Vítejte v Česku. Zemi papíru, razítek a digitálních iluzí
Vzpomínáte si, kdy stát skutečně dokázal něco digitalizovat? Ne, tím nemyslím naskenování papírového formuláře do PDF. Mluvím o opravdové, funkční digitalizaci, která zjednodušuje život. Kromě přijímaček a e-shopu pro dálniční známky si na nic nevzpomínám. Tedy kromě digitálního stavebního řízení, ale na to je lepší zapomenout. Vítejte v České republice – zemi, kde papír neumírá, jen se převléká za elektronickou fasádu.

Před pěti lety jsem přišel s projektem eTurista. Měl jsem tři jednoduché důvody:
- Odstranit byrokratické šílenství, kdy 3 různé úpravy (zákony a vyhlášky) nutí podnikatele hlásit stejná data o stejných turistech do tří různých systémů – cizinecké policii, obci a statistickému úřadu.
- Zlepšit výběr místních poplatků, kde podle nedávné studie (Luděk Kuhr) uniká kolem 1,5 miliardy a podle odhadů se třeba v Krkonoších vybírá kolem 10 %.
- A konečně získávat aktuální a přesná data o turismu, která by pomáhala marketingu i rozhodování.
Jak to tedy vypadá aktuálně v praxi?
- podnikatel hlásí totéž třikrát,
- obec netuší, jestli hotel, před kterým stojí deset aut, opravdu nemá žádného hosta,
- a statistická data o létě přijdou až 10. prosince. A netušíme, jestli Američan byl z New Yorku nebo z Nebrasky a Němec z Drážďan nebo Hamburku.
Mezitím ředitel chorvatské centrály ví každé ráno, kolik Plzeňáků mu přijelo do Trogiru. A podle toho hned plánuje přidat nebo ubrat reklamu. My si ještě 2 měsíce po sezoně vaříme kafe a modlíme se, aby čísla dobře dopadla.
Místo toho, aby stát řekl „super, jdeme do toho“, stalo se to, co se v Česku stává vždy: projekt převzalo ministerstvo a překreslilo ho k nepoznání. A poslední hřebíček do rakve zatloukla připravovaná novela.
Kam se poděla odvaha?
Podnikatelé budou i nadále vést evidenční knihu v papírové podobě (ano, opravdu v roce 2025) – a to i přesto, že bude existovat digitální registr. Zapisovat hosty mohou navíc až 72 hodin po jejich odjezdu. Aby bylo jasno, naprosto souhlasím se skutečností, že není důvod, aby ministerstvo sbíralo jména českých turistů a data jejich narození. Zbytek novely nemá s digitalizací nic společného, respektive má, je to účelové vyhýbání se digitalizaci.
Stát oficiálně říká: „Chceme rychlá a přesná data. Ale klidně si s tím dejte tři dny čas. A ještě si to napište do sešitu.“
Projekt eTurista byl připraven. Otestován ve východních Krkonoších. Měl financování z Národního plánu obnovy. Měl vše. A skončil v legislativní rakvi, zatlučený hřebíčky v podobě pozměňovacích návrhů.
Zakázka dříve než zákon
A aby to celé nebylo málo absurdní, ministerstvo se rozhodlo vypsat veřejnou zakázku na vývoj systému eTurista ještě dříve, než vůbec připravilo a schválilo legislativní změny, které by tento systém umožnily legálně používat. Jinými slovy: někdo začal programovat dům, aniž by věděl, jestli na něj dostane stavební povolení, nebo jestli bude vůbec stát na zemi, nebo ve vodě. A ponechám stranou to, že zakázku vyhrála stejná parta, která má na svědomí “slavné” digitální stavební řízení.
A co je na tom nejlepší? Ve světě už existují minimálně tři hotové systémy – v Německu, Chorvatsku a Rakousku –, které tuto problematiku řeší elegantně, efektivně a roky. Stačilo by koupit licenci. Stejně jako si státy, školy nebo firmy kupují Microsoft Office a nesnaží se samy naprogramovat vlastní Excel nebo Outlook. Ale ne tak v Česku.
A vzhledem k tomu, že se zakázka spustila bez jistoty, že zákon bude vůbec přijat v navržené podobě, vyvstává nepříjemná otázka: neporušilo tím ministerstvo povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře? Protože investovat veřejné prostředky do vývoje systému, jehož právní rámec není schválen – to už opravdu zavání českým digitalizačním surrealismem.
Co z toho plyne?
Digitalizace bohužel papírování v Česku neomezuje. Byrokracie se jen naučila používat e-mail a místo razítek má elektronické podpisy. Nebo to vidíte jinak? Budu rád za vaše příběhy. Nebo aspoň pošlete ten papír.
V souvislosti s úpravou § 9h již v registru nebudou uváděny údaje, které odpovídají zápisu údajů o ubytovaných osobách do evidenční knihy, kterou je ubytovatel povinen vést podle § 3g zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Vládní návrh zákona totiž počítal s tím, že evidenční kniha ubytovaných osob bude nahrazena (centralizovaným) registrem eTurista. Proto se tímto pozměňovacím návrhem předkládá návrh na úpravu vládního návrhu novely zákona o místních poplatcích, tedy v části druhé čl. III zrušit novelizační body 1 a 2. V důsledku toho ubytovatelé budou vést evidenční knihu podle zákona o místních poplatcích stejným způsobem jako doposud.
Z § 9h odst. 2 úvodní části ustanovení zákona č. 159/1999 Sb. plyne, že ubytovatel je povinen zapsat do registru eTurista údaje u ubytované osobě bezprostředně po jejím ubytování, nejpozději však do 24 hodin.
Z § 9h odst. 3 písm. a) plyne, že ubytovatel zapíše do registru eTurista o ubytované osobě v ubytovacím zařízení den skutečného konce ubytování nejpozději do 24 hodin, a z § 9h odst. 3 písm. b) plyne, že výši vybraného poplatku z pobytu nebo důvod osvobození tohoto poplatku zapíše nejpozději do 24 hodin od ukončení ubytování.
Splnění uvedených oznamovacích povinnosti bude pro ubytovatele v mnoha případech nereálné. Především vůči ubytovatelům, kteří nejsou podnikateli, lze takto krátkou lhůtu pro splnění povinností považovat za zbytečně přísnou.
Vzhledem k tomu se v těchto ustanoveních navrhuje prodloužení této lhůty z 24 hodin na 72 hodin.
Jan Herget