před vypuknutím pandemie byla Praha mezi TOP 10 kongresovými městy světa. Pevně věřím, že svou pozici obnoví i nyní, protože kongresový průmysl Prahy ročně přinášel kolem pěti miliard korun do veřejných rozpočtů. Restart kongresů je tedy přínosný pro všechny,“ dodala Žlebková.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button