Kam jet?Města & regiony ČRTOP

V Česku mají turisté nejraději lanovku na Petřín a Pražský hrad, v krajích většinou zoologické zahrady

Víc než 1,7 milionu lidí loni jelo lanovkou na Petřín. Tato zážitková doprava se tak stala vůbec nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2022.

Foto: DPP

Do první desítky se probojovaly také Pražský hrad, Zoo Praha, Aquapalace v Čestlicích, Dolní Vítkovice v Ostravě, Zoo Zlín, Aqualand Moravia Pasohlávky, Safari Park Dvůr Králové, Hrad Špilberk v Brně a Zoologická zahrada Ostrava. Z přehledu, který Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism sestavila ve spolupráci s kraji, je zřejmé, že turisty podobně jako loni nejvíc lákaly zoo, zábavní turistické cíle a hrady a zámky.

Foto: CzechTourism

Cestování nejen za zvířaty

Zoo, zahrady a akvária patřily po zážitkové dopravě k nejnavštěvovanějším turistickým cílům roku 2022 v Česku. Pražskou zoo loni navštívilo 1,4 milionu lidí, zlínskou téměř 800 tisíc a Safari park ve Dvoře Králové zaznamenal cca 670 tisíc hostů.

Foto: Zoo Praha

„Zoologické zahrady hrály loni prim, co se týče turistů, v celkem osmi ze čtrnácti krajů. Konkrétně v Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Plzeňském, na Vysočině, Ústeckém a ve Zlínském kraji,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „V této souvislosti se dá říct, že určitou raritou je vítězství lánové dráhy na Petřín v Praze, byť v našem přehledu čelní příčku drží už poněkolikáté. A také Sky Bridge 721 na Dolní Moravě v Pardubickém kraji. I když u nejdelšího visutého mostu na světě se rovněž o velké překvapení nejedná. Jednak proto, že jde o skutečně světový unikát a také díky společné intenzivní prezentaci loni otevřeného turistického cíle po celém světě.“

Foto: Dolní Morava

Hrady a zábava

Do první desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v Česku se loni dostaly také dva hrady a jako zábavní turistické cíle rovněž dva aquaparky. Pražský hrad si prohlédlo 1,4 milionu cestovatelů. Po lanovce na Petřín tak byl druhým místem, které v hlavním městě, ale i v celém Česku, lidé nejvíc vyhledávali. A Hrad Špilberk v Brně s cca 607 tisíci turisty. Ten v rámci Jihomoravského kraje rovněž získal pomyslnou stříbrnou medaili, a to hned po Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, který přivítal na 727 tisíc hostů. Kromě vodního centra na Jižní Moravě je v TOP 10 také AquaPalace Praha Čestlice. V roce 2022 ho navštívilo na 968 tisíc lidí.

Jedna značka, více cílů a kategorií

„Spolu s kraji sledujeme také sdružené turistické cíle. Jde o místa různého charakteru, které se prezentují pod jednou značkou a u nichž se sleduje celková návštěvnost. Přehled za rok 2022 vyhrály Dolní Vítkovice a Landek Park Ostrava, přivítaly na 956 tisíc turistů. Druhá příčka patřila Muzejnímu komplexu Národního muzea v Praze s cca 887 tisící hosty. Třetí s návštěvností zhruba 837 tisíc lidí pak Dinoparku v Plzni,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Kromě toho sestavujeme také turistické cíle podle kategorií, kterých aktuálně sledujeme 12. Kromě dříve zmiňovaných hradů a zámků, zážitkové dopravy, zábavních turistických cílů či zoo, zahrad a akvárií se jedná například o architekturu. Tam loni vyhrál Obecní dům v Praze. Dále to jsou třeba pietní místa, zde 1. příčka patří Terezínu, nebo lidová architektura s vítězným Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.“

Foto: Obecní dům

Další kategorie turistických cílů, u kterých se hodnotí návštěvnost, jsou: osobnosti, muzea a galerie, přírodní turistické cíle, věže a rozhledny, vojenské turistické cíle, věda a technika, sakrální památky a ostatní turistické cíle.

Cestování bez bariér

Protože poznávání zajímavých míst Česka má být dostupné pro všechny, nechybějí ani tipy z regionů na cestování bez bariér.

„Přehledy za rok 2022 jsme sestavili na základě návštěvností více než 1500 turistických cílů z celého Česka. A to ve spolupráci s krajskými koordinátory a destinačními společnostmi, za kterou moc děkujeme. Nejde přitom o výčet všeho, co u nás existuje, ale o podchycení toho klíčového pro turisty. S cílem poskytnout vodítko pro poznávání Česka, motivovat širokou veřejnost k cestování a odborníky na cestovní ruch podpořit v jejich práci. Při tom se snažíme myslet na všechny, tedy i na lidi s hendikepem. Z každého kraje tak uvádíme i tři tipy na cestování bez bariér,“ říká ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková a uzavírá: „V Praze je to třeba Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí, na Vysočině mimo jiné Smyslová zahrada Panského dvora v Telči, v Karlovarském kraji Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou a tamní okruh relikviáře svatého Maura, ve Středočeském kraji zase Památník Karla Čapka ve Staré Huti. A další bezbariérová místa, která lze v Česku navštívit, průběžně přibývají. Stejně jako turistické cíle jako takové.“ 

Foto: NGP

Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2022 najdete mimo jiné na portálu Kudy z nudy.cz, a to i podle krajů:

 Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button