Kam jet?NovinkyRakouskoZahraničí

Zasněžený kohoutí hřeben Hahnenkamm už zase láká lyžaře

Také v rakouském Kitzbühelu pod bájným Hahnenkammem v srdci rozlehlé sítě Ski Amadé se už lyžuje. „Sice jen v části a na Resterkogelu, ale už dva týdny a věříme, že brzy otevřeme další lanovky, vleky a sjezdovky,“ říká Anton Bodner, člen představenstva společnosti KitzSki.

Foto: KitzSki

Region KitzSki, zahrnující Kitzbühel, Pengelstein, Kirchberg, Jochberg, Resterhöhe, BichlAlm a Mittersill, se rozkládá přes dvě spolkové země Tyrolsko a Salcbursko. Pyšní se oceněními Nejlepší lyžařská oblast na světě podle webu skiresort.de nebo celkovým vítězstvím v kategorii síla značky podle Marketinstitutu.

V zimě nabídne opět 57 lanovek (12 kabinek, 27 sedaček, 10 vleků a 8 pohyblivých pásů), 233 km sjezdovek pokrývá 575 hektarů (z toho 447 ha dosněžovaných 1180 děly a tryskami), jezdívalo sem 1,5 milionu hostů za rok. „Léto bylo už bez omezení a také nejúspěšnější, prodalo se třeba nejvíc jízdenek na lanovky pro cyklisty, což nás potěšilo,“ těší se na další rozmach Bodner.

Foto: KitzSki

Kitzbühel přichystal nový přehlednější systém navádění na sjezdovkách s 80 optimalizovanými lokalitami, rozdělení na zóny A-H. Na skipasy platí model dynamických cen podobně jako u letecké dopravy, sleva může dělat až 20 %. Deset cvičných vleků v údolí, především pro rodiny, je zdarma, menší areály mají levnější skipasy s omezeným dosahem. A jako první v Rakousku mají dřevěnou kartu/skipas, která přináší řadu slev.

Kitzbühel má rád i tulení pásy, pro jejich vyznavače připravil šest značených tras na Gaisbergu, v BichlAlmu, Aschau a Resterhöhe. „Skialpinisty vítáme, což všude není. I oni jsou pro nás důležití. Ale taky dbáme na ochranu přírody a zvířat, která tu žijí. Třináct let sledujeme pečlivě jejich pohyb, a vyznačili jsme proto oblasti, kde se nelyžuje. Zrušili jsme i noční lyžování. Podobně i v létě chráníme klidová území před cyklisty,“ říká Bodner.

Foto: KitzSki

Program tzv. alternativní zimy obsahuje 6 zimních tras, 5 značených tras na sjezdovkách, 2 běžecké okruhy a 1 osvětlenou 3,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu na Gaisbergu, hledají se možnosti bruslení. „Víme, že pokud vyjedete na týden na lyže, aspoň jeden den chcete vyzkoušet i něco jiného,“ tvrdí Christian Wörister, další člen představenstva KitzSki.

Jako všude, i tady výrazně akcentují téma udržitelnosti a úspory energií. Připraveno je 150 individuálních opatření včetně omezení osvětlení večer a přes noc nebo zkrácení provozu lanovek o půl hodiny (od 8.30 do 16). „Nechceme, aby si toho naši návštěvníci všimli. Ale cílem je ušetřit deset procent (z toho 40 % tvoří náklady na zasněžování) oproti uplynulým sezonám. Energetická krize je pro nás příležitostí najít úspornější cesty pro další roky,“ dodává Christian Wörister.

Foto: KitzSki

Aby omezil počet osobních vozů, nabízí také zdarma skibusy až z německého Rosenheimu a od poloviny prosince do Velikonoc denní Skiexpress na lince Mnichov-Kitzbühel (80 eur denní skipas a vlak). Na další sezonu se chystají autobusy Praha-Kitzbühel, v pátek tam, v neděli zpět. Karta hosta opravňuje k využití místní dopravy zdarma už teď.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button