NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Vlády EU se dohodly s europoslanci na zrušení vízové povinnosti pro Kosovo

Návštěvníci s kosovskými pasy budou moci nejpozději od začátku roku 2024 cestovat do Evropské unie bez víz. Dohodli se na tom vyjednavači Evropského parlamentu a českého předsednictví v Radě EU. Kosovo je poslední částí západního Balkánu, která stále bezvízový režim pro cesty do EU nemá.
Ilustrační foto: Pixabay

Dohoda unijních institucí umožní držitelům kosovských pasů pobývat bez víza v EU po dobu 90 dní v rámci 180denního období. Nový režim chce unie zavést současně se spuštěním dlouho připravovaného systému registrace cestujících se zkratkou ETIAS, ovšem „v každém případě do 1. ledna 2024“.

Na tomto postupu se členské státy shodly na konci listopadu, na výsledek vyjednávání s Evropským parlamentem se tedy čekalo jen dva týdny. Předběžnou dohodu vyjednavačů nyní musejí ještě obě instituce schválit samostatně. Poté bude moci být uvedena do praxe.

Posun ve věci liberalizace vízového režimu pro Kosovo byl jedním z cílů končícího českého předsednictví v Radě EU. Evropská komise uvolnění vízové povinnosti navrhla už v roce 2016 a například na konci roku 2017 tehdejší kosovský premiér Ramush Haradinaj uvedl, že v následujícím roce se jeho spoluobčané změny jistě dočkají. Krok ale dlouho neměl dostatečnou podporu mezi členskými státy, z nichž pět Kosovo neuznává jako nezávislý stát.

Nyní Rada EU uvádí, že Kosovo významně pokročilo v kontrole dokumentů, zvládání migrace a dalších pilířích plánu vízové liberalizace. Dodává však, že Evropská komise bude nadále „aktivně monitorovat“ dodržování požadavků spojených s bezvízovým stykem.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button