HotelyKam jet?Města & regiony ČRNovinkyWellness & Spa

Fontána mládí a další elixíry z hlubin: 6 nejlepších pramenů v Mariánských Lázních

„Živá voda“ vyvěrá v tomhle nádherném městě, které nedávno přibylo do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, hned na čtyřech desítkách míst. Pojďme si představit několik tekutých darů z nitra Země, které Mariánské Lázně přinášejí v lákavém balení rozkošné architektury, uklidňující přírody a prvotřídní lázeňské péče.

Pramen Alexandra – přímo v hotelu Falkensteiner Spa Resort

Křížový pramen
Vysoce mineralizovaný pramen s projímavým účinkem není sice nejstarší, ale je rozhodně „celebritou“ mezi mariánskolázeňskými prameny. Poprvé se o něm zmiňují mniši z tepelského kláštera v roce 1749 jako o „slané kyselce“. Svůj název pak získal podle velkého dřevěného kříže, který byl poblíž něho postaven.
Pomáhá při onemocnění zažívacího ústrojí (žaludku, střev, žlučníku, jater a slinivky), umí rozpumpovat látkovou výměnu (obezita, dna, diabetes, mellitus) a u alergických onemocnění, které jsou podmíněny poruchami zažívání. Pomáhá i proti zácpě. Ale pozor! Pokud máte problémy s vyšším tlakem a se srdcem, je potřeba jeho pití konzultovat s lékařem.
Kde ho najdete: Přímo na kolonádě v Mariánských Lázních. Pavilon, který ho obklopuje, je jedním ze symbolů města.
Dostupnost: denně od 6 do 18 hodin, volně k dispozici.

Ferdinandův pramen
Nejstarším pramenem na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen. Souboru pramenů dodává typicky slanou a výraznou chuť Glauberova projímavá sůl, kterou si oblíbil už v 16. století král Ferdinand I. Zemitá železnatá kyselka obsahuje sice menší množství minerálních látek, ale vápníku má na rozdávání.
Pomáhá při léčbě nemocí zažívacího ústrojí a metabolických problémech. Jeho intenzivnější popíjení je však rovněž vhodné jen se souhlasem lékaře.
Kde ho najdete: Na nádherné kolonádě Ferdinandova pramene v Úšovicích (nejstarší části dnešních Mariánských Lázní). A celoročně pak v hotelu Villa Butterfly.
Dostupnost: Od května do října volně k dispozici, od října do dubna je zakrytý.

Lesní pramen
Tento pramen měl kdysi méně poetický název. Kvůli mírně nadýmavým účinkům (obsahuje větší množství bikarbonátu a sodíku) se mu říkalo Větrový.
Působí mukoliticky, tedy uvolňuje hlen z dýchacích cest a usnadňuje tak vykašlávání. Pomáhá také při rozpouštění ledvinových kamenů a proti překyselenému žaludku. Pokud trpíte vyšším krevním tlakem nebo srdečními problémy, neměli byste Lesní pramen pít, ale raději inhalovat. Totéž se doporučuje dětem.
Kdo ho najdete: V klasicistním pavilonu u Třebízkého potoka.
Dostupnost: V sezoně denně od 6.30 do 17 hodin, od října do dubna je pavilon uzavřen. Původní vývěr u potoka poblíž pavilonu je dostupný bez omezení. Pítka najdete i v hotelu Pacifik.

Karolinin pramen
Tenhle chuťově neutrální a osvěžující pramen dostal své jméno po manželce císaře Františka I. – Karolině Augustě. Má vyšší obsah hořčíku (v poměru k vápníku 2:5) a pomáhá při urologických a ledvinových potížích, hlavně při léčbě ledvinových kamenů. Ocení ho i diabetici II. stupně a ti, které trápí dna. Má silné diuretické účinky, tedy napomáhá při vylučování vody z organismu. Pomáhá i při svalové únavě a bolestech. Je vhodný i pro ty, které trápí nedostatek hořčíku.
Kde ho najdete: Pavilon Karolinina pramene v tzv. Malé kolonádě (pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie). Ochutnat ho můžete i v pavilonu Křížového pramene.
Dostupnost: Pavilon je volně přístupný od května do září (v zimní sezoně je zavřený). Pavilon Křížového pramene je otevřen denně od 6 do 18 hodin.

Rudolfův pramen
Věhlasný mariánskolázeňský pramen, který se používá hlavně při léčbě zánětlivých onemocnění močových cest, obsahuje celou plejádu minerálních látek. Vápník v něm pomáhá lidem bojujícím s osteoporózou, hořčík posiluje nervový systém, srdce i svaly a je přirozeným antioxidantem. Oproti tomu sodíkem Rudolfův pramen šetří, což má ale i svou světlou stránku – jeho popíjení nevede k zadržování vody v organismu. Stáčí se také do lahví a koupíte ho v obchodech a lékárnách. Chuť je osvěžující a příjemně neutrální.
Kde ho najdete: V pavilonu Rudolfova pramene v Úšovicích, pavilonu Křížového pramene na kolonádě a také v „Malé kolonádě“.
Dostupnost: V pavilonu Rudolfova pramene denně od 6.30 do 17 hodin (pouze v sezoně), v pavilonu Křížového pramene denně od 6 do 18 hodin celeročně, na „Malé kolonádě“ v sezoně po celý den, od října do dubna jsou prameny zazimovány.

Pramen Alexandra
Minerální pramen Alexandra je jemnější než leckdy až nepříjemně chutnající prameny Křížový a Ferdinandův, kterým se ale svým složením částečně podobá. Kdysi byl místními užíván jako osvěžující a posilující nápoj. Původně se mu říkalo Giselin nebo také „Mírný Křížový“, později byl přejmenován na počest princezny Alexandry Hannoverské Cumberlandské, velkovévodkyně z Mecklenburg-Schwerinu, slavné a vždy spokojené návštěvnice Mariánských Lázní.
Kousek od něj vyvěral také Alfrédův pramen, který však kvůli slabé vydatnosti zanikl. Zato Alexandřin pramen se má čile k světu. Například v hotelu Falkensteiner Spa Resort si v něm můžete i slastně poležet. Pramen je bohatý na železo a volný CO2, díky čemuž úžasně prokrvuje pokožku. Právě proto se mu přezdívá fontána mládí. Blahodárná koupel vede k rozšíření cév a ke zlepšení vegetativních funkcí organismu, snižuje krevní tlak a uvolňuje svaly.  
K vnitřnímu užití se pramen Alexandra předepisuje k léčbě onemocnění jater, žlučníku, slinivky a střev citlivějším pacientům, u kterých silnější Křížový a Ferdinandův pramen není dobře snášen.
Kde ho najdete: V sezóně vyvěrá volně v romantickém altánku v lázeňském parku pod hotelem Cristal. Ochutnat ho ale celoročně lze i v hotelu Falkensteiner, kde se v něm můžete dokonce vykoupat.
Dostupnost: v sezoně volně přístupný v altánku v parku pod hotelem Cristal (od října do dubna je nepřístupný). Celoročně je k dispozici hotelovým hostům hotelu Falkensteiner – k pití i koupelím.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button