Destinace měsíceKam jet?NěmeckoTOPZahraničí

Do Drážďan za památkami a hudbou

Drážďany jsou Čechy jedním z nejnavštěvovanějších německých měst. Napomáhá tomu jak blízkost k českým hranicím, tak turistická nabídka, kterou se tato saská metropole pyšní.

Foto: Pixabay

Pro starší generaci je návštěva Drážďan i velkou dávkou nostalgie, snad každý tu byl na výletě s rodinou či se školou v dobách, kdy město bylo výkladní skříní Německé demokratické republiky. Změny jsou za třicet let obrovské a je tu pořád co objevovat.

Povinností je ale navštívit místa, která město zdobí již po staletí. Patří mezi ně barokní Zwinger, Frauenkirche na náměstí Neumarkt, Semperova opera, Hofkirche (katedrála Nejsvětější trojice) a Rezidenční zámek, někdejší sídlo saských kurfiřtů a králů.

Foto: Pixabay

Procházka po drážďanských památkách

Světoznámý Zwinger patří mezi nejproslulejší stavby německého baroka. Jeho pavilony a galerie, Korunní bránu, fontánu s nymfami zvanou Nymphenbad (Nymfí lázeň) ani zahradu na nádvoří nelze při prohlídce města vynechat.

Areál Zwingeru vyhořel během bombardování 13. února 1945 a byl obnoven až v 50. a 60. letech 20. století, odkdy je tu prezentována sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salon, který skrývá věhlasnou sbírku historických hodin a vědeckých instrumentů. Patří k nim zemské a nebeské glóby, optické, astronomické a geodetické přístroje k počítání, kreslení a k určování délek, hmotnosti, teploty a tlaku vzduchu. V přilehlé galerijní budově zvané Semperbau se nachází světově proslulá Obrazárna starých mistrů, která ukrývá například Rembrandtova a Rubensova díla či Sixtinskou madonu od Raffaela.

Foto: Pixabay

Symbolem Drážďan je bezpochyby evangelicko-luteránský kostel zvaný Frauenkirche, kostel Panny Marie, který patří k těm nejslavnějším barokním stavbám v celém Německu. 

K nejtragičtějším okamžikům v historii Frauenkirche došlo v roce 1945 během spojeneckého bombardování, po němž ze stavby zbyly jen trosky. Bomby sice nedopadaly přímo na kostel, ovšem pískovec, z něhož byla budova postavena, nevydržel teploty kolem 1200 °C způsobené požárem v okolí. Ruiny kostela navzdory opravám celého města připomínaly válku celých 45 let a k rekonstrukci se přistoupilo až v roce 1994, kdy se začalo s tříděním a restaurací sutin. Celý projekt trval 12 let, protože neexistovaly původní plány a stavělo se podle fotografií a vzpomínek pamětníků, a vyžádal si investice ve výši 180 milionů eur. Kostel v jeho dnešní podobě tvoří ze 43 procent původní součásti, které se dají snadno poznat, protože jsou tmavší než ty nové. K vysvěcení obnoveného kostela došlo v říjnu roku 2005.

Foto: Pixabay

Bombardování za druhé světové války se nevyhnulo ani Semperově opeře poblíž Zwingeru. Budova ve stylu vrcholné italské renesance architekta Gottfrieda Sempera pochází z 1. poloviny 19. století a odehrála se v ní nejedna světová premiéra významných děl světových hudebních skladatelů, například Richarda Wagnera nebo Richarda Strausse. I dnes patří návštěva sídla Saské státní opery k vrcholným zážitkům při objevování města.

Kousek od Zwingeru stojí také Hofkirche, největší chrámová stavba Svobodného státu Sasko. Barokní kostel, který byl v roce 1980 povýšen na katedrálu, pochází z poloviny 18. století a vkusně spojuje římskou a německou barokní architekturu. Nejvěhlasnější památkou v interiéru katedrály je schránka se srdcem Augusta II. Silného.

Foto: Pixabay

V centru drážďanského Starého města (Altstadt) stojí Rezidenční zámek, který je jednou z nejstarších budov ve městě a je významnou architektonickou památkou, protože na něm zanechaly stopy všechny styly od románského slohu až po historismus. Komplex byl po zničujícím bombardování znovu vystavěn od 80. let 20. století a nyní je sídlem pěti muzeí: Historické a nové části Grünes Gewölbe (Zelená klenba), Kabinetu mincí, Grafického kabinetu a Zbrojnice se sálem Türkische Cammer. Je zde také knihovna zaměřená na dějiny umění a generální ředitelství Státních uměleckých sbírek Drážďany (Staatliche Kunstsammlungen Dresden, SKD). Koncem září roku 2019 byly nově otevřeny královské reprezentační místnosti, tzv. parádní pokoje Augusta Silného.

Drážďany lákají i na kulturní akce

Drážďany jsou světovým městem kultury a umění a v letech 2004 až 2009 byly na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě je přes 50 muzeí, více než 35 divadel a kabaretů a vynikajících souborů. Pozornost domácích i zahraničních návštěvníků přitahují i každoroční významné kulturní akce.

