EvropaKam jet?MaďarskoNovinkyZahraničí

Aktivní dovolená pro rodiny v Maďarsku

Maďarsko je se svými přírodními podmínkami jako stvořené pro milovníky aktivního odpočinku. Aktivity, které Maďarsko nabízí, jsou nejen vzrušující, ale prověří i tělesnou kondici. Najdete je snad v každém regionu země.

Foto: Visit Hungary

Maďarsko poskytuje velké množství příležitostí pro nadšené objevitele, takže se v nepřeberném množství nabídek můžete snadno i ztratit. Aktivitní turistika je pro dobrodruhy ideálním způsobem, jak objevovat přírodu a krásy Maďarska. Představujeme vám některé z nejzajímavějších a nejvhodnějších aktivit, které mohou návštěvníci s rodinami v Maďarsku vyzkoušet. Jejich absolvování je snadné a bezpečné, ale zároveň poskytne zábavu a strhující zážitky dětem i dospělým.

Foto: Visit Hungary

Cyklistika

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a je maďarským národním pokladem. Pokud chcete vidět zvlněné kopce Balatonské vrchoviny, vyzkoušet si, jaké to je kormidlovat, tahat za lana a nastavovat plachty, neváhejte a vypravte se tam, protože Balaton je ideálním místem v Maďarsku, kde si můžete plavbu vyzkoušet.

Plachtění však není jedinou aktivitou, kterou můžete na maďarském moři provozovat. Rozvojový program BalatonBike365 dosáhl důležitého milníku: Dne 1. dubna 2023 byl v Keszthely, „hlavním městě Balatonu“, otevřen přístav BalatonBike365, který představuje poslední etapu budování cyklistického ráje kolem jezera. Díky tomuto programu a vylepšené navigaci je snadné se v okolí jezera zorientovat a jízda na kole kolem jezera je tak velmi dostupná a pohodlná. Pro návštěvníky, kteří chtějí prozkoumat Balaton na kole, je k dispozici 1000 kilometrů popsaných a značených cyklostezek, 3600 turistických služeb, 1000 atrakcí s volným vstupem, 70 tematických tras, 30 zrekonstruovaných odpočívadel, 30 samoobslužných stanic, 3 dobře vybavené cyklistické obchody, webové stránky s plánovačem tras a doporučeními a mobilní aplikace s navigačním systémem (k dispozici v angličtině, němčině, nizozemštině, slovenštině, češtině a italštině). Více informací o BalatonBike365 je k dispozici na: https://www.balatonbike365.hu/en

Foto: Visit Hungary

V roce 2022 byla také zřízena cyklostezka BuBa neboli Budapešť-Balaton. Tento program nabízí cyklistům ideální dvoudenní projížďku z Budapešti na Balaton. Téměř 110 kilometrů dlouhá trasa zahrnuje návštěvu různých vinařských oblastí, Székesfehérváru a jezera Velence. Nově instalované směrovky pomohou návštěvníkům s orientací a informační tabule je seznámí s každou navštívenou oblastí.

Vedle Balatonu je významným cyklistickým cílem v Maďarsku také jezero Tisza. Malý cyklistický okruh kolem jezera je dlouhý 65 km a lze jej snadno zvládnout za jeden den. Vede mezi Poroszló a Tiszafüredem a v roce 2021 byl oceněn jako cyklotrasa roku. Všechny důležité užitečné informace a tipy na dobrodružství lze najít v mapě Lake Tisza Adventure Map v angličtině. Zahrnuje nejdůležitější turistické cíle, kvalitní gastronomická místa a samozřejmě pláže a přístavy Tiszkého jezera. https://aktivmagyarorszag.hu/kiadvanyok/lake-tisza-adventure-map/

Foto: Visit Hungary

Ekoturistika

V Maďarsku se objevuje stále více příležitostí obout si boty, vzít kolo nebo paddleboard a strávit volný čas způsobem, který je výzvou pro tělo a relaxací pro mysl.

Jedním z nejdůležitějších programů rozvoje ekoturistiky v zemi je Národní program rozvoje turistických domů Ödön Téry. Program je pojmenovaný po slavném organizátorovi a aktivistovi maďarského turistického hnutí. Cílem této iniciativy je rozvoj, obnova a výstavba udržitelných a komfortních ubytovacích zařízení podél oblíbených maďarských turistických tras. Nové moderní, pohodlné a cenově dostupné turistické domy či chaty čekají na návštěvníky ve všech koutech země.

