HotelyKulturaNovinkyRakousko

Výstavní Vídeň: pět jarních zážitků

Vídeňské umělecké velkodomy připravily na letošní jaro výjimečné přehlídky, kde zažijete sofistikovanou radost z poznání i krásy. Rezervujte si přímo v centru ubytování v hotelu a&o a na dva, tři dny se vypravte za uměním do rakouské metropole.

1. Albertina: Edvard Munch v dialogu

„Náhle nebe zrudlo do krvava – zůstal jsem stát – mí přátelé šli dál, ale já tam stále stál třesoucí se strachem – a cítil jsem, jak velký křik probíhal přírodou,“ zapsal si norský malíř Edvard Munch (1863–1944) do deník v roce 1892. Munchovo dílo v běžném povědomí stojí ve stínu slavného Výkřiku (1893). Nahlédnout za tento stín a můžete nyní ve vídeňské Albertině. Zažijete tu, jak malíř vynáší na světlo to, co se skrývá pod povrchem reality, co je neviditelné, temné, osamělé a běžně neuchopitelné, ale co se nás bytostně týká. Nahlédnete, jak barva samotná funguje jako nositel sdělení a významu. A spatříte, jak krajina i lidé se roztékají a rozplývají v jedinečném celku. Munch však není v Albertině sám: více než 60 jeho děl, hlavně z pozdního období, tu čile rozmlouvá se sedmi veličinami 20. století. Jsou to Georg Baselitz, Andy Warhol, Miriam Cahn, Peter Doig, Marlene Dumas, Tracy Emin – malíři, kteří byli ovlivněni Munchovým dílem.

do 19. června 2022

2. Dolní Belvedér: Dalí-Freud. Posedlost

Co se stane, když se psychoanalýza potká se surrealismem? Dva z nejvýznamnějších duchovních proudů 20. století a jejich zásadní momenty – nevědomí a sen – se nyní představují v dolním Belvedéru, který je znovu otevřený po rekonstrukci. Španělský génius surrealismu (1904–1989) byl vídeňským psychoanalytikem Sigmundem Freudem (1865–1939). Toto propojení dokládá zhruba stovka maleb, dopisů, časopisů, fotografií, filmů a knih. „Pro Dalího bylo čtení Freuda fascinujícím odhalením. Prostřednictvím Freudových teorií získal pochopení pro fantazie, strachy, touhy a frustrace svého vnitřního světa. Také ho to povzbudilo, aby je přetavil v obrazy,“ vysvětluje kurátor výstavy Jaime Brihuega Sierra.

do 29. května 2022

3. Albertina modern: Ai Weiwei. Hledání lidskosti

Jeden z nejvýraznějších umělců současnosti zaměřuje svůj pronikavý pohled všude tam, kde tuší cenzuru, ohrožení svobody slova i lidských práv. Albertina modern nyní čínskému konceptualistovi Ai Weiweiovi (narozen 1959) věnuje soubornou retrospektivu jeho čtyřicetileté kariéry. Díla jsou rozmanitá – readymades, nástěnná díla, sochy, fotografie i filmy.

do 4. září 2022

4. KHM: Železní muži. Móda z oceli

Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu přibližuje uměnímilovným publikem často přehlížený, ale umělecky i kulturně významný prvek evropského středověku a renesance – rytířské brnění. Kolem 170 exponátů vrhá nové a někdy překvapivé světlo na komplexní téma kovové zbroje a jeho širších souvislostí. Srdcem výstavy jsou mistrovské kusy z Vídeňské sbírky zbraní a brnění, které doplňuje řada zapůjčených artefaktů, například z Metropolitního muzea umění v New Yorku.

do 26. června 2022

5. MAK: Josef Hoffmann. Pokrok skrze krásu

MAK – Muzeum užitého umění – ve Vídni až do června prostřednictvím tisícovky exponátů oslavuje dílo architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956), spoluzakladatele vídeňské secese a rodáka z Brtnice na Vysočině. Doposud nejobsáhlejší retrospektiva Hoffmannova díla se zaměřuje na jeho nejdůležitější realizace, například na Palác Stoclet v Bruselu nebo Sanatorium Purkersdorf. V Česku lze vidět například Hoffmannovy vily v Brutále, ve Vrbně pod Pradědem nebo na Kladně (Dům hostí hutě Poldi v Kladně z roku 1903).

do 19. června 2022

Rezervaci levného, příjemného a zároveň designového ubytování v centru Vídně proveďte na aohostels.com.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button