Asociace restauratérů APRON se staví proti návrhům z konsolidačního balíčku
Kritizuje také zvýšení DPH na točené pivo o 11 procentních bodů na 21 procent a na nealkoholické nápoje o šest procentních bodů rovněž na 21 procent. Vládu žádá, aby své návrhy přehodnotila.
Ve většině zemí Evropské unie je podle asociace APRON gastronomie zařazena do sazby DPH na úrovni deseti procent. “Nejsme prodavači, kteří mají zboží v regálech, kde si ho zákazník dá do vozíku, my daníme služby. Přidaná hodnota v gastronomii vzniká velkým podílem naší práce a tvoří 60 až 80 procent realizované ceny nealkoholických nápojů,” uvedli ve zprávě zástupci asociace. Stát podle nich žádné peníze navíc nevybere. “Toto zdanění zatlačí firmy do černé hotovostní zóny,” dodali.
V dubnu asociace v Poslanecké sněmovně představila kroky, které by vedly k podpoře a udržitelnosti gastronomického oboru. “Žádáme českou vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí,” řekli zástupci asociace.
Definitivní návrh konsolidačního balíčku vláda zveřejnila tento týden. Souborem daňových změn a úspor v dotacích chce příští rok na výdajích státu uspořit 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy snížit schodek státního rozpočtu o 94,1 miliardy korun. V dalším roce by to mělo být 53,4 miliardy korun. Podle opozice koalice místo úspor na straně státu daněmi více zatíží některé skupiny obyvatel.
Kabinet v balíčku počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě, tedy základní 21procentní a snížená 12procentní. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by pak měli tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být nižší a valorizace mírnější.
Newsroom TTG / ČTK