TrendyZprávy

WTTC: Globální turistika se příští rok vrátí na úroveň z doby před pandemií

Globální cestovní ruch a turistický sektor se v příštím roce vrátí na úroveň z období před pandemií covidu-19 a v nejbližších deseti letech porostou výrazně rychlejším tempem než celá světová ekonomika. Předpověděla to Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC).

Průměrné roční tempo růstu turistického sektoru podle WTTC v letech 2022 až 2032 dosáhne 5,8 procenta, zatímco u globálního hrubého domácího produktu (HDP) by měl průměrný roční růst činit 2,7 procenta. WTTC rovněž předpověděla, že turistický sektor v tomto období vytvoří 126 milionů nových pracovních míst.

V roce 2019, tedy před příchodem pandemie, se turistický sektor na globálním HDP a zaměstnanosti podílel zhruba desetinou. Pandemie však toto odvětví tvrdě zasáhla. Způsobila v něm prudký pokles tržeb a zánik asi 62 milionů pracovních míst, upozornila agentura Reuters.

WTTC předpokládá, že HDP v cestovním ruchu a v turistickém sektoru letos dosáhne 8,35 bilionu dolarů a v příštím roce se vyšplhá na 9,6 bilionu USD (zhruba 215 bilionů Kč). Očekává také, že počet pracovních míst v odvětví se v příštím roce zvýší na 324 milionů z letošních asi 300 milionů.

Prezidentka WTTC Julia Simpsonová vyzvala vlády ke znovuotevření hranic. Upozornila, že rozsah oživení v turistickém sektoru bude záviset na postupu Číny, jejíž přísná protikoronavirová politika narušuje domácí i mezinárodní cestovní ruch.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button