Kam jet?TOPZahraničí

Žilinský turistický region je přírodní i kulturní pokladnicí

Tato slovenská oblast zahrnuje celkem pět turisticky atraktivních oblastí, kterými jsou Horní Pováží, Kysuce, Turiec, Orava a Liptov, které svou nabídkou uspokojí každého návštěvníka. Pojďme si představit tři z nich.

Foto: Pixabay

Turiec je domovem národních parků a přírodních rezervací

Region Turiec se nachází mezi národními parky Malá a Velká Fatra, v Kremnických vrších a v pohoří Žiar. Milovníci přírody tu najdou 16 národních přírodních rezervací, 7 přírodních rezervací, 2 národní přírodní památky, 6 naučných stezek a 2 ferratové oblasti. Region má velmi dobré přírodní podmínky pro rozvoj turistiky a nabízí 58 značených turistických stezek o délce 481,1 km.

Kromě turistiky si tu přijdou na své i lyžaři, kterým jsou k dispozici lyžařská střediska ve Valčianské dolině v Malé Fatře nebo na Martinských holích, ale i cyklisté a vyznavači adrenalinu, kteří mohou okusit ferratu horské záchranné služby na Martinských holích. V letní sezoně se mohou nejen rodiny s dětmi vydat do aquaparku v Turčianských Teplicích či si dopřát kompletní lázeňskou péči ve Zlatých lázních Turčianské Teplice. Turisticky zajímavé jsou i Blatnická a Gaderská dolina ve Velké Fatře a Valčianská dolina v Malé Fatře.  

Zdejším kulturním dědictvím jsou malebné obce, mnohé se zachovalými lidovými domy a šlechtickými venkovskými usedlostmi. Více na www.turiec.org

Oravský hrad / Foto: Pixabay

Velmi pestrou škálu zážitků nabízí Orava

To, co tady nesmí nikdo vynechat, je jednoznačně Oravský hrad, který patří mezi národní kulturní památky a pochází z druhé poloviny 13. století. Nebyl nikdy dobyt, a proto se zachoval ve velmi dobrém stavu a v současnosti je sídlem Oravského muzea. Další místní významnou památkou je dřevěný artikulární evangelický kostel v Leštinách, který byl postaven v letech 1688–1689 a dodnes se zachoval v neporušeném stavu a v autentickém přírodním prostředí. Řadí se na seznam památek UNESCO.

Výletníci na Oravě by neměli vynechat ani Muzeum oravské vesnice, které se nachází pod Západními Tatrami v Zuberci a tvoří je 54 objektů lidové architektury. Ty, kteří se zajímají o technické památky, jistě potěší Oravská lesní železnice, úzkorozchodná železniční trať v délce 3,5 km mezi stanicemi Tanečník a sedlem Beskyd. Je pozůstatkem oravského úseku bývalé Kysucko-oravské lesní železnice, kterou bylo v letech 1918–1971 sváženo dřevo.

Foto: Pixabay

Vyznavači vysokohorské turistiky jistě zavítají do Roháčů, jež jsou považovány za nejkrásnější část Západních Tater. V Roháčích najdou ideální podmínky jak pro jednoduché procházky dolinami, tak pro náročné hřebenové túry v nejkrásnější části Tater. Základními výchozími body túr jsou chata Zverovka nebo Oravice. Oblíbenou trasou v Roháčích je i stezka vedoucí kolem Roháčských ples a k Roháčskému vodopádu.

Mezi nejnavštěvovanější kulturní památky Oravy patří Slanický ostrov umění, což je stálá expozice tradičního lidového umění, umístěná uprostřed Oravské přehrady. Více na www.visitorava.sk i na www.oravskemuzeum.sk

