Čína

7 čínských měst akreditovaných jako světová mokřadní města

Dvacet pět měst ze 13 zemí, zejména sedm z Číny, bylo ve čtvrtek akreditováno Ramsarskou úmluvou jako mezinárodní mokřadní města.

V rámci 14. zasedání Konference smluvních stran (COP14) Ramsarské úmluvy o mokřadech proběhl akreditační ceremoniál. Dalších 18 měst je z Kanady, Francie, Indonésie, Íránu, Iráku, Japonska, Maroka, Jižní Koreje, Rwandy, Jižní Afriky, Španělska a Thajska.

Ze sedmi čínských měst má Che-fej (Hefei) ve východní provincii Che-fej (Hefei) pět národních mokřadních parků a tři provinční mokřadní parky s mírou ochrany mokřadů 75 procent, což je nejvyšší v provincii.

Ťi-ning (Jining) ve východní čínské pobřežní provincii Šan-tung (Shandong) má 32 mokřadních měst, 56 mokřadních vesnic a 124 mikromokřadů.

Liang-pching (Liangping) z municipality Čchung-čching (Chongqing) je jediným mokřadním městem v jihozápadní Číně s více než 400 modelovými mikromokřady s ekologickým průmyslem, místními penziony a ekologickým cestovním ruchem.

Nan-čchang (Nanchang) ve východní čínské provincii Ťiang-si (Jiangxi) má dva mokřady mezinárodního významu, osm národních mokřadních parků, čtyři mokřady provinčního významu a pět provinčních mokřadních parků.

Pchan-ťin (Panjin), který se nachází u ústí řeky Liao-che (Liaohe) v severovýchodní provincii Liao-ning (Liaoning), je důležitým tranzitním místem a cílem pro stěhovavé ptáky na trase z východní Asie do Australasie a také největším hnízdištěm populace racků čínských na světě.

Wu-chan (Wuhan) v provincii Chu-pej (Hubei) je megaměsto s nejhojnějšími mokřadními zdroji ve vnitrozemí Číny a také typickým příkladem mokřadů jezerního typu ve stejné zeměpisné šířce na celém světě, stejně jako střední a dolní tok řeky Jang-c‘-ťiang (Yangtze).

Jen-čcheng (Yancheng) v provincii Ťiang-su (Jiangsu) ve východní Číně má dva mokřady mezinárodního významu a také první čínskou lokalitu světového přírodního dědictví pobřežních mokřadů.

Musonda Mumba, generální tajemnice Ramsarské úmluvy, ve svém projevu při akreditaci poblahopřála nově certifikovaným mokřadním městům a připomněla svou návštěvu Wu-chanu, rovněž hostitelského města COP14. „Vždy mám krásné vzpomínky na Wu-chan,“ řekla.

Místostarosta Wu-chanu Yang Zefa při slavnostním ceremoniálu připsal akreditaci Wu-chanu nejen nesčetným mokřadům na hranicích města, ale také to, že „jasné vody a svěží hory jsou neocenitelným aktivem“, což klade důraz na ekologickou ochranu a obnovu vodních ploch a harmonické soužití lidí, přírody a města.

Na seznamu všech 43 mezinárodních mokřadních měst po celém světě je 13 čínských měst, což z Číny dělá zemi s většinou takových měst. Dalšími šesti čínskými městy, která sdílejí tuto čest od roku 2018, jsou Čcha-(r)-pin (Charbin) v provincii Chej-lung-ťiang (Heilongjiang), Chaj-kchou (Haikou) v provincii Chaj-nan (Hainan), Jin-čchuan (Yinchuan) v autonomní oblasti Ning-sia Chuej (Ningxia Hui), Čchang-te (Changde) v provincii Chu-nan (Hunan), Čchang-šu (Changshu) v provincii Ťiang-su (Jiangsu) a Tung-jing (Dongying) v provincii Šan-tung (Shandong).

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button