Foto: Aktiv Magyarorszag

Region Hortobágy ve východní části Maďarska má značný kulturní a přírodní význam nejen v Maďarsku, ale v celé střední Evropě.

Národní park Hortobágy, založený v roce 1973, je prvním národním parkem Maďarska. Rozkládá se na ploše 82 000 hektarů a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto 50 let starém národním parku najdete také park divoké zvěře a safari. (https://www.hnp.hu/en)

Jezero Tisza má kromě perfektních možností pro cykloturistiku také obrovský potenciál v oblasti ekoturistiky. V Poroszló, malém městě na břehu jezera, se nachází největší sladkovodní akvárium ve střední Evropě, které jedinečným způsobem představuje divokou přírodu jezera. Od poloviny dubna se z Poroszló po jezeře Tisza konají ekovýchovné výlety s průvodcem a pozorováním ptáků, a to buď na motorovém člunu, nebo na kánoi, jejichž součástí je i návštěva jedinečných vodních vyhlídek na jezeře. https://www.tiszataviokocentrum.hu/?lang=2

Foto: Visit Hungary

Šoproňské vrchy a jezero Fertő jsou oblastí s rozmanitou krajinou. V roce 2022 zde bylo obnoveno několik možností aktivní ekoturistiky. Byly zde vybudovány nové značené cyklotrasy. Obnovena byla také první naučná stezka v zemi, Cyklamenová naučná stezka, která je značena ve třech jazycích. Pozorování vodních ptáků je skvělým způsobem, jak poznat divokou přírodu v regionu. Oblastí prochází cyklotrasa Eurovelo13, která představuje bezpečnou trasu pro poznávání regionu mezi jezerem Fertő a Šoproní. Tato oblast je bohatá na pláže, honosné domy a zvláštní historické památky. (vice o trasách Eurovelo na: https://en.eurovelo.com/)

Pokud jste v Szigetközu ještě nebyli, je načase prozkoumat tuto kouzelnou vnitrozemskou deltu Dunaje. Výlety lodí s průvodcem jsou nejlepším způsobem, jak se nechat okouzlit tímto regionem. Ekosystém dunajského ostrova je jedním z nejsložitějších a nejrozmanitějších v zemi a plavba na veslici poskytuje snadnou a pohodlnou formu aktivního odpočinku. Je to vynikající volba jak pro začátečníky, tak pro rodiny s malými dětmi nebo opravdové veslařské profesionály.

Foto: Molnar Janos_

Prohlídky jeskyní

V Maďarsku je celkem 40 jeskyní, které lze navštívit. Některé z těchto jeskyní byly v posledních letech obnoveny a jsou snadno přístupné a schůdné. Budapešť bývá často nazývána městem jeskyní. Je to jediné hlavní město na světě, které leží na kompletních jeskynních systémech. Počet zde objevených jeskyní dosahuje téměř 200, nemluvě o těch, které na své objevení teprve čekají. Jeskyně Pál-völgy (neboli Pavlovo údolí) je součástí nejdelšího jeskynního systému v Maďarsku a nachází se v nejcentrálnější oblasti, nedaleko Budapešti. Pro veřejnost je přístupná již více než 500 let. Prohlídka 500 metrů dlouhé jeskyně odhalí unikátní detaily o krápnících, skalních útvarech a historii samotné jeskyně. Úsek se dá projít za hodinu, ale návštěvníci se musejí připravit na absolvování hůře schůdných schodů. https://www.dunaipoly.hu/en/places/interpretation-sites/pal-volgyi-cave

Krápníková jeskyně Aggtelek je jedním z nejznámějších maďarských přírodních útvarů a od roku 1995 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento jeskynní systém má rozlohu více než 20 000 hektarů a rozprostírá se pod povrchem Maďarska i Slovenska. Největší a nejznámější jeskyní je jeskynní systém Baradla-Domica. Maďarská část Baradla měří 25, zatímco slovenská Domica 5,6 km. Jedná se o nejnavštěvovanější jeskyni v této oblasti, kde si můžete vybrat z množství organizovaných jeskynních prohlídek podle svých zájmů a vytrvalosti. Od vchodů Aggtelek a Jósvafő se odjíždí na jedno-, dvou- nebo dokonce sedmihodinové prohlídky jeskyní. Ty kratší vedou po zpevněných, osvětlených trasách, přes úchvatné sály plné krápníkových útvarů, jako je Síň obrů nebo Koncertní síň, kde se pravidelně konají hudební koncerty. Delší prohlídky umožňují prozkoumat i méně vybudované části jeskyně, samozřejmě pod vedením odborníka. ( https://anp.hu/en/)

