CestovkyDopravaNovinkyZahraničí

CK: Vlivem růstu cen paliv a inflace by mohly zdražit zájezdy

Vlivem prudkého růstu cen pohonných hmot a vysoké inflaci by mohly podle cestovních kanceláří (CK) zdražit zájezdy. Každá má nastavené s dopravci, ubytovateli i klienty jiné podmínky.

Foto: iStock

Některé kanceláře už mají například u autobusové dopravy ohlášené zvýšení cen, další stále inzerují ceny před inflací. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci cestovních kanceláří a agentur.

Zdražení autobusové dopravy má avizované CK Travel Family. „Pokud se cenová politika u pohonných hmot nezmění, bude se zvyšovat cena i u letecké dopravy na palivových příplatcích,“ uvedla výkonná ředitelka cestovní kanceláře Blanka Hrubá. U ubytovacích kapacit má kancelář nyní u vybraných hotelů a penzionů ceny fixované a nemá zprávy o jejich zvyšování. Lze ale předpokládat, že zdražení nastane, u nově vyžadovaných ubytování je zvýšení podle Hrubé už patrné.

„Do cen zájezdů se tyto externí vlivy nepropisují tak rychle jako v jiných odvětvích a ani my nebudeme dělat nějaké unáhlené kroky. I v této turbulentní době jsme finančně naprosto stabilní, takže například dodatečné zdražování již prodaných zájezdů není ani při současných cenách ropy na stole a neuvažujeme o něm,“ uvedl Jan Bezděk za skupinu DER Touristik Eastern Europe, do které patří například CK Fischer nebo Exim Tours. Cena zájezdu je podle Bezděka tvořena více faktory. Pokud by kombinace drahé ropy a silné koruny trvala několik měsíců, bude to tlačit cenu zájezdů vzhůru, řekl. Pobyty by tak mohly podražit během letních měsíců.

CK Čedok podle svého obchodního a marketingového ředitele Aleše Ondrůje v letošní sezoně neplánuje zdražit letecké pobytové zájezdy. Už v minulosti přijala opatření, která by měla klienty před turbulentním vývojem cen chránit. Pro další období bude cestovní kancelář situaci sledovat.

Inflační tlak je podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného obrovský. „Zatím mu odoláváme,“ uvedl. Ceny zájezdů na léto podle mluvčí CK Blue Style Ilony Topolové v tuto chvíli nerostou a prodávají se stále velmi dobře. „Dlouhodobý vývoj cen paliv lze ale nyní těžko předpovídat,“ dodala.

Mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková upozornila, že ceny zájezdů závisí nejen na nastavených podmínkách každé cestovní kanceláře, ale také na destinaci a marži. „My budeme toto řešit individuálně, vždy podle instrukcí cestovní kanceláře, která je organizátorem zájezdu,“ řekla. Například za pobyt v Egyptě v tomto období lidé v průměru utrácejí 16 500 korun, což je o 2000 korun více než v roce 2019. Zvýšení ceny ale podle Řezníčkové způsobuje hlavně fakt, že Češi si dopřávají vyšší kvalitu, vybírají si dražší hotely.

Průměrná útrata za osobu a zhruba týdenní zájezd:

Destinace Březen, duben 2022 Březen, duben 2019
Egypt 16 500 Kč 14 500 Kč
Spojení arabské emiráty 25 000 Kč 24 700 Kč
Kanárské ostrovy 16 700 Kč 17 900 Kč

Zdroj: Invia

Destinace Léto 2022 Léto 2019
Řecko 18 500 Kč 16 000 Kč
Turecko 17 000 Kč 16 800 Kč
Bulharsko 14 000 Kč 12 700 Kč

Zdroj: Invia

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button