V dubnu se koná Filmfest Dresden věnovaný animovanému a krátkému filmu. Daleko bohatší tradici má hudební festival Dresdner Musikfestspiele, jehož předchůdci jsou hudební slavnosti barokního dvora. Tyto slavnosti jsou známy po celém Německu jako událost klasické hudby.

V roce 1971 se konal první Internationale Dixieland-Festival. Nyní je to v celosvětovém měřítku jedna z nejdůležitějších jazzových a bluesových událostí. S přibližně 500 000 návštěvníky ročně je také největší kulturní akcí v Sasku. K některým prvkům festivalu, jako je Jazzmeile, která prochází městem, je volný vstup. Hlavní část festivalu se však odehrává v četných klubech a barech.

Každé jaro se koná mezinárodní taneční akce Internationale Tanzwoche Dresden. Od roku 1992 představuje na několika místech v Drážďanech soubory mezinárodní úrovně od baletu, tanečního divadla až po současný tanec.

Foto: Pixabay

Pod siluetou Starého města se konají od roku 1990 Filmové noci na břehu Labe (Filmnächte am Elbufer). Již poprvé trvala tato událost deset dní. Na promítání filmů, akce a koncerty přišlo za přibližně 60 dní asi 150 000 diváků, což z akce činí největší událost svého druhu v Německu.

Na pravém břehu Labe se každý rok koná umělecký a kulturní festival Elbhangfest. Odehrává se v městských částech Loschwitz a Pillnitz. Vrcholem je mimo jiné přehlídka dračích lodí. Po povodni na Labi v roce 2002 se na druhé straně Labe koná ostrovní festival Inselfest.

Na podzim se koná Festival lidových tanců a flašinetářů (Volkstanzfest und Drehorgeltreffen). Další podzimní akce zahrnují Drážďanské dny soudobé hudby (Dresdner Tage der zeitgenössischen Musik), literární festival Bardinale a Festival kouzelnického umění (Festival der Zauberkunst).

Foto: Pixabay

Během adventní sezony probíhá Dresdner Striezelmarkt. Tento vánoční trh, jehož počátky sahají do roku 1434, je jedním z nejstarších v Německu. Koná se obvykle ve Starém městě na náměstí Altmarkt a je jednou z největších turistických atrakcí. Název trhu je odvozen od jeho hlavního produktu, Dresdner Stollen („Striezel“). Vrcholem trhu je Dresdner Stollenfest.  

Neobyčejným kulturním zážitkem spojeným s návštěvou Drážďan je i koncert alespoň jednoho ze dvou nejslavnějších zdejších sborů s dlouhou historií. Dresdner Kreuzchor (Capella sanctae crucis) je chlapecký sbor při chrámu Kreuzkirche, s nímž je identifikován, třebaže je od svého založení až dodnes sborem městským. Některé zdroje jej považují za tak starý jako samo město a kladou jeho vznik do 13. století. Druhým je chlapecký sbor při katedrále Hofkirche známý jako Dresdner Kapellknaben, který je katolickým protějškem Kreuzchoru. Sborová tradice je ve městě natolik silná a živá, že na nějaký koncert v kostelech či hudebních síních narazíte denně.

Foto: Pixabay

Ven z centra

Při návštěvě Drážďan se určitě vyplatí i projížďka po Labi, nejlépe jedním z kolesových parníků Saské paroplavby. Nejromantičtějším cílem plavby je zámek Pillnitz s krásným parkem a dvěma reprezentativními paláci – Wasserpalais (Vodní palác) přímo u řeky Labe a Bergpalais (Horní palác) postavený směrem k slunným labským svahům. Společně s Neues Palais tvoří největší zámecký komplex v Evropě vytvořený v čínském stylu, tzv. Chinoiserie. V palácích Bergpalais a Wasserpalais se dnes nachází Uměleckoprůmyslové muzeum / Kunstgewerbemuseum a v Novém paláci / Neues Palais návštěvníci najdou zámecké muzeum (Schlossmuseum).

Zámecký park se pyšní více než 2000 dřevinami a přes 600 rostlinami a zve v každém ročním období k procházkám. V rozlehlém parku se nacházejí zahrady v anglickém, holandském a čínském stylu. V oranžerii a sklenících kvetou palmy a vzácné cizokrajné rostliny. Svůj vlastní skleník má 250letá kamélie. Tento keř o velikosti vzrostlého stromu se každoročně od poloviny února do poloviny dubna rozzáří desetitisíci karmínovými květy.

Aktivnější turisté se mohou k zámku dopravit i na kole po cyklostezce vedoucí z Pirny nebo z Drážďan podél Labe. Labská cyklotrasa je nejpopulárnější dálkovou cyklotrasou v Německu a 370 kilometrů z jejích celkových 1300 km je vedeno i čtyřmi českými kraji.

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button