Horská střediska u nás zahajují letní sezonu
Horská střediska vstupují do letní sezony. Na české hory se letos chystá až 40 % Čechů, především na prodloužené víkendy, kdy nejčastěji hledají odpočinek i sportovní vyžití. Rekordní investice horských středisek do novinek a vylepšení tento rok dosahují čtvrt miliardy korun.
Letní provoz horských středisek se spouští začátkem května. Návštěvníci tak můžou využít lanových drah k horské turistice nebo cyklistice. Skiareály nabízejí další volnočasové aktivity vhodné do letního počasí a v tamních půjčovnách si lze zapůjčit horská kola a elektrokola nebo terénní koloběžky. Od 3. května také portál holidayinfo.cz spouští letní provoz, kde lze najít veškeré informace o horských střediscích včetně záběrů z webkamer.
Rekordní investice do letní sezóny
Plánované investice do novinek a zkvalitnění služeb v letním provozu horských středisek se vyšplhaly na více než 250 milionů Kč. Vedle investic do velkých projektů se nejčastěji jedná o modernizaci zázemí či nákup nových vybavení v půjčovnách, jako jsou horská kola, elektrokola nebo koloběžky. „Letošní investice do letní sezony přes čtvrt miliardy korun patří k nejvyšším za posledních pět let. Horská střediska návštěvníkům představí několik velkých projektů, ale také nově vybudované či upravené trailové trasy, dětská hřiště i naučné stezky,“ říká ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS) Libor Knot.
Nejvýraznější novinkou českých hor je unikátní most Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Jedná se o nejdelší visutý most na světě, dlouhý téměř tři čtvrtě kilometru, který umožní procházku mezi dvěma horskými hřebeny. Součástí bude i naučná stezka Most času, která využívá prvky rozšířené reality. Na Lipně si k 10. narozeninám areálu nadělili novou adrenalinovou síť na oblíbené Stezce korunami stromů a dva nové gastro provozy.
Cyklisté si užijí novinky v několika horských střediscích. Na Klínovci kromě již vybudovaných trailových tratí zde nově naleznou tréninkové prvky a skillcentrum. K cyklotrailům na sousedním Plešivci zase přibude bobová dráha a naučná stezka. Nové a upravené singletraily lze najít v Deštném a na Bílé.
Významné nákupy horských elektrokol, tříkolek, koloběžek apod. do půjčoven proběhnou ve SkiResortu Černá Hora-Pec, na Ještědu, v Deštném, na Zadově a na dalších místech. Na Ještědu, na Klínovci nebo na Bílé přibudou zase gastro provozy, dětská hřiště či naučné stezky.
Češi mají zájem o hory v létě
Hory lákají Čechy na tuzemskou dovolenou i v letošním roce. Podle průzkumu*, který v dubnu nechala vypracovat AHS, se během léta na hory chystá 39 % dotázaných a dalších 35 % návštěvu zvažuje. Většina rozhodnutých plánuje vícedenní pobyt, nejčastěji na prodloužený víkend (46 %). „Jsme potěšeni, že podle průzkumu se v létě do českých hor chystá až pětina návštěvníků, kteří zde chtějí strávit týdenní a delší pobyt. To potvrzuje, že kromě přírodních krás mají návštěvníci v horských střediscích k dispozici širokou nabídku služeb, kterou lze využívat po více dní,“ říká Libor Knot.
Zatím je pouhou otázkou, jestli se letos zahraniční turisté navrátí v množství z předpandemického období. „Podobně jako tomu bylo v zimní sezoně lze očekávat, že tuzemští návštěvníci zachovávají našim horám přízeň a budou i nadále do domácích horských středisek přijíždět stále častěji, jak to ukázala i minulá léta. Věříme také, že se díky kampani CzechTourism navrátí alespoň část zahraničních hostů,“ upřesňuje Libor Knot.
„Je skvělé, jak se horská střediska na sezonu připravila, mají naši maximální podporu a věříme, že i zájem lidí. Protože víme, že 62 % Čechů plánuje prožít jarní dovolenou u nás a nejčastěji na procházkách, pěších túrách či na kole, hory se nabízejí jako ideální místo,“ doplňuje ředitelka produktového managementu a regionální spolupráce CzechTourismu Veronika Janečková a dodává: „Pomůže i zahraniční kampaň ‚Přijeďte zažít tradiční i nové. Cílíme ji na 14 zemí podle bonity, klíčovými jsou Německo, Spojené státy americké, Velká Británie, zaměřujeme se ale také na Polsko, Slovensko, Nizozemsko, Izrael aj.“
Sport i relax
Češi mají ke svým horám vřelý vztah. Jak ukázal průzkum, i přes nižší nadmořskou výšku je dvě třetiny považují za malebné a v průběhu života si k nim vytvořili citové pouto. „České hory sice nemají většinou skalnaté štíty, ale srdce návštěvníků si získávají díky dostupnosti a jejich častým návštěvám, což jsme si potvrdili v odpovědích průzkumu,“ uvádí prezidentka AHS Kateřina Neumannová.
Nejčastěji ale lidé podle průzkumu horská střediska navštěvují za účelem odpočinku a za sportem. „Kromě oblíbené turistiky a cyklistiky horská střediska nabízejí nepřeberné množství aktivit, které potěší jak rodiny s dětmi, tak milovníky adrenalinu. Kromě velkých atrakcí a parků se často využívá i doprava lanovými drahami, kterou dle průzkumu použije více než polovina návštěvníků (54 %),“ dodává Kateřina Neumannová.“
Pronájmy horských objektů se skoro vyrovnají zájmu o hotely nebo penziony
Nejčastějším typem ubytování na českých horách je hotel nebo penzion (34 %) či pronájem chaty/chalupy nebo apartmánu (28 %). Oblíbené jsou pro Čechy stále také kempy, v nichž přenocování deklaruje 15 % dotázaných. Necelá dvě procenta lidí volí spánek v přírodě pod širákem.
Na dovolenou na české hory Češi podle průzkumu nejčastěji vycestují se svou rodinou (39 %) a s partnerem či partnerkou (31 %). Část dotázaných plánuje pobyt na horách s kamarády (2,4 %) nebo sami, případně se svým psem (2,7 %).
Vzhledem k prudkému zdražování energií a dalších vstupních nákladů ceny atrakcí na horách pravděpodobně vzrostou. “Myslím, že nárůst bude adekvátní tomu, jak se zvedá trh práce a jaká je inflace,” řekl Knot.
*Sběr dat byl realizován v období 23.–25. 4. 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1000 osob ve věku 18–65 let.
Newsroom TTG