Města & regiony ČRMICENovinky

Veletrhy Brno očekávají letos ztrátu až 280 milionů korun

 

Veletrhy Brno očekávají letos ztrátu 250 až 280 milionů korun. Zrušily už 70 pracovních pozic a ještě 30 dalších zřejmě zruší, uvedl generální ředitel společnosti Jiří Kuliš. Firma měla před krizí 250 stálých zaměstnanců.

Ilustrační foto: archiv TTG

Cíl programu, který zahrnuje zhruba 400 subjektů, je podle návrhu podpořit firmy podnikající v oboru veletrhů, kongresů a souvisejících eventových akcí. „K našemu překvapení se v programu objevila podmínka, že žadatelem nesmí být subjekt, který má majetkovou účast státu, kraje či města. A my jsme stoprocentně vlastněni městem. Profitovala by tak z toho naše konkurence,“ uvedl Kuliš.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček minulý týden uvedl, že se programem snaží pomáhat podnikatelům. O městské nebo krajské veletrhy se podle něj musejí postarat jejich vlastníci. V pondělí řekl, že je v programu ještě mnoho nejasností, a vláda proto návrh neprojednala.

„Je to jasné nepochopení toho, jak fungujeme. Vláda si myslí, že když jsme vlastněni městem, tak dostáváme nějaké peníze. Ale to není pravda, jsme klasický obchodní subjekt. Poslali jsme panu ministrovi naše stanovisko s tím, že důležitý je charakter firmy, nikoli vlastnictví. Podnikáme v prostředí volné hospodářské soutěže a tento návrh narušuje konkurenční prostředí,“ popsal Kuliš motiv námitky k antimonopolnímu úřadu. Mluvčí úřadu Martin Švanda prohlásil, že podnět Veletrhů Brno obdrželi a připravují odpověď, která má být hotová do konce týdne.

Podle Kuliše je také otázka, zda nějaký program vůbec vznikne. „Máme informace, že ministerstvo financí jej vůbec nechce otevřít. To by taky bylo špatně, protože náš sektor je nejpostiženější. Víme, že některé firmy už krachují. Pokud se tahle podmínka odstraní, tak to vítáme. Peníze by nám pomohly v likviditě. Pokud se byznys nerozjede, jsme schopni žít z úspor ještě tak půl roku,“ dodal Kuliš. Jenom měsíční provoz vyjde při všech úsporách na 10 milionů korun.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu program není u konce. „O programu se bude dále jednat, a to jak co se týče financí, tak co se týče okruhu žadatelů. Od toho, jak jednání dopadnou, se samozřejmě odvíjí i termín vypsání programu,“ sdělila mluvčí rezortu Štěpánka Filipová. Ministerstvo financí na dotaz neodpovědělo.

Podmínka v návrhu ministerstva se nelíbí ani brněnské primátorce Markétě Vaňkové. „Pokusíme se jejich postoj zvrátit. Podle našeho názoru je příliš formalistní, aniž by se zabýval podstatou fungování byznysu Veletrhů Brno, které jsou standardní obchodní společnost. Nedáváme jim dotace a ani si u nich neobjednáváme žádnou veřejnou službu,“ řekla primátorka.

Změnu vztahu města a veletrhů neplánuje. I když Veletrhy Brno peníze ze strany státu nezískají, podle Vaňkové by zásadní problém s cash flow nastat neměl. „Není na pořadu dne přemýšlet o krachu společnosti. Jen musíme být schopni překlenout stávající období. Co se týče případného prodeje firmy, tak si neumím představit, že bychom se vzdali kontroly nad celým cenným a strategicky velmi dobře umístěným areálem, v němž navíc sídlí až do doby covidu-19 prosperující městská společnost,“ konstatovala primátorka.

Veletrhy Brno od začátku roku v souvislosti s koronavirovou pandemií musely zrušit téměř všechny akce. Tržby klesly o 90 procent. Půjčka od bank možná není, pětileté úspory vydrží ještě zhruba půl roku. Původně měly sloužit na rozvoj, ten je teď zastavený na deset let.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button