Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Hledání udržitelné turistiky ve velkých španělských městech

Velká města s počtem obyvatel alespoň nad půl milionu, a těch je ve Španělsku v porovnání s Českou republikou nespočet, se potýkají v rámci cestovního ruchu s různými problémy. Záleží na radnici, zda je ochotná se problémy zabývat a hledat řešení, která budou přijatelná pro obě strany, pro místní i pro turisty.

Foto: Turespaña

Zjednodušeně lze říct, že každé španělské město má vlastní politiku udržitelnosti cestovního ruchu podle situace a podmínek.

V Barceloně se například až do letošního léta potýkali s problémem takzvaných cyklistických taxíků. Barcelonská městská rada a katalánský parlament se v počátku srpna tohoto roku dohodly na definitivním zákazu činnosti cyklistických taxíků a na pokutách ve výši 6000 eur pro ty, kteří se jimi nebudou řídit. Podle prvního náměstka primátora nejsou cyklistické taxíky v souladu s turistickým modelem města Barcelony, protože jsou zdrojem dopravního ohrožení a vyžadují nepřiměřeně vysoké úsilí městské policie.

Foto: Turespaña

Druhým problémem Barcelony, a nejen jí, jsou pronájmy prostřednictvím platformy Airbnb. Katalánská tolerance vůči tomuto typu ubytování donutila obyvatele Barcelony stěhovat se do jiných částí metropole, vyřadila z trhu tisíce nájemních nemovitostí a způsobila prudký nárůst cen. Tato tolerance je však v kontrastu se zákazy v jiných odvětvích, jako jsou například virtuální cestovní kanceláře. Současně bylo v centru Barcelony od roku 2017 zakázáno otevírání nových hotelů, což část hotelového sektoru ocenila, ale dalo to volný průchod rozšiřování turistických bytů, z nichž mnohé jsou nelegální a fungují mimo zákonný rámec. Barcelonská samospráva však pokutuje obyvatele, kteří sdílejí byty s turisty a nemají legální povolení, až do výše 6000 eur. První průzkumy a šetření přinesly své ovoce, neboť byly objeveny tisíce bytů s těmito vlastnostmi. Za posledních šest let bylo uloženo více než 9000 pokut v hodnotě 600 000 eur. Barcelonská radnice také požádala tuto platformu, aby odstranila 4102 inzerátů na turistické pokoje zveřejněných na svých webových stránkách, které jsou od ledna loňského roku, kdy byla schválena aktualizace zvláštního městského plánu pro turistické ubytování, nelegální. Barcelona také omezila zvýšení nájemného maximálně o 10 % nad referenční sazbu. Dotkne se to nejvíce postižených čtvrtí, kde je výrazný nedostatek nabídky nájemních bytů.

Foto: Turespaña

A jak je tomu v jiných městech?

Palma de Mallorca v roce 2018 zakázala veškeré turistické pronájmy. Valencie přijala jemnější politiku. Pro Airbnb lze využívat pouze přízemí a první patra nemovitostí. Madrid chce uzavřít 95 % turistických bytů v centrální oblasti. Povolení k provozu budou mít pouze subjekty se samostatným přístupem přímo z ulice.

Počet osob v turistických skupinách

Co nejvíce respektovat rovnováhu soužití v Barceloně a minimalizovat nepříjemnosti pro obyvatele města, to je cílem dohody, kterou podepsala barcelonská radnice s oficiálními asociacemi turistických průvodců a která omezí počet osob v turistických skupinách navštěvujících město na maximálně 30 osob na skupinu.

Stanoví, že je třeba se vyhnout používání megafonů, aby se snížil hluk, a že je třeba používat rádiové naváděcí systémy. Na třinácti místech a památkách ve starém městě Ciutat Vella je stanoven maximální počet turistických skupin. Dohoda stanoví, že pokud je průvodcovská činnost prováděna ve veřejné dopravě, musí být vždy prováděna s využitím rádiového průvodce. Stanovuje také kritéria pro zajištění bezpečných cest, jako je vhodná volba výchozích, zastávkových a koncových bodů turistických tras, plánování tras a odpočívadel.

Foto: Turespaña

Vedle těchto opatření byla ve čtvrtích Ciutat Vella, Gothic, San Pedro, Santa Catalina, La Ribera a Barceloneta, které se vyznačují největší hustotou turistů, přijata další specifická opatření, jako je omezení velikosti skupin na maximálně 15 osob, povinné používání rádiových průvodců a zavedení jednosměrné dopravní cesty v celkem 24 ulicích a náměstích pro skupiny turistů a určených míst pro nástup a výstup z autobusů. Rovněž na trzích Boqueria, Santa Catalina a Sant Antoni je každý pátek a sobotu od 1. dubna do 30. října zakázán vstup organizovaným skupinám 15 a více osob.

www.spain.info

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button