Jižní TyrolskoKam jet?NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Jak fungují skiareály v Jižním Tyrolsku po dvacetiměsíční pauze

Sluneční paprsky jiskří na bílých sněhových pláních i v očích lyžařů. Skiareály v Jižním Tyrolsku na severu Itálie otevřely po dvaceti měsících. I ve druhém týdnu podle upravených celoitalských pravidel jede provoz bez problémů, což ocenilo i mnoho návštěvníků z Česka. Pouze se od 16. 12. zpřísnily podmínky pro vstup do země.

Foto: ©IDM Sudtirol

I očkovaní a lidé po nemoci potřebují test (PCR 48 hodin starý, antigenní 24 hodin), neočkovaní musejí po příjezdu strávit 5 dní v karanténě.

Většina vleků a lanovek, nejen z největší světové pavučiny Dolomiti Superski (16 areálů a 1200 km sjezdovek v Jižním Tyrolsku, Trentinu a Benátsku), jezdí, další se přidávají podle harmonogramu a sněhových podmínek. Upravuje se stále víc a víc sjezdovek, povětšinou s převahou přírodního sněhu, který přibyl mohutně v druhé části uplynulého týdne. Aktuální podobu lyžařské mapy doporučujeme sledovat na webech nebo sociálních sítích jednotlivých skiareálů.

Pro využívání jejich služeb potřebujete od 12 let věku v základu naplnit 3G pravidlo (buď být očkován, po nemoci covid-19 anebo s čerstvým PCR testem – ten však třeba obnovovat po 72 hodinách – nebo antigenním po 48 hodinách – přímo v Itálii). Ceny skipasů stouply přibližně o 6–9 % ve srovnání s předminulou zimou (základní cena 54 eur/den pro dospělého), teď před Vánocemi však platí mnoho nejrůznějších výhodných akcí.

Foto: ©IDM Sudtirol

Koupíte je online anebo přímo na místě v kasách. K jejich aktivaci si ovšem potřebujete ihned stáhnout do mobilu aplikaci, kde nahrajete své jméno a kód očkování. Což musíte opakovat každý den před zahájením lyžování, jinak vás turniket nepustí. Ochotně vám poradí už v hotelích nebo u pokladen, kde ihned vyřeší i možný drobný softwarový problém.

Vleky a lanovky jezdí povětšinou s 80% kapacitou, někde mají omezené nájezdové koridory, ovšem nikde nezaznamenáte tlačenici. Stáhnout si můžete další novou aplikaci, která ukazuje obsazenost vleků, a měnit podle toho směr jízdy třeba i na proslulé Sella Rondě. A když už se to někde houfuje, personál (všichni zaměstnanci musejí být očkováni) jemně zakročí. V uzavřených kabinkách se navléká respirátor, někde i na sedačkách s krytem proti větru a sněhu. To platí i v Carezze, kde tento týden probíhá světový pohár v alpském snowboardingu i s Ester Ledeckou.

Foto: ©IDM Sudtirol

Od nového roku bude u skipasů vyžadováno navíc pojištění o spoluodpovědnosti, buď ho už máte, nebo můžete přikoupit rovnou v ceně skipasu za cca 3–4 eura/den. Od 1. ledna bude taktéž na sjezdovkách kontrolován více alkohol, povoleno bude jen pár promile, asi jedna sklenička. Za překročení pak hrozí vysoké pokuty a odebrání skipasu.

V restauracích a barech na svazích a pod nimi však platí už teď přísnější verze 2G, tedy nestačí už žádné testy a není kapacita posuzovat ani zdravotní výjimky. Hned u vchodu si vás manažer oskenuje a pak vpustí nebo ne. Respirátor zůstává nasazený i u stolu kromě samotné chvíle na jídlo a pití. Stejně v hotelových restauracích, když si jdete k bufetu pro nášup, nezapomeňte nasadit respirátor.

Foto: ©IDM Sudtirol

Sjezdovky i hotely jsou zaplněné o něco méně než v předchozích letech. Hlavně Italy, Němci a Rakušany, kteří doma v čase lockdownu sice směli lyžovat, ale nemohli se v horských střediscích ubytovat. Občas zaslechnete polštinu, mnohem více češtinu – lyžují dětské závodní týmy, rodiče nebo prarodiče s potomky, ale i celé kamarádské party. Nizozemci a Britové naopak zatím chybějí. „Lidí bude určitě přibývat, teď je všude zaplněno tak ze dvou třetin. My máme ale obsazeno až do konce zimy,“ potvrdil až nečekaně recepční v Ladinii, nejstarším hotelu v Corvaře.

Teď si můžete ještě ochutnat atmosféru vánočních trhů. Například v Brixenu stojí na náměstí ohraničený plůtkem, při vstupu vám kontrolují 3G a dostanete pásek na ruku. Projdete se pak bez omezení okolo stánků s vánočním zbožím, jídlem i pitím nebo vyfotíte před betlémem. Ani vpodvečer ale tu zdaleka nenastane obvyklý šrumec. V Brixenu navíc probíhá na nádvoří Hofburgu až do 6. ledna moc pěkná světelná a muzikálová show Liora, vytvořená věhlasnou francouzskou skupinou Spectaculaire. Trvá asi 25 minut, denně je možné navštívit více představení. Je to příjemné zpestření případného lyžařského výletu. Ani tady se netlačíte, ve tmě pod svítícími obrazy postává vždy jen pár desítek diváků.

Ale vlastně si sami zvyknete a necítíte se ani svázaně, ani nepatřičně. Veškerá omezení fungují jaksi přirozeně a nenásilně, nikdo je bezdůvodně neporušuje a naopak za opomenutí vás nikdo tvrdě nepeskuje, jen mírně upozorní.

Patrně nejvíc se dá pocítit zkrouhnutý režim cestou u bavorských a rakouských benzinových pump na dálnici, kde povětšinou nebylo k dostání žádné teplé jídlo a i s kafem z automatu nás vyhnali ven. Dá se však předpokládat, že v následujících týdnech se s uvolněním lockdownu situace vylepší. Na německo-rakouské hranici na Kufsteinu však mají už od léta oboustranně zúžený provoz a značku s rychlostí 10 km/h. Celníci namátkově kontrolují auta.

Foto: ©IDM Sudtirol

Rakouskou dálniční známku (10 eur/10 dní) i mýtné do tunelů (Brenner apod.) můžete koupit buď elektronicky už rovnou doma na internetu, nebo u benzinek. Tam zaregistrují vaši SPZ a pak už vás jen při průjezdech snímají kamery a otvírají vám závoru. V Itálii se mýtné na dálnici platí stejně u okének buď cash i kartou do automatu, anebo napřímo u obsluhy.

Ještě před odjezdem do Itálie je třeba formálně vyplnit dotazník na webu italského ministerstva zahraničí: www. euplf.eu (nejprve registrace a po potvrzení do e-mailu zalogování). Nezažili jsme ani z vyprávění, že by někdo kontroloval. Stejně jako dotazník, k jehož nahlášení vás vyzve SMS českých úřadů po překročení hranice při návratu domů. 

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button