Jeskynní jezero a návštěvnické centrum Tapolca v útulném městečku Tapolca nabízí návštěvníkům ucelený zážitek, protože se mohou seznámit s nádherným světem krasové oblasti a projet se na lodičce uvnitř jeskyně. Jeskyně je přístupná přes návštěvnické centrum s expozicí o tajemném světě jeskyní. Paleogeografické malby umožňují nahlédnout do dávné fauny a flóry a další názorné pomůcky pomáhají objevovat svět v podzemí. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny a je završena projížďkou lodí v podzemí pojeskynním jezeře. (https://www.bfnp.hu/en/latogatohely-1/tapolca-lake-cave-visitor-centre-tapolca-tapolca )

Více o jeskyních v Maďarsku:

https://visithungary.com/articles/adventures-in-the-depths-of-the-earth

https://www.outdooractive.com/en/caves/hungary/caves-in-hungary/23151788/

 

Maďarská národní modrá stezka

Nejznámější turistická stezka v zemi, Maďarská národní modrá stezka, spojuje přírodní a historické poklady severní části země, včetně hor, Balatonu a hlavního města. Vede ze západu na východ v délce 1168 kilometrů. Dnes už téměř neexistuje maďarský turista, který by neslyšel o legendárním komunitním hnutí Modrá stezka. Jedná se o nejdelší značenou turistickou stezku v zemi, jejíž historie sahá až do 30. let 20. století.

Na trase nejde jen o chůzi z bodu A do bodu B. Po cestě se nachází mnoho historických památek a staveb. Je to skvělý způsob, jak poznat sám sebe, protože posouvá vaše hranice. Další unikátní věcí na tomto hnutí je, že turisté mohou sbírat razítka po absolvování každého úseku stezky, což je skvělá zábava i pro děti. Absolvované úseky Modré stezky si mohou turisté nechat potvrdit celkem na 152 různých razítkovacích místech.

Stezku je možné absolvovat v jakémkoli ročním období. Celá trasa je bohatá na přírodní i historické zajímavosti. Popularita první evropské dálkové turistické stezky láká i cizince. Stezka prochází severní částí země a má celkovou délku 1171 kilometrů rozdělených do 27 úseků. Modrá stezka zahrnuje nejkrásnější přírodní i historické památky Maďarska s více než desítkou pevností a hradů, rozhlednami, třemi památkami světového dědictví, jako je panorama Budapešti při pohledu z kopců, stará vesnice Hollókő a jeskyně Aggtelek, jezero Balaton, ohbí Dunaje nebo vyhořelé sopky v Tapolcké pánvi.

Nejkrásnější úseky Modré stezky

Írott-Kő – Sárvár

Vůbec první a jednou z nejkrásnějších tras Národní modré stezky je 72,5 km dlouhý úsek z Írott-Kő do Sárváru. Zde se poprvé setkáte s potoky protkanými údolími pohoří Kőszegi a panoramatickými výhledy na nejkrásnější alpská panoramata. Trasa vás provede mnoha fascinujícími poklady horské krajiny a zároveň můžete navštívit historické město Kőszeg a jeho památky. Z těchto úchvatných výšin sestoupíte do Kisalföldu, abyste se prošli až k břehům řeky Ráby neboli Sárváru. Zde navštívíte malé vesničky, osamělé hrady, arboreta a staré kostely a poslední zastávkou bude hrad Sárvár, kde si můžete odpočinout v městských lázních.

Tapolca – Badacsonytördemic

Po odpočinku na břehu jezera Malom v Tapolce se můžete vydat na 17,2 km dlouhou túru do říše Balaton-mellék Witness Hills, kde na vás zapůsobí důsledky miliony let trvajícího vulkanismu, čedičové varhany a vinařská kultura, která na sopečné půdě ožila. Zanecháte za sebou divy Hory svatého Jiří a nedaleké půvabné kaple a můžete si prohlédnout hrad Szigliget a po příchodu do Badacsony si odpočinout.

