Města & regiony ČRZprávy

Horská služba bude příští rok hospodařit s rozpočtem 290,5 milionu korun

Horská služba bude příští rok hospodařit s rozpočtem 290,5 milionu korun. Schválila to Správní rada Horské služby.

Foto: Pixabay

Správní rada Horské služby schválila rozpočet horských záchranářů pro rok 2021 ve výši 290,5 milionu korun. „Kvůli vysoké návštěvnosti hor stoupl počet zásahů v letní sezoně meziročně skoro o 10 procent. Podobný trend se očekává i v zimě. Mění se i struktura zásahů a my musíme reagovat jak rozpočtově, tak přesunem kompetencí více do hor,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Loni měla Horská služba k dispozici 259 milionů korun. V souvislosti s růstem počtu zásahů i předpokládaným posílením personálních kapacit chce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová poslance žádat o zvýšení provozní dotace i prostředků na investice.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR má pro Horskou službu připravenu provozní dotaci 130 milionů korun a 30 milionů korun na investice. „Společně s poslankyní Janou Pastuchovou a dalšími poslanci jsme v rámci projednávání zákona o státním rozpočtu načetli pozměňovací návrh, ve kterém požadujeme navýšit provozní dotaci o 66 milionů, tedy celkově na 196 milionů korun a investice o 35 milionů na celkovou částku 65 milionů korun,“ uvedla Dostálová.

Z dlouhodobého hlediska je podle ředitele Horské služby René Mašína nutné zákonnou dotaci 130 milionů korun pro provozní rozpočet zvýšit. Hledat chce ale i vlastní zdroje financování a více využívat grantů a dotací.

Mašín byl do funkce, která nově sloučila pozici ředitele a ústředního náčelníka, jmenován v druhé polovině listopadu. Správní a Dozorčí radě dnes představil svou koncepci do roku 2025. V příštím roce by chtěl stav profesionálních záchranářů posílit o 12 nových lidí, hodlá také zvýšit kompetence náčelníků všech oblastí. Přísun nových zaměstnanců ale nechce uspěchat, musejí se nejdříve řádně proškolit, řekl.

Mašín plánuje v příštím roce vedle provozního rozpočtu proinvestovat 90 milionů korun. Měly by podle něj směřovat především do oprav záchranných stanic, ale jen těch, které mají význam do budoucna. Dále chce vložit peníze do technologií a vybavení. Primárně se bude jednat o techniku, která může být celoročně využívána jako čtyřkolky. Podpořit chce i IT technologie, které jsou podle něj při zásazích velmi prospěšné.

Změny by podle Mašína byly třeba i v legislativě. Přál by si, aby stejně jako na Slovensku byla Horská služba zákonem stanovena jako člen Integrovaného záchranného systému. Mašín by se chtěl také podílet na vzniku zákona o pohybu na horách.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button