PojišťovnyPředpisy & regulaceTOP

CK budou moci na smlouvy na pojištění proti úpadku využít záruku státní banky

Cestovní kanceláře budou moci na pojištění proti úpadku se začátkem smlouvy mezi 1. lednem a 30. červnem příštího roku využít záruku od státní banky. Schválila to dnes vláda.
Foto: Pixabay

„Drtivé většině cestovních kanceláří končí stávající povinné pojištění pro případ úpadku ke konci letošního roku. Tyto cestovní kanceláře tak s ohledem na aktuální situaci na pojistném trhu nebudou mít bez pomoci možnost pokračovat ve svém podnikání. Na to musíme reagovat, protože na trhu poskytování záruk na pojištění pro případ úpadku cestovních kanceláří nadále přetrvává situace, kdy nadnárodní zajišťovny odmítají pojišťovnám poskytovat krytí jejich rizik a ty pak nepojišťují nové cestovní kanceláře a stávajícím buď neúnosně zvyšují míru spoluúčasti, nebo jim rovnou končící pojistné smlouvy neprodlužují,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Záruka činí 75 procent z požadované spoluúčasti CK do limitu 30 procent z pojistného plnění. Toto nastavení by mělo dovolit účastnit se programu i větším CK. Bez této podpory podle ministerstva pro místní rozvoj hrozí, že mnoho CK bude muset ukončit činnost. Na pomoc bude třeba 200 milionů Kč, použijí se přitom nevyužité prostředky z dříve fungujícího programu COVID Ubytování II.

Pomoc s názvem Záruka cestovním kancelářím, o kterou dnes vláda na návrh MMR rozšířila dotační titul COVID Ubytování II, kancelářím při uzavření smlouvy proti úpadku umožní místo složení požadované sumy na spoluúčast doložit pojišťovně záruku od Národní rozvojové banky (NRB). „Cestovním kancelářím tedy zůstanou vlastní zdroje, které budou moci využít pro svou další činnost, nebude odčerpáváno cash flow a prostřednictvím záruky získají zákonné pojištění pro případ úpadku,“ uvedlo MMR v dokumentech na vládu.

Záruku bude moci NRB poskytnout k jedné pojistné smlouvě sjednané na maximálně jeden rok. CK, která bude o záruku žádat, nesmí být v likvidaci, na její majetek nesmí být vedena exekuce, nesmí mít mimo jiné ani nedoplatky ve mzdách zaměstnancům. CK také nesmí tři měsíce od získání podpory ukončit činnost.

V letošním roce mohly CK využít obdobný program s názvem COVID Záruka CK, který končí 31. prosince. Povinné pojištění díky němu podle MMR získaly desítky kanceláří.

Pojištění proti úpadku pro CK se pro pojišťovny stalo podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže rizikovým produktem po bankrotu britské CK Thomas Cook v roce 2019. Zajistitelé tím vyčerpali podle něj velké množství peněz. Navíc v důsledku pandemie koronaviru se podle mluvčí České asociace pojišťoven Veroniky Nové výrazně zhoršilo finanční zdraví CK, řekla dříve ČTK.

Prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek při této příležitosti uvedl: „Prodloužení programu COVID Záruka CK, jehož vznik jsme vloni iniciovali, vítáme. Prodloužení programu napomůže získat zákonné pojištění pro případ úpadku a tím pádem budou moci cestovní kanceláře pokračovat ve své podnikatelské činnosti.“

Prodloužení programu oceňuje i místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Zdeněk Kříž: „Vítáme pokračování programu COVID Záruky CK, který pomohl a bude i nadále pomáhat cestovním kancelářím v této složité době při získání povinného pojištění pro případ úpadku. Jsme velmi rádi, že naše jednání s MMR, MPO a ČAP byla úspěšná a napomohla ke schválení této pomoci.“

V důsledku zvyšujících se nároků pojišťoven na sjednání pojistky pro případ úpadku přerušila od listopadu činnost jako cestovní kancelář CK Pantour. Nutné pojištění proti úpadku se už loni nepodařilo získat Firo-tour, která proto od ledna pokračovala jako cestovní agentura. Momentálně soud řeší její úpadek.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button