V 1. čtvrtletí se v ČR ubytovalo 4,1 milionu turistů, meziročně o 1,4 procenta více

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů tržby hoteliérů a restauratérů přes rostoucí návštěvnost reálně klesají.
„Meziroční růst příjezdů o 1,4 procenta byl podpořen počtem domácích i zahraničních turistů. Ve sledovaných zařízeních se ubytovalo 2,2 milionu rezidentů a ze zahraničí přijely do Česka dva miliony návštěvníků,“ uvedl Roman Mikula, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Zahraničních hostů se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo meziročně o 1,9 procenta více, domácích turistů přibylo o zhruba procento.
Zahraniční turisté strávili v tuzemských ubytovacích zařízeních pět milionů nocí, meziročně o 2,2 procenta více. Zbývajících 5,5 milionu nocí připadlo na domácí hosty, je to ale meziroční pokles o 0,8 procenta.
I když počty příjezdů i přenocování mírně rostou, turisté v Česku stále volí spíše kratší pobyty, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podobně jako v minulosti v této souvislosti poukázal na podle něj neefektivní propagaci Česka v zahraničí. „Domácímu cestovnímu ruchu pomáhají především dobře fungující regionální a místní organizace destinačního managementu a rostoucí počet možností, jak kvalitně trávit čas mimo nejtypičtější turistická centra,“ míní.
Ředitel státní agentury CzechTourism František Reismüller označil za pozitivní mimo jiné to, že se zvyšuje návštěvnost méně známých míst. „Naší prioritou je udržet a posilovat růst návštěvnosti, především u klíčových zdrojových trhů. Zároveň se soustředíme na prodloužení pobytů a zvýšení útrat turistů. Mezi aktuálně nejbonitnější země patří Německo, USA, Velká Británie a Severní Irsko nebo Itálie,“ řekl.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka tržby hoteliérů a restauratérů přes rostoucí návštěvnost reálně klesají. Větší část ubytovaných hostů také nadále připadá na Čechy. „Mimochodem ještě do covidu byl počet domácích a zahraničních návštěvníků vlastně velmi podobný,“ uvedl.
O 0,8 procenta vzrostla návštěvnost hotelů, v kterých se od ledna do konce března ubytovalo 3,2 milionu hostů, z toho 1,7 milionu jich přijelo ze zahraničí. Penziony vykázaly pokles počtu hostů o 1,4 procenta a nocí o 3,6 procenta. Pokles v obou parametrech zaznamenaly i kempy. Naopak chatové osady a turistické ubytovny evidovaly více hostů i strávených nocí.
„Vývoj letošního roku za první kvartál nebyl pro české hotely dobrý,“ řekl majitel hotelové sítě Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda. Návštěvnost hotelů v okolních zemích, například Maďarsku, podle něj roste rychleji.
Návštěvnost se meziročně snížila ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Ostatní regiony vykázaly růst.
Ze zahraničí přijelo nejvíce turistů z Německa, a to zhruba 453 000. Následovali hosté z Polska, kterých bylo asi 181 000, ze Slovenska (164 000), Velké Británie a Severního Irska (132 000) a více než 100 000 návštěvníků přijelo i z Itálie. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenali statistici u Poláků, Britů a Ukrajinců.
Newsroom TTG / ČTK