Nezařazené

Fórum CR oslovilo premiéra v souvislosti s dopady koronaviru na cestovní ruch

Fórum cestovního ruchu České republiky se dopisem obrátilo na premiéra Andreje Babiše, aby upozornilo na dopady koronaviru na cestovní ruch, a žádá pro podnikatele v oboru kompenzace ze strany státu. Uveřejňujeme dopis v plném znění.

Vážený pan

Ing. Andrej Babiš

předseda vlády České republiky

Úřad vlády České republiky

nábřeží Edvarda Beneše 4

Praha 1 – Malá Strana

PSČ 118 01

 

V Praze dne 4. března 2020

 

Věc: Koronavirus a jeho dopady na cestovní ruch

 

Vážený předsedo vlády,

dovolte, abychom se na Vás obrátili v souvislosti s aktuální děním kolem šíření koronaviru COVID 19 a jeho dopadům na cestovní ruch v České republice.

Všechny relevantní, odborné zdroje na celém světě zatím potvrdily, že koronavirus COVID 19 je jen dalším typem chřipky, který vyvolává podobné následky.

Přesto se z tohoto onemocnění stala mediální globální pandemie, kdy šíření strachu má tvrdý dopad na cestovní ruch a řadu dalších odvětví. Politici jsou někdy vědomě a někdy nevědomě součástí šíření obav a strachu.

Podnikatelé v cestovním ruchu respektují všechna vládou nařízená preventivní a ochranná opatření, současně ale nabádají vládu, aby z přehnaných obav neohrozila odvětví cestovního ruchu. V Asii je kromě Jižní Koreje nemoc na ústupu a příklad Singapuru, který je jedním z globálních míst cestovního ruchu, je ukázkou toho, jak efektivně se dá s šířením tohoto viru bojovat. Singapur má za celou dobu epidemie 105 nakažených, z toho už více jak 70 lidí bylo vyléčeno a propuštěno, ani jeden člověk dosud nezemřel. V posledních dvou týdnech přibylo jenom několik málo případů souvisejících s původní cestovatelskou anamnézou. Singapur zavedl sérii preventivních opatření, ale jak letecké spojení, tak i podnikatelský život funguje bez zásadních omezení.

Fórum cestovního ruchu ČR se domnívá, že učiní-li Vláda ČR nějaká restriktivní opatření, která mají dopad na cestovní ruch a subjekty v něm podnikající, měla by být připravena kompenzovat jejich ztráty. Podnikatelé v cestovním ruchu nemají ve střednědobém horizontu šanci, jak bojovat s panikou lidí, kteří se obávají cestovat, výpadky příjmů vyvolané panikou či jako důsledek restriktivních opatření státních orgánů jsou nenahraditelné.

Bude-li tato situace trvat déle, znamená to pro velkou část podnikatelů konec v podnikaní.

Žádáme proto vládu, aby vždy velmi dobře zvážila všechny dopady vyhlášených restriktivních opatření v souvislosti s obavou šíření nákazy na podnikatelský sektor a české hospodářství. A současně byla připravena kompenzovat vybrané sektory, tak jako to opakovaně činí v zemědělství v souvislost s vlivy „vyšší moci“.

Kompenzace ze strany státu mohou být při prokázaných škodách následující:

– úhrada nemocenské státem v prvních 14 dní nemocenské za lékaři nařízenou karanténu ve firmách

– odpuštění DPH ve výši prokázané škody

– nabídnutí bezúročných překlenovacích půjček ze strany ČMZRB

– uzavření dohod s pojišťovnami, aby lidem kompenzovaly pojištěné pobyty, které by mohly být zrušeny na základě doporučení vlád zdrojových trhů necestovat do ČR nebo necestovat v ČR

 

Předem děkujeme za Váš čas a ochotu.

S úctou,

Viliam SIVEK

Předseda Fóra CR

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button