Když se od Lucernského jezera rozhlédnete po okolí, směrem na západ vaši pozornost upoutá výrazný, rozeklaný horský masiv. Společně s údivem se dostaví zvídavost … a je tu námět na skvělý jednodenní výlet z Lucernu, při kterém se vyvezete až na vrchol.

Pilatus je mezi švýcarskými výletními místy pojem a patří mezi nejnavštěvovanější. Má k tomu ostatně všechny předpoklady: tvoří výraznou krajinou dominantu, nachází se poblíž významného města (Lucernu), z vrcholových partií se otevírají strhující výhledy na Lucernské jezero, Lucern a při dobré viditelnosti na více než 70 alpských vrcholů – včetně Eigeru, Mönchu a Jungfrau. K hoře se navíc váží pověsti o dracích, který na hoře prý sídlí hned několik.

Horská hromadná doprava
Výstup na Pilatus stal velmi záhy po vzniku novověké turistiky (před tím na hory prakticky nechodilo) stal obrovským hitem. Už v roce 1860 na hoře Pilatus otevřen hotel Bellevue. V roce 1889 začala jezdit ozubnicová železnice a o rok později přibyl hotel Kulm. Už V roce 1868 se v Bellevue ubytovala britská královna Viktorie i s doprovodem. Vrchol navštívil Richard Wagner i americký prezident Theodore Roosevelt a vedle nich tisíce a tisíce dalších turistů. Nyní se počet návštěvníků každoročně blíží 800 tisícům.
S nedalekým masivem Rigi se Pilatus dělí o funkci švýcarské národní výletní hory, jakéhosi švýcarského Řípu, Sněžky, Baníku či Radhoště. V rámci tohoto srovnání by Pilatus (2138 m n. m.) byl spíš Sněžkou – je vyšší, drsnější, strmější a výstup na vrchol je fyzicky i časově náročnější oproti přívětivějšímu „Řípu“ Rigi (1798 m n. m.). Zatímco na Rigi vede nejstarší ozubnicová dráha na světě – jezdí od roku 1871 – zubačka na Pilatus z roku 1889, jak bylo zmíněno, se sklonem až 48 % je na světě nejstrmější.
Zlatý okruh
Rozhodně neuděláte chybu, když pro výlet zvolíte trasu zvanou „Zlatý okruh“ (Goldene Rundfahrt). Ráno v Lucernu nastoupíte na loď, užijete si plavbu po jezeře a za hodinu až hodinu a půl přistanete v Alpnachstadu. Tam přestoupíte na zubačku. Během půlhodinové cesty vzhůru si prohlédnete hned několik typů krajiny: vláček jede zprvu vede přes louky a smíšené lesy, poté příkře stoupá po horských pastvinách a skrze kleč, a přitom se otevírá výhled na Lucernské jezero a okolní hory. V horních partiích trasa vede tunýlky a těsně podél skal, jejichž vertikály nádherně modeluje dopolední slunce.

Jestliže vám v nadmořské výšce vyhládlo, zajděte do restaurace Queen Victoria, která se nachází ve zmodernizovaném hotelu Pilatus-Kulm. Další možností je samoobslužná restaurace ve vedlejším hotelu Bellevue. Pokud se vám nechce dolů, v jednom z hotelů můžete pochopitelně přespat. Jako bonus si pak můžete z vrcholu vychutnat velkolepý západ a východ slunce bez turistů. Ubytování, stejně jako i lanovku a loď, si však zejména v sezoně rezervujte předem.
Na vrcholu se tu a tam konají i menší kulturní akce, například jazzové večery a další hudební produkce. Zaposlouchat se do synkop 2000 metrů nad mořem s hvězdnou oblohou nad hlavou má rozhodně svoje kouzlo.

Vrcholné ubytování
Pokud máte chuť a čas, můžete od stanice Pilatus-Kulm přidat procházku na nejvyšší vrchol masivu Tomlishorn (2135 m n. m.). Terén není obtížný a cesta tam i zpět dohromady zabere v průměru něco přes dvě hodiny. Zde je vhodné dodat geografické upřesnění: vrchol Pilatus budete na mapě hledat marně. Pilatus je totiž název celého masivu a vrcholem se zpravidla myslí horní stanic lanovky Pilatus-Kulm. Nad stanicí se ještě vypíná výrazný vrchol. Vzhledem ke zdejšímu bájesloví by to docela dobře mohl být třeba Dračí zub či Dračí vrch… ale není – vrchol se jmenuje Osel (Esel).

Sestup
K sestupu zvolte buď lanovku na Fräkmüntegg (což je něco jak mezistanice) a dále (celkem asi 40 minut) do obce Kriens. Odtud jede městský bus, s nímž jste za čtvrt hodiny zpátky v Lucernu. Alternativně lze do z vrcholu Kriensu sejít po horských stezkách pěšky, počítejte však zhruba se třemi hodinami navíc.
Při využití všech zmíněných dopravních prostředků zabere celý výlet asi 6–7 hodin, tzn. že když z Lucernu vyjedete lodí kolem 10 h a na vrcholu strávíte dvě hodiny, pak do 17 hodin budete zase zpátky v Lucernu.
Doprovod je plus
Pro maximální zážitek doporučujeme vydat se na vrchol s průvodcem – žádná aplikace výklad autentického a lokální Švýcara nenahradí. Na Pilatus vyjedete tentokrát z druhé strany, tedy ze severu lanovkou z Kriensu. Užijete si přitom fantastické výhledy na hory i Lucernské jezero (při horší viditelnosti se mimochodem doporučuje se doporučuje nastoupit do hory právě z této strany – na jižní straně obrácené k jezeru se mlhy drží déle. Nahoře absolvujete lehký výšlap na nevyšší vrchol Tomlishorn a během celé cesty vám průvodce vám prozradí spoustu zajímavostí o rostlinstvu, živočišstvu i o dracích. Ti jsou velmi plaší, ale když budete mít štěstí, na vlastní oči spatříte kozorožce. Po vrcholové túře se lanovkou vrátíte do mezistanice na Fräkmüntegg, kde vás obědu čeká pravá švýcarská grilovačka. Zpátky pak lanovkou do Kriens a autobusem zpět do Lucernu.