AkceKulturaMěsta & regiony ČRNovinkyZahraničí

České sklářské inovace a současné české umění v Hongkongu

V rámci VIP programu Art Basel Hong Kong 2023 uvádí Generální konzulát České republiky v Hongkongu a jeho partneři dvě výstavy: CZECH IN – Světové sklářské inovace z Česka, doplněné výstavou Monsters od LASVIT, a Symbiosis 2.0.

Foto: Moser

Generální konzulát zvolil místem konání Art Basel Hong Kong 2023 budovu Hong Kong Arts Centre, kde hongkongskému i mezinárodnímu publiku představí české sklářské inovace a současné umění. Výstava CZECH IN je prezentována ve spolupráci s Českými centry a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.  Výstavu Symbiosis 2.0. spolupořádá Prague Art Week a Aliance galerií současného umění ČR.

Tato výstava 2 v 1 se může uskutečnit díky hlavnímu partnerovi Lasvit a dalším partnerům, mezi nimiž jsou Moser, Preciosa, Equip Asia, Home Credit, a s podporou hongkongské Double Q Gallery. Hong Kong Arts Centre Open House nabídne 25. března 2023 také dvě komentované prohlídky výstav: Symbiosis 2.0 v 11:30 and CZECH IN ve 14:00.

Foto: Lasvit

CZECH IN představuje významné české inovační vklady do světového sklářství (užitkové sklo, technické sklo, skleněný šperk). Projekt ukazuje sklářství jako inovativní, originální řemeslo s dlouhou tradicí v České republice a mapuje jeho vývoj od počátku až po nejmodernější techniky.

CZECH IN, který pořádají Česká centra ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Hongkongu a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pod kurátorským vedením Petra Nového, představuje to nejlepší z českého skla prostřednictvím děl LASVIT, GREYA – Pavla Weberová, Moser, PAS Jablonec, Glassbor, AG Plus, Rautis Poniklá, Ladislav Ševčík, Bohemia Crystal, Kavalierglass, SEVEROSKLO, LHOTSKÝ, Preciosa Ornela, Estrela Es-Press, Preciosa Components, Ralton, Bohemia Machine, ECOGLASS, Preciosa VINOLOK, BROKISGLASS, Zuzana Krejčová, Jakub Petr – QUARTZ. Společnosti Moser a Preciosa budou vystavovat další designové exponáty.

Výstavu doplňuje speciální prezentace oceňovaného projektu skleněných objektů LASVIT s názvem „Monsters“. Každá skleněná plastika, kterou vytvořili přední designéři a umělci, včetně Alessandra Mendiniho, bratrů Campanových, Yabu Pushelberga a Daniela Libeskinda, zachycuje osobní obraz strachu a neklidu ve skle, tedy materiálu, který je křehký a zároveň věčný. LASVIT představuje tento projekt v Asii poprvé.

Výstavu CZECH IN doprovodí vybrané práce pražského ilustrátorského studia Tomski&Polanski.

Foto: Moser ©Aleš Kosina / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Symbiosis 2.0, skupinová výstava pod taktovkou pražského kurátorského dua Lenky a Richarda Bakešových, představuje díla současných českých umělců z pěti prestižních pražských galerií a hongkongské Double Q Gallery. Jednotlivá díla se vztahují k názvu výstavy „Symbiosis“ a zkoumají mezidruhové vazby a spolupráci. Zamýšlejí se nad základními otázkami jako: Kde končí jeden organismus a začíná druhý? Co znamená autonomní jedinec v přírodě nebo ve vesmíru? Organismy nelze chápat izolovaně, protože jsou souborem aktivních činitelů, kteří utvářejí naše životní prostředí a které studuje věda ekologie.

První výstava tohoto projektu Co-exists „Symbiosis“ byla vystavena v Pražském domě v Bruselu v roce 2022. Tato druhá edice Symbiosis 2.0 poprvé představuje hongkongskému publiku významné české současné umělce a umělkyně. Galerie: Berlinskej Model (Miroslava Večeřová, Duna, Alena Kotzmannová), Double Q Gallery (Kateřina Ondrušková, Monika Žáková), hunt kastner (Jiří Skála, Jiří Thýn), Kvalitář Gallery (Jiří Matějů), Lucie Drdová Gallery (Václav Kopecký, Barbora Kleinhamplová), Polansky Gallery (Martin Kohout, Jakub Choma).

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button