AkceDopravaMěsta & regiony ČRMICENovinkyZahraničí

Dánové chtějí cestovat víc než před pandemií covidu-19. Nejen to ukázal Ferie for Alle, největší veletrh cestovního ruchu v Dánsku

Rekordní počet rezervovaných zájezdů a ochota utrácet za letní dovolenou víc než dřív. To jsou aktuální cestovatelské tendence Dánů. Do Česka jich loni přijelo 100 515 a průměrně zde strávili 3,94 dne. V praxi to znamená, že sice dánských turistů bylo méně než před koronavirem, návštěvě Česka však věnovali delší dobu. Tyto a další informace zazněly na největším veletrhu cestovního ruchu v Dánsku Ferie for Alle, na kterém CzechTourism zajistil prezentaci Česka.

Foto: CzechTourism

Dánové cestují do Česka nejčastěji letecky nebo autem. A zhruba 30 % z nich jezdí do regionů. „Jednou z aktuálních tendencí cestovního ruchu je rostoucí obliba cestování vlakem. Jde o moderní udržitelný způsob dopravy, což je pro turismus ohleduplný vůči životnímu prostředí klíčové. A jsou to právě severské země, které vedou současné žebříčky udržitelnosti. První místo v International´s sustainable travel index 2021 drželi Švédové, třetí byli Finové, desátí Norové a Dánsku patřila 12. příčka,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

„Podle Indexu prosperity máme v Česku nejhustší železniční síť v Evropě. Na 1000 čtverečních kilometrů připadá 121,25 km kolejí, ve druhé Belgii je to cca 118 km a ve třetím Německu zhruba 107. O loni zprovozněném novém přímém vlakovém spojením mezi Prahou a Flensburgem, který se nachází na německo-dánské hranici, jsme tak chtěli dát vědět světu. Ve spolupráci s Ústeckým krajem jsme proto s tratí a regionem seznámili dánská média a díky nim i celé Dánsko,“ říká ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism pro Skandinávii a Finsko Lucie Vallin.

Foto: CzechTourism

„Ústecký kraj často představuje vstupní bránu do Česka. Naším cílem přitom je, aby nejen turisté z Dánska přes nás pouze neprojížděli, ale aby se tu zastavili a strávili čas. Máme co nabídnout. Pro aktivní trávení volna lze využít trekingové trasy či různé varianty cykloturistiky. Užít si u nás lze také vodní sporty, ať už na řece Labe nebo na některém z jezer. A Ústecký kraj je vhodný i pro milovníky historie, nachází se tu totiž plnokrásných historických měst, hradů a zámků. V současné době pracujeme mimo jiné na rozšíření nabídky stellplatzů v regionu tak, abychom uspokojilituto stále se zvyšující poptávku,“ říká vedoucí oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje Jiří Válka.

Pro lákání turistů z Dánska do Česka je klíčový právě Ferie for Alle, tedy největší dánský veletrh zaměřený na cestovní ruch. Název akce česky znamená Dovolená pro každého. 25. ročník se koncem února uskutečnil v MCH Messecenter v dánském Herningu. A to ve 14 halách tematicky rozdělených do pěti kategorií: kemping/karavany, golf, Dánsko (DCR), outdoor a zahraniční dovolená. Šlo o rekordní událost nejen co se týče zájmu Dánů o pořízení letních dovolených. Rekordní byly i tržby touroperátorů a také účast veřejnosti, přišlo totiž víc než 56 000 lidí.

Za Česko se představily Fashion Arena, Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Zájem o ně stejně jako o veletrhu samotný byl obrovský. Rekordní prodeje potvrzuje například generální ředitel Bravo Tours Peder Hornshøj: „Jen v pátek jsme prodali víc golfových zájezdů než za celý loňský rok a tržby byly na stejné úrovni i v sobotu.“

Rekordní prodeje v Dánsku hlásí i oblasti mimo Herning. Podle největších tamních touroperátorů Spies a TUI je počet aktuálních rezervací charterových zájezdů během letních prázdnin vyšší než před covidem a Dánové utrácejí za letní dovolenou víc peněz než v minulosti. Při výběru, jak stráví volný čas, kladou důraz především na známé a bezpečné destinace, pro mnohé je kvalitní hotel důležitější než místo samotné. Důležitou roli hraje také dobré pojištění, za které jsou Dánové ochotni zaplatit i vyšší částky. S ohledem na výše uvedené má zahraniční zastoupení agentury CzechTourism pro Skandinávii a Finsko na letošní rok připravenou celou řadu aktivit na podporu zájmu o poznávání Česka. Od press tripů přes advertorialy, kampaně, účastí na akcích atd.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button