Kam jet?Města & regiony ČRNovinky

Velká synagoga v Plzni se po rekonstrukci otevře 10. dubna veřejnosti

Po tříleté rozsáhlé rekonstrukci za sto milionů korun se 10. dubna poprvé otevře plzeňská Velká synagoga na Klatovské třídě.

Foto: Visit Plzeň

Největší synagoga v České republice, druhá největší v Evropě a jedna z pěti největších na světě byla postavena v roce 1893 v pseudorománském slohu s maurskými prvky. Unikátní objekt z druhé poloviny 19. století s bohatou vnitřní výzdobou se nyní představuje v plné kráse.

Rekonstrukce, hrazená z velké části evropskými dotacemi, umožnila opravit především interiér synagogy a sousední rabínský dům. Hlavní loď synagogy nabízí koncertní prostor s dobrou akustikou a až zhruba tisíci místy pro diváky. Součástí rekonstrukce bylo například vytvoření nové rituální lázně mikve v rabínském domě.

Foto: Visit Plzeň

Při otevření synagogy se představí nejen její nově rekonstruovaný a restaurovaný interiér, ale i nová stálá expozice Tady žili Židé. Na osmi obrazovkách v patře synagogy bude k dispozici 1800 fotografií míst a památek spojených s životem Židů v Plzeňském kraji. Dvě obrazovky jsou dotykové a lidé si tak mohou sami listovat ve snímcích a vybírat si podle lokality nebo z šesti tematických okruhů.

Pro veřejnost jsou připraveny dva druhy komentovaných prohlídek. Několikrát týdně bude v nabídce prohlídka synagogy a jedné z věží, v pondělí pak synagogy včetně rabínského domu s rituální lázní.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button