Apelujeme na vládu, aby okamžitě a intenzivně řešila podporu cestovního ruchu

V neděli 3. května premiér v televizní debatě uvedl, že se bude na vládě jednat o snížení DPH na veškeré služby v oblasti cestovního ruchu. Ačkoli je situace v cestovním ruchu velmi vážná, není dosud jasné, kdy se vláda bude záchranným programem včetně této otázky zabývat. Odpověď jsme nezískali ani na Úřadu vlády, ani na ministerstvu financí a pro místní rozvoj. S další výzvou přicházejí zástupci Fóra cestovního ruchu ČR a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

 

  • Oblast cestovního ruchu byla první a nejzasaženější v souvislosti s koronavirovou epidemií.
  • Podnikatelé v cestovním ruchu však zatím nedosáhli téměř na žádnou podporu, vše je moc zdlouhavé a administrativně náročné.
  • Jako zásadní se jeví podpora ve formě státních voucherů na tuzemské pobyty bez přispění zaměstnavatelů a snížení DPH na veškeré služby v oblasti cestovního ruchu na sazbu 10 %.

 

Ve středu 6. května se uskutečnilo společné jednání zástupců ministerstva pro místní rozvoj (MMR), agentury CzechTourism a Národní ekonomické rady vlády s představiteli sektoru cestovního ruchu. Debata se týkala další pomoci této oblasti, výrazně zasažené koronavirovou pandemií.

Zástupci cestovního ruchu ocenili dosavadní aktivní přístup MMR, nicméně požadují okamžitou, komplexní a intenzivní podporu. Již 30. března 2020 předložili podnikatelé Záchranný plán pro oblast cestovního ruchu, podle něhož by se měla vláda ve svých aktivitách řídit, bohužel se zatím realizace navrhovaných opatření v převážné části nedočkali. Je třeba připomenout, že před koronavirovou krizí v oblasti cestovního ruchu pracovalo 240 000 lidí a odvody do veřejných rozpočtů činily 140 miliard korun ročně. Dá se předpokládat, že kvůli současné nečinnosti přijde v tomto oboru o práci minimálně 30 % lidí a propady příjmů z této oblasti budou obrovské.

Zainteresované strany se dohodly na:

  • urychleném předložení Akčního plánu pro oblast cestovního ruchu na vládu,
  • nutnosti napřít veškerou pozornost na podporu poptávky formou voucherů a snížení DPH na služby v oblasti cestovního ruchu,
  • prodloužení programu Antivirus na udržení pracovních míst,
  • potřebě zajištění dostatečných kapacit na CzechTourism jak pro vytvoření systému podpory cestovního ruchu, tak i pro schopnost inspirovat Čechy k cestám po České republice.

Nabídku výhodných voucherů pro tuzemské pobyty, snížení DPH na služby v cestovním ruchu a prodloužení programu Antivirus považují zástupci podnikatelů za zásadní, bez těchto opatření není možný rychlý restart oblasti cestovního ruchu a udržení maximálního počtu pracovních míst v daném oboru.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR, z. s.

 

 

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..