Více informací o Maďarské modré stezce:

https://visithungary.com/articles/adventures-and-discoveries-on-the-hungarian-blue-trail

Blue Trail website (maďarsky)

https://www.kektura.hu/

https://www.termeszetjaro.hu/en/tour/hiking-trail/national-blue-trail-okt-/23265051/

Foto: Aktiv Magyarorszag

Via ferrata

Via ferrata patří k nejjednodušším typům lezení a obvykle ji lze zdolat i s malou dávkou zkušeností nebo tréninku. Maďarské cesty via ferrata jsou často jištěny železnými stupni, zábradlím a žebříky, které usnadňují a zvyšují bezpečnost lezení. Kromě toho jsou tato lezecká místa snadno dostupná, protože se obvykle nacházejí jen několik málo kilometrů od parkovišť, kde mohou turisté nechat své auto. V porovnání s jinými zeměmi má Maďarsko jedny z nejjednodušších cest via ferrata, protože obvykle nevyžadují značné stoupání. Maďarsko má různé trasy via ferraty s různou obtížností, proto se jich mohou snadno účastnit jak začátečníci, nebo dokonce děti, tak i zkušení turisté.    

Felsőtárkány jsou od Budapešti vzdáleny hodinu a půl jízdy. Zdejší via ferrata je ideální pro začátečníky. Má krásný výhled a nádherné, snadno zdolatelné turistické trasy. Felsőtárkány však nabízí návštěvníkům více než jen via ferrata: mají zde také lesní železnici, návštěvnické centrum, kde si turisté mohou vybrat z různých programů.( https://tarkanyferrata.hu/)

V roce 2022 se návštěvníkům a milovníkům pěší turistiky otevřely trasy via ferrata v Demjénu. Stezky zde byly vybudovány ve starých opuštěných lomech na ryolitové tufy. Výhodou těchto lomů je, že byly vybudovány štípáním horniny, takže jejich povrch je velmi hladký a vhodný pro stezky via ferrata. Lom je celkem 33 metrů vysoký a jsou v něm umístěna ocelová lana, která lze použít s karabinami. Pěší turistice napomáhají také zabudované schůdky. K via ferratovému areálu Demjén se dostanete z centra obce Demjén příjemnou procházkou v přírodě.  https://www.viaferratademjen.hu/

Tatabánya má několik tras via ferrata s různou obtížností. Lidé dokonce říkají, že Tatabánya je rájem via ferrat v Maďarsku. Údolí mezi Vértesem a Gerecse nabízí báječnou lokalitu pro začátečníky i pokročilé milovníky via ferrat. Během túry si zde můžete vychutnat nádherné výhledy, zdokonalit své turistické dovednosti a rozvíjet svou vytrvalost. https://www.viaferratainfo.hu/tatabanya/

Jedním z nejkrásnějších přírodních divů Maďarska je tůň Megyer-hegy Tarn. Nachází se na kopci Megyer nedaleko Sárospataku, mezi několika turistickými místy v pohoří Zemplén. Tůň je považována za jeden z nejkrásnějších přírodních divů země. Původně byl  na tomto místě mlýnský kámen, a protože se dešťová voda shromažďovala v jámě vytesané do tufu (sopečné horniny), vytvořila jezírko, z jehož vod se tyčí mohutné skalní stěny. Maximální hloubka jezírka je 6,5 metru a skalní stěny obklopující jezírko se tyčí až 70 metrů nad vodní hladinu, kde si odvážní návštěvníci mohou vyzkoušet via ferratu unikátním způsobem. Horolezci musí vyšlapat trasu via ferraty přímo nad vodním zrcadlem, v nejkrásnějším prostředí v zemi. Tato tůň je výjimečná i tím, že všude jsou ještě patrné stopy po těžce pracujících hornících, kteří zde dlouhá léta žili. K vidění jsou jejich malé „kamenné byty“ i několik polorozpadlých mlýnských kamenů. Jezero je úchvatně krásné a lze se k němu dostat po naučné stezce Malomkő. Informační panely podrobně vyprávějí o vzniku tohoto přírodního úkazu, historii mlýnského dolu i o volně žijících zvířatech v okolí.

https://visithungary.com/articles/megyer-hegy-tarn

Další informace o aktivním cestovním ruchu v Maďarsku:

Active tourism (visithungary.com)

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button