Foto: Pixabay

Liptov patří bezpochyby k těm nejkrásnějším regionům na Slovensku

Jarní či letní dovolená na Liptově je určitě dobrý nápad. Specifikem Liptova je spojení hor a vody. Kromě populární vodní nádrže Liptovská Mara, která evokuje pobyt u moře, se zde nachází mnoho termálních a minerálních pramenů, vhodných k pití i koupání. K nejznámějším lokalitám s přírodními termálními prameny patří Liptovský Ján. Na opačné straně Liptova lákají Lázně Lúčky s léčivou vodou. Snad nejoblíbenější liptovské vodní parky jsou Tatralandia v Liptovském Mikuláši a Bešeňová. Návštěvník tam najde dokonalý relax i zábavu. Srdcem Bešeňové i Tatralandie je termální voda, ale nechybí ani klasická čirá voda, mořská voda, bazén s vlnami, tropické klima, surfovací vlna, sauny a tobogány, které potěší malé i velké. Bezprostředně u Tatralandie je i atraktivní větrný tunel Hurricane Factory, jediný na Slovensku, v němž si lze zalétat a vyzkoušet stav beztíže.

Foto: Pixabay

Liptov je ale jako stvořený i pro turistiku i cyklistiku. V liptovském regionu je více než 1000 km značených turistických stezek.  Na druhý nejvyšší štít Nízkých Tater Chopok vyvezou turisty pohodlné lanovky z Jasné. Z Demänovské doliny i z vrcholu Chopku lze podnikat zajímavé túry. Atraktivním místem pro turisty je rovněž Malinô Brdo ve Velké Fatře, kam se lze dostat lanovkou z Hrabovské doliny. Liptov obklopují Nízké Tatry, Západní Tatry, Chočské vrchy, Velká Fatra. Mezi nejoblíbenější doliny patří Demänovská dolina, Jánská dolina, Žiarská dolina, Kvačianská a Prosiecka dolina. Turistiku zde doplňují nádherné výhledy na okolní vrcholy i Liptovskou Maru, která je centrem regionu.

Foto. Pixabay

Skvělé cykloturistické trasy využívají zejména horští cyklisté a cyklisté na e-bicích. Značené cykloturistické trasy o délce více než 850 km jsou udržovány a nabízejí vyžití pro rodiny s dětmi i pro adrenalinově naladěné cyklisty. Liptov je hornatý a členitý, náročná stoupání pomohou překonat e-biky, které si lze zapůjčit v široké síti půjčoven. Více o cyklistice na Liptově i síti cyklonabíjecích stanic na www.cykloregion.sk 

Obrovským lákadlem pro návštěvníky regionu jsou celoročně přístupné jeskyně – Demänovská jeskyně svobody či Stanišovská jeskyně v Jánské dolině. Pro potřeby rodinné dovolené lze využít online pomůcku Liptov s dětmi, kde rodiče najdou spoustu tipů. Liptov s dětmi je v podstatě živý seznam plný nápadů, jak děti pobavit, něco je naučit či rozhýbat. Projekt zprostředkuje přírodní krásy, vodní a zábavní parky, naučné výlety, nechybějí gastrotipy ani tipy na procházky s kočárkem. Novinkou je online Plánovač dovolené – Liptov má opravdu širokou nabídku a pomoc při plánování se hodí. Plánovač dovolené je dostupný online na regionální stránce www.visitliptov.sk. Online plánovač dovolené rychle poradí a systém zájemcům vygeneruje letní program. Přijde-li změna počasí nebo chuť dělat něco jiného, ​​plánovač opět pomůže a program lze vygenerovat nově.

Foto: Pixabay

Mezi novinky Liptova se stále ještě řadí i resort Demänová, který vyrostl přímo před vstupem do oblíbené Demänovské doliny. Tento nový family-friendly & eco-friendly komplex nabízí vše, co k dokonalé rodinné dovolené patří: ekologické rodinné apartmány, ale také luxusní chaty se saunou a vířivkou, v létě dětský aquapark se skluzavkami, v zimě SKI centrum s kluzištěm, moderní gastronomii v restauraci Pinus, relax ve wellness centru a thajské masáže, FUN centrum s 3D bludištěm, mini zipline, bungee trampolíny a jiné atrakce, lezeckou stěnu, bike park, e-bike / SKI půjčovnu, letní kino a hudební události po celé léto. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že vstup do wellness, FUN centra, aquaparku nebo skipasy jsou k pobytu zcela zdarma. Více o regionu na stránce www.visitliptov.sk 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button