Východní Krkonoše nabídnou novou kartu hosta s dalšími slevami pro turisty
Karta, která bude v elektronické i fyzické podobě, zajistí výhody návštěvníkům ubytovaným v regionu, řekl ředitel spolku Krajina pod Sněžkou Jakub Rus. Ubytovatelům i obcím zjednoduší administrativu spojenou s evidencí hostů a výběrem ubytovacích poplatků. Podobné systémy fungují i v turistických regionech v alpských zemích.
“Celý projekt se v regionu spouští po diskusích s aktéry v oblasti cestovního ruchu a mapování jejich potřeb. Hlavními cíli je digitalizace a udržitelný cestovní ruch ve východních Krkonoších,” řekl Rus.
Nová Karta hosta podle něj nahradí karty, které v některých obcích regionu dosud izolovaně fungovaly a svojí funkčností přestávají stačit. Nový systém využívá například QR kód a bude využitelný pro celý region východních Krkonoš. Spouštěný systém bude také doplněn o nové webové stránky, profily na sociálních sítích a printové materiály, které budou informovat o všem, co se v regionu děje a co region nabízí.
“Testovací provoz se bude týkat Trutnova, Mladých Buků a Žacléře. Jakmile na podzim testovací provoz skončí, rozšíří se systém do celého regionu východních Krkonoš, který zahrnuje celkem devět obcí od Trutnova po Pec pod Sněžkou podél řeky Úpy,” řekl Rus.
Mezi výhody pro držitele nové karty budou patřit například slevy na parkování či exkluzivní prohlídky a aktivity s možností rezervace konkrétního času. “Do budoucna chceme díky Kartě hosta umožnit také rezervace konkrétního času na lanovku na Sněžku včetně online nákupu jízdenky. Součástí bude i e-shop, kde si návštěvník koupí vstupenky do jednotlivých atraktivit, případně i další služby,“ uvedl Rus.
Novinkou je podle něj i to, že nová karta nebude přínosem jen pro návštěvníky, ale i pro ubytovatele, kterým sjednotí reporty pro cizineckou policii, statistický úřad a obecní úřady do jednoho online formuláře.
“Každému turistovi, který v regionu zůstane alespoň jednu noc, pak mohou ubytovatelé vydat Kartu hosta. Karta hosta slouží k čerpání výhod na turistických atraktivitách a je nástrojem, který pomáhá s distribucí lidí v území a čase tak, aby turisté přijíždějící do krajiny pod Sněžkou objevovali například také krásy Žacléřska či Mladobucka a nezůstávali pouze na hřebenech Krkonoš,” uvedl Rus.
Upozornil, že jde o první projekt svého druhu v takovém rozsahu v ČR. “V současnosti probíhají školení ubytovatelů, úředníků a poskytovatelů služeb, tak aby bylo možné v průběhu června spustit testovací provoz,” uvedl Rus. Řešení je podle něj také ověřovacím konceptem projektu eTurista, který by měl zdigitalizovat veřejnou správu v oblasti cestovního ruchu v celé ČR.
Náklady na projekt se podle něj pohybují v řádech nižších jednotek milionů korun, dvě třetiny nákladů pokryjí dotace, zbytek zapojená města a obce.
Newsroom TTG / ČTK