Jižní TyrolskoZahraničí

Za nezdolnou silou vody do hor jihotyrolského Sterzingu

Element vody sbírá netušené síly v nejsevernějším regionu Jižního Tyrolska, ve Sterzingu-Ratchings/Vipiteno-Racines. Mocný zdroj vody pochází z mnoha horských pramenů, jezer a dalších rezervoárů.  

Jezero Übeltalsee, výstup od Teplitzer Hütte k chatě Becherhaus.

 

Voda má zdravý vliv nejen na tělo, ale i na smysly, ať už se jedná o ševelení potůčků a bystřin, anebo majestátní klid nedozírných jezerních hladin. Voda přinese sílu, životní energii, ale i odpočinek.

Sterzing, kde v dvojjazyčné provincii převažuje německý element, je prvním větším městem v Jižním Tyrolsku po překročení rakouské hranice v Brennerském průsmyku. Jako vojenský tábor v údolí řeky Eisack, stále ještě ve výšce 950 metrů, ho založil už 14 let před Kristem římský politik a vojevůdce Nero Claudius Drusus. Dnes tu pod erbem s mnichem a tyrolským orlem žije okolo sedmi tisíc stálých obyvatel. A těší se z pestré nabídky nedotčené nádherné okolní krajiny a hor.

Soutěska Gilfenklamm/Cascate di Stanghe.

Soutěska Gilfenklamm/Cascate di Stanghe ve skalách z bílého mramoru vede z vesnice Stanghe do údolí Ratschings/Racine a vesničku Jaufensteg, a projdete ji za hodinku. Voda se tu představuje v nejrůznějších variacích, jaké si dovedete představit. Od klokotající horské strouhy po divoký hřmící vodopád.

Nadechnete se její průzračné čerstvosti a jen tušíte skrytou sílu. Cestou se necháte unášet krásou vodopádů Inferno, Moassl anebo roklí Burkhard – tento ledovcový potok prudce padá po strmých skalních stěnách až k přehradě Agelsboden, kde můžete zchladit znavené nohy. Ale to je pouze ochutnávka nebo předkrm před třemi hlavními chody z turistického „vodního“ menu regionu Sterzing/Vipiteno. 

Prvním je túra na Becherhaus/Rifugio Gino Biasi al Bicchiere, nejvýš položenou horskou chatu celého Jižního Tyrolska, kterou spravuje rodina PichlerovaStartuje v Ridnaunském údolí, kde se letos připravovali čeští biatlonisté na mistrovství světa.  

Po turistické cestě číslo 9 jdete podél Fernerbachu přes Aglsboden až k horské chatě Grohmannhütte (2254 m) a ještě výš k Teplitzer Hütte (2586 m). Přes balvany a skály vyšplháte k jezeru v Übelském údolí, odtud ještě přes morénu a ledovcový splaz až k Becherově skále. Po ní pak cikcak stezkou až k Becherhausu (3195 m), kterou postavili už před 126 lety díky císařovně Sissy, Alžběty Bavorské, jež zařídila stavební povolení.

Chata Becherhaus.

Druhým servírovaným „pokrmem“ je Trail okolo sedmi jezer, celodenní dvacetikilometrový výšlap s převýšením 1450 metrů na jižním úpatí Stubaiských Alp. Atraktivní a masívním turismem stále nedotčená krajina, to je jeho hlavní přednost.

Vychází se z parkoviště u hornického muzea stezkou číslo 28 až k horské pastvině Moarerbergalm. Když dorazíte ke skalám, zamíříte směrem ke Svatému Martinu a Schneebergu, dále asi hodinu a půl k jezerům Moarer Eget. Nejvyšším bodem této túry je Egetský průsmyk (2639 m), z něho sejdete k jezerům Eget, nebo přímo dolů k Trüberskému, To vám zabere další tři hodiny a potřebujete trochu slušnou kondici. Pokud si nevěříte, o víkendu vás sveze autobus do Moarerbergalm.

A třetí částí našeho menu je pak pouť zRosskopfu/Monte Cavallo (vrchol v 2100 metrech), slunečního balkonu a poklidného skiareálu nad Sterzingem, odkud sem vede lanovka, přes Dolomieu trail až do Pflerschského údolí. Měří 17,4 km, nastoupáte 615 metrů a klesnete 1257 m – což zní jako interesantní profil i pro trailové běžce.

Ve Fleres v Eisackém údolí, na úpatí mystického Tribulaunu, objevil v druhé polovině 18. století francouzský geolog Déodat de Dolomieu jako první skálu, která nebyla běžným vápencem, ale uhličitanem vápenato-horečnatým, později pojmenovaným dolomit. A po něm dostaly své jméno i celé proslulé hory.

Dolomieu Trail vede přes šest horských pastvin z Ladurna do Pflerschského údolí. Malebné stezky nabízejí několik pohledů na panoramata masivu Tribulaun (nejvyšší ze čtyř vrcholů má 3097 metrů) a idylickou vesnici Vallming. Cestu provázejí informační tabule s popisy zdejší flóry, fauny i geologie.

Další podrobnosti najdete na www.suedtirol.info.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button