Města & regiony ČRNovinky

Co chystá Národní muzeum v přírodě pro letošní sezonu?

Návštěvnická sezona v Národním muzeu v přírodě je v plném proudu a přináší několik zajímavostí a novinek.

Foto: Národní muzeum v přírodě

„Velkou novinkou a zajímavostí pro všechny návštěvníky je, že zavádíme Muzejní první čtvrtky. Od května do září je ve všech muzeích první čtvrtek v měsíci volný vstup, dle běžné otevírací doby. Před hlavní turistickou sezonou byla spuštěna anglická podoba www.nmvp.cz. V případě Valašského muzea v přírodě a Muzea v přírodě Vysočina si můžete na webu koupit online vstupenky. To přináší úsporu času pro samotné návštěvníky, především při větších programech či vyšší návštěvnosti. V Rožnově a na Veselém Kopci se mohou návštěvníci díky novým informačním tabulím na objektech s QR kódy podívat i na historické fotografie daného objektu například z dob jeho budování či transferu. Již nyní můžeme říci, že bude realizována větší část plánovaných programů, dle aktuální epidemiologické situace a podmínek návštěvnosti. Na 5. července připravují všechny složky Národního muzea v přírodě společný program „Národní muzeum v přírodě se představuje“ (na půdě Valašského muzea v přírodě), který přinese představení jednotlivých regionů, v nichž se muzea nacházejí. S ohledem na celkovou situaci jsme mírně navýšili ceny vstupného v jednotlivých muzeích a areálech, řádově o 10–20 Kč za vstupenku pro osobu, což je alespoň částečně kompenzováno stejnou výší běžného vstupného během akcí či platností nevyužité permanentky z roku 2020 do konce letošního roku,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Foto: Národní muzeum v přírodě

„Mezi několik novinek Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích patří nový program pro veřejnost s názvem Hliněné stavitelství a hanácké kroje (17. 7.) – jedná se o propojení dvou světů, nejen řemesel, ale i krásy výšivek, krajek a historických textilií. Již od 24. června mohou návštěvníci zhlédnout v patře obytné části Kameníčkova gruntu putovní výstavu „Jízda králů na Hané/Lidový obyčej v proměnách času“, a to až do 30. září. Pomyslným vrcholem letošního roku pro muzeum bude transfer stodoly ze Skaličky – unikátní pět set let staré roubené stodoly. Od června do října mohou návštěvníci vidět na místě v areálu muzea její samotnou montáž,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí muzea.

„Muzeum v přírodě Vysočina se v letošním roce poprvé zapojí do celostátního projektu Den architektury (3. 10.). V průběhu sezony bude pro návštěvníky připraveno několik výstav. 1. 6. jsme otevřeli výstavy Víte, že… a Masopustní obchůzky z Hlinecka aneb 10 let + 1 světovým kulturním dědictvím. Obě výstavy se nacházejí na Veselém Kopci, statku z Mokré Lhoty a přinesou ukázky kulturních jevů a obyčejů, které jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví či Seznam statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje. Přiblížení obyčeje vodění jidáše přinese stejnojmenná výstava v areálu Památkové rezervace Betlém Hlinsko (15. 6. – 24. 10.). Na Veselém Kopci je pro návštěvníky připravena nová expozice obydlí panského hajného a zároveň nové informační tabule a značení jednotlivých objektů v ČR a AJ včetně QR kódů. Pro děti je připraven speciální průvodce komiks, který je seznámí s muzeem netradiční dětskou formou,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Foto: Národní muzeum v přírodě

Muzeum v přírodě Zubrnice si pro návštěvníky přichystalo na sezonu také řadu zajímavých novinek. „Mimo běžných a plánovaných programů pro veřejnost jsme připravili edukační programy pro školy a tematické prohlídky Advent a vánoční zvyky. Zajímavostí jsou oživené letní prohlídky – návštěvníci se mohou seznámit a sáhnout si na vybrané sbírkové předměty, poznat práci kurátorů muzea, netradičním způsobem se seznámit s mlýnskými technologiemi či se zúčastnit speciální ředitelské prohlídky. Na letní sezonu je připraveno několik krátkodobých výstav převážně umístěných v kostele sv. Maří Magdaleny či případně v domě z Loubí (výstava Zaniklé obce pod Bukovou horou). Pro návštěvníky byla opětovně zpřístupněna expozice historických praček (dům z Loubí), nová expozice v kabinetu Národní školy a v areálu zemědělské usedlosti čp. 61 je připravována nová expozice k chmelařství ve zdejším regionu. Ve spolupráci s dobrovolníky se nám podařilo na Muzejní první čtvrtky zajistit oživení kupeckého krámu. Nejen pro malé návštěvníky byl vydán speciální průvodce – komiks. V letošním roce se muzeum opět zapojuje do výzkumu Regionálního centra tradiční lidové kultury Ústeckého kraje – tentokrát na téma dokumentace paličkované krajky,“ uvedla Ivana Mikulecká, ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice.

Foto: Národní muzreum v přírodě

„Valašské muzeum v přírodě vstoupilo do sezony s pořadem Svatojánský večer (18. 6.). Prázdniny zahájíme jedním ze tří letošních folklorních festivalů Rožnovskými slavnostmi (4. 7.) a společným pořadem Národní muzeum v přírodě se představuje (5. 7.) a následovat budou další. Z nich můžeme vyzvednout 30. ročník Dnů řemesel a setkání kovářů (31. 7. – 1. 8.). Zpestřením hlavní sezony bude prázdninové hraní a tvoření, čtení pohádek, bylinkové procházky v areálu Valašské dědiny, prohlídka pro rodiny s dětmi S písničkou Valašskou dědinou či příběhová hra v Dřevěném městečku,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

V rámci 41. ročníku folklorního festivalu Rožnovské slavnosti se představí tuzemské folklorní soubory a interpreti – pozvání přijal Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým pořadem Ondrášovské putování (4. 7. od 20.00). Součástí festivalu bude vystoupení soutěžících v tradiční škole valašského odzemku. Připomenuty budou i osobnosti Valašska a jubilující soubory. Mimo novinky letošní sezony Muzejních prvních čtvrtků od května do září bude volný vstup v rámci programů Běh rodným krajem E. Zátopka (18. 9.) a pro děti na Podzimní putování s broučky (24. 9.) a Mikulášský podvečer (5. 12.).  V platnosti zůstává permanentka do všech areálů muzea za 450 Kč pro 10 jednorázových vstupů, a to i nevyčerpané z roku 2020.

Podrobnější informace k jednotlivým muzeím (včetně otevíracích dob, cen vstupného) naleznete na www.nmvp.cz.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button