Města & regiony ČRNovinky

Část vojenského újezdu Boletice se od ledna pro turisty uzavře

Větší část vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku se pro turisty uzavře. Armáda potřebuje kvůli bezpečnostní situaci ve světě více místa pro výcvik. Nařízení platí od 1. ledna, kdy budou moci turisté využít jen okruh od Záhvozdí na Knížecí stolec a zpět, a to navíc jen o státních svátcích a sobotách a nedělích během letních prázdnin. Potvrdil to přednosta boletického újezdu Marián Varga.

Foto: wikipedia.org

„K opatření nás přinutila současná situace, kdy poptávka po cvičeních u nás je mnohem vyšší a výrazně narostl i počet víkendů, kdy se v Boleticích vojáci nebo i aktivní zálohy připravují,“ řekl Varga. Za porušení zákazu vstupu do újezdu hrozí pokuta až 5000 korun. Varga dodal, že nařízení zatím platí do odvolání.

„Museli jsme k tomu přistoupit, jelikož se nám letos stávalo, že i když jsme informovali o tom, že na konkrétní víkend bude prostor pro turisty uzavřený, lidé to nezaregistrovali. Takže jsme například jednou museli 80 turistů otočit a říct jim, že do Boletic nesmějí,“ řekl Varga. Připomněl, že trasy vedou například v blízkosti vojenských střelnic. „A pokud budou mít v Boleticích cvičení třeba aktivní zálohy, musely by zhruba tři desítky z nich hlídat danou lokalitu, aby do ní nikdo nevstoupil,“ uvedl.

Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947 na rozloze 220 kilometrů čtverečních. V roce 2016 se jeho část změnila v civilní lokalitu. Vznikla obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín a osada Boletice, která spadá pod Kájov. Vojenský újezd, který je třetí největší v ČR, sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy. Turisté mohou v Boleticích využívat zhruba 60 kilometrů cest pro pěší a přibližně 80 kilometrů pro cyklisty.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button