Jižní TyrolskoKam jet?Zahraničí

Enduro ráj hledej na Kronplatzu

Kronplatz/Plan de Corones už dávno neznamená jen báječnou lyžovačku. Asi nejnavštěvovanější resort severní Itálie, ležící v provincii Jižní Tyrolsko, se stává také bike rájem. Pro letošní léto platí dvojnásob, že ani náhodou přeplněným. Tím tedy přitažlivějším pro skutečné fajnšmekry.

Foto: ©IDM Südtirol, Manuel Kottersteger

„Sezona se vinou známých událostí rozbíhá velmi pomalu, ale kapacity jsou s drobnými bezpečnostními omezení plně připraveny a postupně se zaplňují. Lidé sledují situaci, nabírají důvěru a rozhodují se vyrazit spontánně bez velkého plánování,“ potvrzuje Michaela Zingerle, zdejší bike guide a marketinková šéfka jihotyrolských bikehotelů.

Svoje království charakterizuje následovně: „Kronplatz je nejvíc přitažlivý pro enduro bikování s kolem se zdvihy od 140 mm, ale užije si tady každý. Máme tu nádherné panoramatické trasy, a dole okolo Kronplatzu najdete i pěkné okruhy pro silničku, s těžšími kopci i snazší, rovinaté.“

Jak si tedy vybrat? Nejlíp sjet všechno! Kronplatz nabízí 14 trailů a ještě jeden 8,6 km dlouhý Gassl do Olangu je pro letošek vinou rekonstrukce lanovky zavřený. Teď nejdelší Herrnsteig trail měří 8,1 km s převýšením 1349 metrů. Patří k nejhezčím v Alpách i díky tomu, že nabízí mnoho drobných alternativních odboček. Šutry, kořeny, šotolina, lesní kulisa, výhledy – nechybí nic…

Většina červených a delších byla vystavěna s pomocí mechanizace, černé a kratší už jsou poctivou „ruční prací“ zdejších kopáčů. „Já mám nejraději asi dvoukilometrový Andreas Trail v severní stěně, je opravdu zábavný a můžete si ho dát i na závěr celodenního náročného ježdění,“ doporučuje naše průvodkyně.

Foto: www.wisthaler.com

Lanovky na vrchol jezdí ze severního Reischachu (953 m, tradiční lyžařský nástup) a jižního Furka passu (1759 m). Odtud ještě do nedalekého San Vigilia (1201 m) s lanovkou na Piz de Plaies a zdejším Skills parkem pro začátečníky jezdí zdarma bike shuttle. Permice stojí 35 eur na den, 60 eur třídenní (pro juniora 25, resp. 42). V dosahu najdete nejmíň čtyři bike půjčovny, poskytující i bike průvodce nebo učitele. Detaily najdete na webu freeride-kronplatz.com i na mobilní aplikaci Kronplatz App.

„Traily z vrcholu dolů jistě najdete sami, ale na okružní cesty a delší výpravy radím: vezměte si zkušeného průvodce, který vám ukáže ta nejhezčí místa, která byste i s mapou mohli minout,“ říká místní bikerka.

Možná tu potkáte v každodenním tréninku Gretu Seiwaldovou, italskou reprezentantku v cross-country, anebo belgickou legendu, dvojnásobného maratonského mistra světa a čtyřnásobného vítěze Cape Epic, už 44letého Roela Paulissona, který často pobývá v Sankt Walburgu v nedaleké biatlonové Mekce (a výšce okolo 1600 m), v Anterselvě.

Ani Kronplatz neminul boom elektrokol. Ať už rozšiřují možnosti méně fyzicky zdatným, tak zážitky nadupaným riderům. Už loni tu narostl počet e-biků a kvalitních eMTB v půjčovnách přes 80%, mnoho bike guidů na nich nabízí své služby.

Foto: © IDM Südtirol, Daniel Geiger

Bydlení jistě najdete podle libosti, pamatujte a užijte si i zdejší pověstnou gastronomii a vinnou kulturu. Jižní Tyrolsko má pečlivě budovanou síť bike hotelů s veškerým komfortem včetně servisních míst, prádelny nebo odpoledních svačinek. Najdete jich 36 v 6 regionech. Aby získaly uznávané logo, musí nabídnout vysoké standardy a splnit přísná kritéria. „Například někdo z rodiny majitele musí být zároveň bike guidem, aby znal sám nejlíp potřeby i pocity cyklisty a dokázal se co nejlíp vcítit do duše svého hosta,“ vysvětluje Michaela Zingerle.

Dolomitský masív zdobí také 20 horských chat a občerstvoven včetně vyhlášeného AlpiNN restaurantu na vrcholu (2275 m), resp. deset metrů pod ním v budově staré lanovky, kde sídlí s Muzeem horské fotografie Lumen. Jen pár kroků odtud se nachází slavný zvon Concordia 2000. A jedno ze šesti Messnerových muzeí – Corones projektovala do skály architektka Zaha Hadíd.

Vzhledem k mnoha zrušeným podnikům všeho druhu tady zůstávají optimisty a věří, že vyhlášený maraton Kronplatz King (30. 8.) i Alpine Enduro Series (11.-13. 9.) se i letos uskuteční. U příležitosti endurka se chystá otevření dalšího nového trailu. Pokud by vám tohle olbřími menu nestačilo, anebo jste měli času víc, než bývá obvyklé, jen o kus dál leží Alta Badia, Seiser Alm anebo Val Gardena, další cyklistická panství…

A ještě pro úplnost cesta. Z Prahy jste tady cestou okolo Mnichova za šest až sedm hodin, kromě posledních pětadvaceti kilometrů, po dálnici. Dá se přijet i z druhé východní strany přes Rakousko (Linz, Salzburg, Lienz,…). V Rakousku už prodávají elektronickou dálniční známku/Autobahnvignette (za 9,60 eur na deset dní), platí se i mýto za průjezd Brennerským tunelem (10 eur jedna cesta).

Další tipy najdete na www.kronplatz.com.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button