HotelyMěsta & regiony ČRNovinky

V ČR se za 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91 procent méně

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, proti loňsku o 91,1 procenta méně. Kvůli epidemii koronaviru se snížil také počet noclehů o 88,2 procenta na 1,1 milionu nocí. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.
Ilustrační foto: Pixabay

Ubytovací služby byly letos kvůli epidemii omezené po celé první čtvrtletí, loni restrikce začaly s počátkem šíření nákazy platit až během března. “Omezení poskytování ubytovacích služeb z důvodů pandemie trvá již více než rok,” poukázal vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Počet ubytovaných ze zahraničí od ledna do konce března klesl o 96,3 procenta, domácích hostů ubylo o 86,4 procenta. Návštěvnost hotelů se snížila o 91,5 procenta, do penzionů přijelo o 87,3 procenta hostů méně a ostatní zařízení hlásí pokles o 92,5 procenta.

V krajích se počet ubytovaných v prvním čtvrtletí pohybuje mezi třemi až 17 procenty loňských čísel. Největší pokles postihl Královéhradecký a zejména Liberecký kraj, kam lidé v letošní zimě nemohli vyrazit na lyžařské pobyty. Vláda z epidemiologických důvodů zastavila i provoz lanovek a vleků ve skiareálech. Pokles příjezdů o zhruba 93 procent hlásí Praha, na kterou dopadl úbytek turistů ze zahraničí. Nejmenší bylo snížení počtu hostů v Ústeckém kraji, zhruba o 83 procent.

Zahraničních návštěvníků přijelo výrazně méně než před rokem ze všech hlavních sledovaných zemí. Ze zhruba 56 000 zahraničních hostů tvořili největší část Slováci, ale s meziročním poklesem o víc než 88 procent na 12 000 ubytovaných. “Němců se ubytovala jen dvě procenta a Poláků čtyři procenta loňské návštěvnosti v prvním čtvrtletí. Rovněž počty příjezdů jiných hostů ze zahraniční nedosahují ani desetiny loňských výsledků,” uvedl ČSÚ.

Noclehů lidí ze zahraničí ubylo v prvních třech měsících roku o 96,1 procenta, u domácích hostů se počet snížil o 81,2 procenta. Hotely hlásí pokles počtu přenocování o 90 procent a penziony o 89 procent.

“Koronavirová krize dopadla také na lázeňská ubytovací zařízení,” upozornil ČSÚ. Lázně sice byly otevřené, ale mohly poskytovat pouze péči hrazenou pojišťovnami, nikoliv samoplátci. Noclehů lidí z ČR tak v lázeňských hotelech a penzionech meziročně ubylo o 53 procent. Do lázní přijelo o 68 procent méně domácích hostů než před rokem.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. I nyní mohou jejich služby využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button