DopravaKam jet?Novinky

Warmia a Mazury – krajina jezer a středověkých památek

Warmińsko-mazurské vojvodství je vojvodstvím, které má turistům mnoho co nabídnout. Vypravte se do polské jezerní oblasti a nebudete litovat.

V létě přitahuje jachtaře, kajakáře, windsurfisty, potápěče a rybáře, v zimě milovníky psích spřežení (mushery), plachtaře plachtící na ledě a lyžaře, kteří se mohou vyřádit na svazích Piękné Góry u Gołdapu. Milovníky dějin jistě zaujmou četné památky po řádu německých rytířů a Prusku – hrady, sakrální památky, typická pruská architektura. To vše v krásné přírodě, mezi pahorky, lesy a tisíci jezer.

Foto: Mikołajki / Pixabay

Letním hlavním městem regionu jsou Mikołajki – rušné, přeplněné městečko tvořené několika úzkými uličkami s rybářskými domky, marinami a množstvím penzionů, malých restaurací a taveren. V sezoně jsou zde pořádány regaty a také lodní Festival námořnických písní.

V létě se v Giżycku zase koná největší polský festival jachtařských písní Szanty w Giżycku. Mazury jsou také polským centrem country hudby. Na prázdninovém Country Pikniku v Mrągowě vystupují od 80. let minulého století polské i zahraniční hvězdy tohoto druhu hudby.

Velká mazurská jezera představují v Polsku nejpopulárnější středozemní jachtařskou oblast. Stovky malých a velkých firem nabízejí k pronájmu desítky lodí – moderních a luxusních jachet s maximální výbavou, vybudovaných podle nejmodernějších loďařských poznatků. Uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky, jelikož Polsko je v současné době jedním z předních států v Evropě v oblasti výroby středozemních jachet. Na námořníky čeká krásná a mnohotvárná Stezka velkých mazurských jezer s dokonale vybaveným zázemím. Na proplutí celé délky stezky budete potřebovat více než 10 dnů.

Foto: Rekonstrukce bitvy u Grunwaldu / Pixabay

Region je také známý svými pevnostmi. Obranné hrady zde budovali ve středověku rytíři z řádu německých rytířů. Křižácké pevnosti se dochovaly v Ryně a Kętrzyně. V jižní části obce Grunwald jsou polnosti, kde v roce 1410 polská a litevská vojska pod velením vojevůdce Vladislava Jagielly porazily řád v největší bitvě pozdního středověku. Každoročně 15. července, v den výročí bitvy, se zde koná rekonstrukce bitvy, na kterou přijíždějí davy diváků a pozvaní rytíři z celé Evropy. Touto úžasnou podívanou a současně hodinou dějepisu budou nadšeny nejen děti.

Na Mazurech můžete také navštívit německé bunkry z doby 2. světové války. Nejslavnějším objektem tohoto typu je Vlčí doupě (Wilczy Szaniec) v Gierłożi – hlavní základna vůdce třetí říše Adolfa Hitlera. Ačkoli byl bunkr vyhozen do povětší, rozkraden poválečnými zlatokopy a rozparcelován staviteli hlavního města (zdejší trubky byly použity například pro obnovu Starého města), poškozen ubíhajícím časem a přírodou, stále vypadá velmi impozantně.

V regionu je také jediný polský klášter starověrců (stoupenců pravoslaví, kteří nepřijali schizmu – reformu pravoslavné církve) ve Wojnowě a mariánský poutní chrám ve Svaté Lipce, sakrální perle barokní architektury, nazývané Čenstochovou severu. Barokní dílo, jehož zakladatelem byl podle legendy odsouzený zločinec, který po zázračném zproštění viny vyřezal sošku Panny Marie a připevnil ji v koruně lípy.

Ideálním spojením pro výlet na Mazury jsou lety společnosti LOT z Krakova. Cena zpáteční letenky Krakov – Olsztyn Mazury od 1100 Kč. Více informací na lot.com.

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button