NovinkyPojišťovnyZahraničí

Během jarních prázdnin přibývá srážek na sjezdovkách, na hory vyráží nejvíce lidí v rámci celé sezony

Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vyráží během jarních prázdnin na hory 57 % lyžařů, tedy nejvíce v rámci celé zimní sezony. V tomto období proto dochází kvůli přeplněným sjezdovkám k největšímu počtu srážek a zranění. Na konci loňské sezony jich pojišťovna meziročně evidovala zhruba o třetinu více. Čtvrtina respondentů průzkumu uvedla, že někdy sama zažila úraz na horách. 2 % Čechů dokonce přiznávají, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři. 38 % lidí pak bylo svědkem nehody nebo úrazu.

Foto: Pixabay

Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů a nachlazení. Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. „Pokud k takové nehodě dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Modrá kartička v zahraničí nestačí

Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze totiž uplatnit pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zimních zahraničních destinacích je ale většina klinik soukromá. Pokud už modrou kartičku uplatnit lze, je nutné počítat s tím, že budeme muset platit část ze svého. „Pacient má nárok pouze na péči v rozsahu, která je v daném státě hrazena z veřejných peněz – jen v málokterém je zcela bezplatná. Například v Rakousku se doplácí více než 4 eura za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř v každé zemi hradí pacient spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu jde například o deset eur denně,“ upozorňuje Vlastimil Divoký.

Dětem rodiče helmu nasadí, sami se stále zanedbávají

Helmu už naštěstí nosí téměř všichni malý lyžaři (98 %). O poznání horší je u nich situace s nošením chráničů páteře. Ty rodiče vždy obléknou pouze každému čtvrtému dítěti. O poznání horší je situace u dospělých. Navzdory tomu, že zranění hlavy patří k těm nejnebezpečnějším úrazům vůbec, helmu si na hlavu před jízdou nasadí pouze 7 z 10 lyžařů. Páteřák ve většině případů dospělí ani nevlastní, obleče si ho jen každý desátý.

Desatero FIS a základy první pomoci

Procvičit si základy první pomoci zabere pár minut. A právě proto je nutné nepodceňovat ani tyto zdánlivé malichernosti a být připraven na jakoukoliv situaci. „Spolu se základy první pomoci je dobré si před vstupem na sjezdovku připomenout i desatero pravidel FIS pro chování na sjezdovkách, které lyžařům vysvětluje, jak se například bezpečně rozjíždět, zastavovat a jak si zvolit vhodnou jízdní stopu,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Newsroom TTG / ERV Evropská pojišťovna

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button