AkceJižní TyrolskoNovinky

Val Gardena a Alta Badia už vítají lyžaře

Světové poháry alpských lyžařů vysílají vzkaz z Jižního Tyrolska: Jsme tady pro vás! Dvě údolí, Val Gardena a nedaleká Alta Badia, patří ke zdejším nejvyhlášenějším lyžařským regionům. To se nemění ani v letošní zimě, vrcholné závody jsou připraveny a všichni doufají v otevření pro veřejnost 7. ledna 2021.

Foto: Saslong Classic Club

Pořadatelé z Val Gardeny museli už v listopadu, čtyřicet dní před prvním tréninkem, s lítostí oznámit: Pojede se bez diváků. Přitom v roce 1975 jich tu slavný souboj skorodomácího Gustava Thöniho s fenomenálním Švédem Ingmarem Stenmarkem sledovalo čtyřicet tisíc… Letos tedy zůstanu tribuny prázdné, ale elitní lyžaři tu už od středy vyrážejí na tréninkové jízdy.

Pojede se za přísných opatření, bez obvyklé společenské nadstavby. Členové jednotlivých skupin, závodníci či pořadatelé, ale i zástupci médií, musejí předem podstoupit covid testy a napřímo se tu vůbec nepotkají. „Od jara jsme pracovali s několika scénáři. Když nemůžete přijít za námi, přijdeme my k vám. Přineseme vám parádní zážitek přímo do vašich obýváků, mnoho vzrušujících příběhů vyšleme na webu a v sociálních médiích,“ nevzdává se nezdolný organizační tým Rainera Senonera.

Foto: © Alta Badia / Alex Moling

Čímž chce jistě připomenout svůj region a jeho pýchu do širokého povědomí fanoušků lyžování po celém světě. „My všichni tady ve Val Gardeně pracujeme pro tenhle poslední předvánoční víkend, kdy se tu ukážou nejlepší lyžaři světa v nádherné bitvě,“ dodává prezident Saslong Classic Clubu. I v těžké době má podporu obyvatel z celého údolí.

Super-G se jede v pátek 18. prosince a sjezd o den později 19. 12. Naladit se u televize můžete i vy. A na vyhlášenou tříkilometrovou pistu (trať sjezdu měří přesně 3446 m s největším sklonem 56,9 %), super-G 2365 m z výšky 2249 metrů, oba až dolů do San Cristiny ve 1410, se vydat tentokrát o pár týdnů později. Jistě to stihnete i v této zimě včetně putování po oblíbeném okruhu Sella Ronda okolo zdejšího ikonického masivu. Anebo návštěvy vyhlášeného horského restaurantu Comici. A na příští rok 2021 už to snad do třetice konečně vyjde naživo!

Jako by proslulá sjezdařská klasika ve Val Gardeně/Grödenu (používá se italské i německé jméno) po velbloudích hrbech na Saslongu, kde se skáče až osmdesát metrů daleko šest metrů nad zemí, nesla poslední dobou na svém „hrbu“ jakési prokletí. Už loni, zrovna při oslavách padesáti let od mistrovství světa na zdejších sjezdovkách, vlhká mlha pustila lyžaře na trať a závodníkům přinesla zážitek jen v pátek při super-G, kde dominoval rakouský expres Vincent Kriechmayr. Následovala sice ještě důstojná večerní párty s legendami v cílové tribuně, ale hustý déšť ráno naplnil obavy… a sobotní sjezd byl v chumelenici zrušen.

Foto: © Alta Badia / Freddy Planinschek

Naštěstí se loni povedl aspoň částečný double světového poháru se slalomem právě v sousední Alta Badii, který zakončilo spektakulární druhé kolo pod umělým osvětlením. Podobný model jako Val Gardena okusí protentokrát i nedaleká sjezdovka Gran Risa, kde se tu pojede obří slalom a slalom, jako světový pohár už popětatřicáté. Trofeje v podobě metafor, ztvárňujících vášeň, sport a krásu, tak připomenou třicáté výročí světového poháru na tomto svahu jen zprostředkovaně opět zásluhou televizních kamer.

Sjezdovky se tu letos připravují poprvé pomocí udržitelných sněhových děl na vodíkový pohon, tratě upravují rolby na elektrický pohon. Ty mají nulové emise, navíc dokonce ještě lepší výkon než stroje na fosilní paliva. „Nová příprava svahů bude mít pozitivní dopad na ekologickou rovnováhu celých lyžařských oblastí. Ani v tomto nepříznivém čase se nevzdáváme a věříme v brzký návrat k normálu a pokračování zimní sezony, kdy přivítáme tisíce milovníků lyžování jako předcházející roky,“ říká Andy Varall, předseda organizačního výboru světového poháru v Alta Badia.

Foto: Demaclenko

V lanovkách tady (stejně jako na Kronplatzu nebo Seiser Almu) bude už od zahájení provozu fungovat automatizovaný systém dezinfekce gondol, vyvinutý firmou Demaclenko, lídrem v umělém zasněžování. Testovali ho úspěšně už v létě v areálu Plose u Brixenu. Kabinka prostě jede a vyčistí se, aniž by musela zastavovat.

Členové obou jihotyrolských organizačních týmů si nenaplněná očekávání vynahradí aspoň trochu o dva měsíce později, kdy se budou jako partneři podílet na organizaci mistrovství světa v nedaleké Cortině d´Ampezzo.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button