CestovkyIncomingNovinky

ACK ČR: Agenturám v příjezdovém turismu hrozí kvůli dění na Ukrajině zánik

Tuzemské agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu nemají podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) nové poptávky. Česká republika je považována za zemi blízkou bojům, což odrazuje především turisty ze zámoří.

Agentury byly navíc velmi silně zasaženy pandemií koronaviru a souvisejícími opatřeními, hrozí proto zánik oboru, sdělil předseda sekce příjezdového cestovního ruchu ACK ČR Karel Výrut.

Situace v odvětví je podle Výruta tristní. “Problémy s koronavirem ještě neskončily a přišla další velice nepříjemná záležitost. Od minulého týdne nechodí v podstatě žádné poptávky, o realizovaných skupinách ani nemluvě,” uvedl. Doplnil, že v celé Evropě panuje strach z dalšího vývoje válečného konfliktu a lidé nemají chuť do ČR cestovat.

“Právě dnes jsme měli zasedání sekce organizované příjezdové turistiky ACK ČR a nálada byla velmi pesimistická. Vláda nám zrušila slíbený program Antivirus a od ledna žádná pomoc nepřichází,” řekl dále. Nová vláda Petra Fialy pozastavila možnost čerpání příspěvku B z programu Antivirus. Tím stát dříve při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnával 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun.

I první viceprezident České unie cestovního ruchu (ČUCR) Jakub Juračka dnes připomněl, že cestovní ruch, zejména ten domácí, je stále výrazně postižený dopady koronavirové krize a trvajícími omezeními vstupu zahraničních návštěvníků přes české hranice.

Výpadek turistů z Ruska bude velmi znatelný, nelze je podle Juračky jednoduše nahradit. Před pandemií v roce 2019 jich do ČR přijelo zhruba 565 000, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Rusové patří mezi pravidelnou bonitní klientelu, navštěvují hlavně velká města a lázně. Jejich absenci ovšem podle Juračky pocítí i stravovací služby a doprovodná infrastruktura včetně kulturních akcí.

Ruští turisté budou chybět i v dalších evropských zemích, uvedl dále Juračka. Podle něho tak budou své státy propagovat pro příjezdy jiných zahraničních hostů, ČR tak musí být v tomto směru také aktivní. “Celý cestovní ruch není lhostejný ke stávající situaci na Ukrajině a skrze své možností vyjadřuje solidaritu a podporu Ukrajincům. Bohužel zůstává otázkou, jak někteří poskytovatelé služeb dokážou dlouhodobě udržet tuto pomoc Ukrajincům v době, kdy mají za sebou dva roky restrikcí a jsou mnohdy vyčerpány ze zásob,” dodal Juračka.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button