Zprávy

Vláda žádá data o turistech od cestovních kanceláří, za minulý měsíc bylo jen v Itálii přes 16 tisíc Čechů

Díky zvyšujícímu se počtu Čechů, kteří jsou nakaženi koronavirem, jsou zpřísněny opatření, kterým se musí přizpůsobit primárně lidé, kteří se vrací ze zahraničí. Aby byla vláda v obraze a mohla lépe reagovat na další vývoj, žádá data od tuzemských cestovních kanceláří za účelem získání více informací o Češích, kteří se pohybují v rizikových oblastech, informoval server Ihned.cz.


„Dostaneme od nich seznam lidí, kteří pobývají v zasažených lokalitách. Ministerstvo i hygienici tak budou mít o těchto lidech přehled,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu. Je však otázkou, zda takové informace ministerstvo zdravotnictví skutečně získá. Výkonný ředitel ACKČR Michal Veber popřel, že by s ministrem nějakou dohodu udělal. „Pořád tady platí ochrana osobních dat klientů,“ upozornil.

Podle údajů vlády bylo ještě minulý týden v centru evropské nákazy v Itálii přes 16 tisíc českých turistů. Z údajů cestovních kanceláří i ministerstva zahraničí vyplývá, že většina lidí se již vrátila nebo je na cestě domů. Stát by chtěl získat podrobný přehled o jejich pohybu, stejně jako o českých turistech v jiných evropských zemích. „Rozhodně nemáme v úmyslu předávat seznamy klientů,“ dodal Veber.

Oldřich Kužílek, expert na osobní údaje, uvádí, že stát má nárok takové údaje požadovat. Upozornil na znění zákona, který říká, že firmy jsou „povinny sdělit orgánům ochrany veřejného zdraví na jeho výzvu okolnosti důležité v zájmu epidemiologického šetření“. Tyto informace mají podle něj menší ochranu než třeba listovní tajemství nebo údaje o pohybu lidí.

Prostřednictvím cestovní agentury Invia jsou v uzavřených oblastech desítky Čechů, uvedla mluvčí Invie Andrea Řezníčková, přesný počet ale nezná. „Drtivá většina klientů je v místě vlastní dopravou. Cestovní kanceláře řešily situaci od noci a pro ostatní turisty posílaly náhradní autobusy,“ uvedla. Další zájezdy do středisek Bormio, Livigno a Aprica nebudou podle Řezníčkové vypraveny a klientům budou automaticky vráceny peníze.

Musí se ale brát v potaz skutečnost, že přibližně stejně velká část českých turistů (cca 15 000) nevyužívá nabídek cestovních kanceláří, ale jezdí na vlastní pěst. Vláda by tak mohla požadovat i data od mobilních operátorů, s největší pravděpodobností ale tyto data nedostane. Tvrdí to výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. „Odporovalo by to zákonu. Jedinou součinností, kterou poskytujeme, bylo, že do rizikových zemí posíláme informační SMS občanům,“ řekl. Ministerstvo zdravotnictví se pak pouze dozví, kolik takových SMS šlo do jednotlivých zemí. „Rozhodně nesdílíme informace o konkrétních lidech a kde se nacházejí,“ řekl Grund. Jeho slova potvrzuje i Kužílek. „Neexistuje žádné zmocnění k tomu, aby operátor tyto údaje předal státu,“ potvrdil Kužílek.

Prioritou podle Vebera je, aby se klientům cestovních kanceláří nic nestalo. Upozornil na to, že hlavní alpská zimní střediska, kam Češi jezdí na lyžařské zájezdy, jsou mimo uzavřené zóny. České občany v Itálii, včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu premiér Andrej Babiš (ANO). Čeští turisté by se podle Babiše z Itálie měli vrátit okamžitě.

Na pondělním jednání se zástupci vlády by se podle Vebera mělo jednat mimo jiné o kompenzacích pro cestovní kanceláře za rušené zájezdy do Itálie. Pokud náhrady dostanou, zohlední to ve storno poplatcích u zájezdů. Otázkou také je, jak to bude s řidiči autobusů, kteří se z Itálie vracejí, řekl. Češi po návratu z Itálie od soboty musejí do dvoutýdenní karantény, výjimka platí jen pro řidiče nákladní dopravy, zdravotní služby a pro piloty dopravních letadel.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button