IncomingMěsta & regiony ČRNovinky

Z regionů v ČR bude dle průzkumu cestovní ruch nejvíce zasažen v Praze

Propad cestovního ruchu kvůli koronaviru z tuzemských regionů nejvíce zasáhne Prahu. Vyplývá to z průzkumu, který pro agenturu CzechTourism, zpracovala společnost Economic Impact.

 

Praha / foto: Shutterstock

 

Spotřeba v Praze může klesnout o téměř 64 miliard korun a ohroženo je přes 36 600 pracovních míst. Hned po hlavním městě současná situace nejvíce postihne Karlovarský a Jihomoravský kraj. V obou regionech je ohroženo bezmála 14 000 pracovních pozic.

V případě, že se současná opatření budou postupně uvolňovat do konce května a hranice se otevřou od června, Karlovarský kraj může v cestovním ruchu ztratit přes 8000 pracovních míst, spotřeba se propadne o devět procent. V Jihomoravském kraji je ohroženo přes 5700 pracovních pozic, spotřeba klesne o sedm procent. Praha a Karlovarský kraj jsou navíc vysoce závislé na zahraničních turistech a podle CzechTourism není jisté, zda se jim výpadek podaří nahradit domácími návštěvníky.

Domácí i zahraniční turisté loni v ČR za ubytování, jídlo, dopravu nebo vstupy do památek, na sportoviště, do kulturních a dalších zařízení utratili 300 miliard korun. „Pokud se povede rozpohybovat cestovní ruch před prázdninami, tak ekonomika přijde o 142 miliard a do státního rozpočtu přiteče o 60 miliard méně. Bohužel hrozí i ztráta 80 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu,“ uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget.

Pokud by se restrikce uvolňovaly do konce srpna, hranice se otevřely v září, spotřeba cestovního ruchu by se propadla o více než 200 miliard korun, státní rozpočet by ztratil 85 miliard korun. Ohroženo by bylo 140 000 pracovních míst. V případě uzavření hranic do konce prosince by až pětina podnikatelů v cestovním ruchu ukončila činnost.

Průzkum vyčíslil také dopady na stravovací zařízení, rekreační, kulturní, sportovní a další služby zábavního průmyslu. V případě uvolnění restrikcí do konce května by tato odvětví ztratila 46 miliard korun.

V cestovním ruchu je podle CzechTourism globálně ohroženo až 75 milionů pracovních míst, z toho v Evropě zhruba deset milionů. Z Evropy bude nejvíce zasaženo Německo, které by v turismu mohlo ztratit 1,6 milionu pracovních míst. Podle Oxford Economics by se světový trh cestovního ruchu mohl vrátit k číslům před vypuknutím pandemie až v roce 2023.

Očekávaný propad pracovních míst a spotřeby v krajích ČR, v případě otevření hranic od začátku června:

Kraj Propad pracovních míst Propad spotřeby
Praha -36 622 -45 %
Karlovarský kraj -8118 -9 %
Jihomoravský kraj -5729 -7 %
Jihočeský kraj -4062 -5 %
Středočeský kraj -3831 -5 %
Ústecký kraj -3123 -4 %
Moravskoslezský kraj -3101 -4 %
Plzeňský kraj -3041 -4 %
Královéhradecký kraj -2914 -4 %
Liberecký kraj -2253 -3 %
Olomoucký kraj -2048 -3 %
Zlínský kraj -1908 -3 %
Kraj Vysočina -1479 -2 %
Pardubický kraj -1293 -2 %

Zdroj: CzechTourism/Economic Impact

 

Newsroom TTG/ČTK

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button