Kam jet?LidéRozhovory

Kdy nejlépe se vydat do Švýcarska? Kdykoliv!

O krásách a turistické nabídce Švýcarska jsme hovořili s jedním z nejpovolanějších, velvyslancem Švýcarské konfederace v České republice panem Dominikem Furglerem.

 

Foto: archiv Dominika Furglera

 

Mezinárodní turistika je stabilně na vzestupu, destinace se předhánějí s nabídkami pro návštěvníky. Proč si mezi všemi lákavými cíli vybrat právě Švýcarsko?

Protože Švýcarsko toho nabízí opravdu hodně, je úžasné, co se tam všechno dá dělat. A to kdykoliv – v létě, v zimě, na jaře i na podzim. V zimě bývalo Švýcarsko vždy hojně vyhledávané pro svá lyžařská střediska, ale už před dvaceti, třiceti lety se mnoho švýcarských destinací začalo orientovat i na nabídku pro letní sezónu, a ta nabídka je dnes opravdu široká. Od horolezectví přes pěší turistiku, jízdu na horských kolech po surfování a canyoning. Spojení vody a hor, které naše země nabízí je bezkonkurenční. Ne nadarmo se Švýcarsku často říká vodní hrad Evropy. Čtyřicet procent všech evropských toků pramení ve Švýcarsku, průzračná voda v řekách a jezerech je prakticky pitná. A ze všech 84 evropských hor vyšších než 4000 metrů najdete 48 právě u nás, to je více než polovina. Nudit se nebudete ale ani na jaře nebo na podzim.

Jaká je nabídka v oblasti městské turistiky?

Švýcarsko má spoustu historických malebných měst s dokonalou infrastrukturou, má galerie světové úrovně, má vynikající gastronomii. Výborná volba je spojit pobyt ve městě s výlety do přírody, což je díky tomu, že Švýcarsko je relativně malé a má hustou síť veřejné dopravy, totiž nejhustší síť veřejné dopravy na světě, velice snadné. Třeba v Curychu nebo v Lucernu, ve městech, která obě leží u jezera, si můžete pobyt zpestřit i výletem lodí do přírody a užít si kromě památek a galerií i outdoorových aktivit.

Je jistě potěšující a navíc ekonomice prospěšné, když zahraniční turisté proudí do země v hojném počtu. Jakmile ale jejich počet přesáhne únosnou hranici, začínají být např. pro místní obyvatele zátěží. Jak tento problém řeší Švýcarsko?

Nám se velmi dobře daří rozprostírat jejich přítomnost prakticky po celé zemi, a to nejen díky velkému množství turisticky atraktivních cílů po celém Švýcarsku, ale právě i díky již zmiňované dopravní síti. Je samozřejmě pár míst, kde je koncentrace turistů poněkud vyšší, např. Jungfraujoch, nejvyšší místo v Evropě, kam vedou koleje. Nádraží leží ve výšce 3454 metrů mezi horami Mönch a Jungfrau, uprostřed přírodní oblasti chráněné UNESCEM „Swiss Alps Jungfrau-Aletsch“. Tady musely být zavedeny limity pro počet návštěvníků, které slouží nejen k ochraně tohoto unikátního místa, ale i ku prospěchu samotných turistů, kteří by si návštěvu uprostřed davů tolik neužili. Masový turismus je vždy velká výzva, a s jeho dopadem je třeba se vypořádat. Mimochodem, v loňském roce podnikla česká senátní delegace studijní cestu, jejíž součástí byla i návštěva Interlakenu, městečka, kterým denně projdou tisíce návštěvníků, mimo jiné i proto, že právě z něj jede vlak na Jungfraujoch. Zde čerpali zkušenosti místních právě z oblasti ochrany prostředí před masovým turismem a z oblasti udržitelného turismu.

Jaký je zájem o návštěvu Švýcarska mezi českými turisty? A jezdí k vám převážně s cestovními kancelářemi nebo individuálně?

Myslím, že Češi jsou docela individualisté a do Švýcarska jezdí převážně bez cestovek. Český trh má pro nás velký potenciál, loni jsme zaregistrovali kolem 400 000 přenocování Čechů a Slováků, což je nárůst o 2,7% oproti roku 2018. Ovšem 72,5% z těchto přenocování bylo uskutečněno v tzv. supplementary accommodation, tedy v apartmánech, kempech, B&B, penzionech, u přátel atd. Mezi všemi zahraničními trhy Switzerland Tourism zaznamenali Češi v roce 2018 dokonce nejvyšší nárůst, a to o 11,4 % procent. Je to dáno i tím, že Švýcarsko je z České republiky výborně dostupné, Swiss International Air Lines létají z Prahy do Curychu několikrát denně, několikrát týdně létají i do Ženevy, easyJetem se několikrát týdně dopravíte do Basileje a Ženevy, výborné je i autobusové spojení a každý den jede z Prahy do Curychu noční lůžkový vlak. Švýcarsko mívali Češi v povědomí jako relativně drahou destinaci, ale vůbec to tak nemusí být. Nejenom že ubytováni je k dispozici v mnoha cenových kategoriích, i dopravu po samotném Švýcarsku pořídíte za rozumnou cenu. Můžete si pořídit Swiss Travel Pass, který vás opravňuje k neomezenému cestování nejen vlaky a autobusy, ale i loděmi po celém Švýcarsku, v ceně jsou i panoramatické vlaky a hromadná doprava v 90 švýcarských městech. V ceně jsou dokonce i vstupenky do více jak 500 muzeí. Cestujete-li s rodinou, vyplatí se nechat si bezplatně ke Swiss Travel Passu vystavit i Swiss Family Card, se kterou cestují děti do 16 let v doprovodu alespoň jednoho z rodičů zdarma. Pro návštěvníky Švýcarska je rovněž velmi výhodné to, že Švýcarsko je multilingvální země, mluví se u nás čtyřmi jazyky, i když ten čtvrtý, rétorománštinu, používá jenom asi 30 až 40 tisíc lidí. Ale každý mluví svým rodným jazykem, tedy německy, francouzsky nebo italsky, k tomu ještě jedním dalším oficiálním jazykem, a nejrozšířenějším cizím jazykem je angličtina, tu ovládá 80 až 90 procent Švýcarů. Domluva je u nás tedy velmi jednoduchá, Švýcaři jsou navíc velmi přátelští a otevření.

Zmínil jste švýcarskou gastronomii…

Každý ví, že máme výborné sýry a vynikající čokoládu, teď návštěvníci objevují švýcarská vína. Máme excelentní vína, která jsou v Česku bohužel těžko k dostání. I to je další důvod, proč se k nám vydat. Jednu z nejvýznamnějších vinařských oblastí, Lavaux, najdete podél Ženevského jezera, ta je tak mimořádná, že od roku 2007 patří k památkám světového dědictví UNESCO. Procházka po zdejší vinné stezce je opravdovým zážitkem, kromě lahodných ochutnávek nabízí i nádherné výhledy na Ženevské jezero a Francouzské Alpy. Neméně výjimečné jsou i vinice v kantonu Wallis.

Děkuji za rozhovor.

Naďa Rybárová

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button