ChorvatskoData & studieNovinkyZahraničí

Do Chorvatska v červenci přijelo meziročně o 15 procent víc Čechů

Do Chorvatska, které dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším letním cílům českých cestovatelů, jich v prvním prázdninovém měsíci přijelo podle Chorvatského turistického sdružení zhruba 346 500. Meziročně to bylo asi o 15 procent více. V zemi strávili 2,4 milionu nocí, což byl proti červenci loňského roku nárůst o 17 procent.
Foto: Pixabay

V příjezdech Češi překonali i předpandemický rok 2019, k Jadranu jich dorazilo o 36 procent více. Češi letos nejčastěji míří do splitsko-dalmatského regionu a na Istrii, uvedl poradce Chorvatského turistického sdružení Dubravko Miholić.

Od začátku roku do konce července Chorvatsko navštívilo přibližně 540 500 českých turistů, v zemi strávili zhruba 3,5 milionu nocí. V meziročním srovnání se v obou případech jedná o nárůst o 27 procent. Za stejné období roku 2019 dorazilo do Chorvatska asi 457 700 Čechů, počet přenocování činil zhruba tři miliony.

Češi patří k nejpočetnějším zahraničním návštěvníkům v zemi. Stejně nocí od ledna do července v destinaci strávili Poláci, více přijelo hostů z Rakouska, kteří dosáhli 4,4 milionu přenocování. Na pomyslném žebříčku se na druhém místě v počtu nocí umístili Slovinci se šesti miliony přenocování, první byli turisté z Německa, kteří v Chorvatsku za prvních sedm měsíců strávili 11,4 milionu nocí.

Ubytování v soukromí si letos vybralo asi 54 procent českých cestovatelů, loni to bylo zhruba 55 procent. Více lidí v letošním roce zamířilo do hotelů, a to 20,6 procenta, meziročně o 1,3 procenta více. Podíl českých hostů v kempech se prakticky nezměnil, činil 17,8 procenta.

Foto: HTZ

Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos sledují o Chorvatsko enormní zájem. Přestože někde pobyty zdražily, podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Chaloupkové se v letošním hlavní sezoně prodají kapacity za jakoukoliv sumu.

Miholić uvedl, že na cenu ubytování v Chorvatsku se letos částečně podepsala, stejně jako v jiných evropských zemích, inflace a růst cen energií. Upozornil, že v zemi ale stále stoupá nabídka ubytování. Mnoho hotelů podle něj bylo navíc zrekonstruováno a povýšeno do vyšší kategorie služeb, čemuž odpovídá i vyšší cena. „Na druhou stranu se rozrůstá i síť kempů a dalších typů cenově dostupnějšího ubytování, jako je ubytování v soukromí, takže každý turista má možnost najít ubytování, které vyhovuje jeho požadavkům a možnostem. Svědčí o tom rostoucí zájem o dovolenou v Chorvatsku nejen ze strany českých návštěvníků, ale i z jiných zemí,“ řekl.

Chorvatsko se od ledna stane dvacátou zemí Evropské unie používající společnou měnu, nyní se v něm platí kunami. Miholić věří, že přijetí eura přispěje k zjednodušení cestování k Jadranu, a to hlavně pro státy eurozóny. „Odpadne výměna peněz a s tím spojené náklady. Pro české turisty se toho v tomto případě mnoho nezmění, i když se dá předpokládat, že mnozí uvítají možnost platit eurem, jako je tomu již v případě cest do mnoha dalších evropských zemí,“ dodal.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button