ZahraničíZprávy

Turecký cestovní ruch čeká ztráty vzhledem k výpadku ruských a ukrajinských turistů

Ruská invaze a válka na Ukrajině budou zřejmě znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Napsal to turecký deník Cumhuriyet. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podílejí více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.
Foto: Pixabay

Loni přijelo do Turecka asi 4,7 milionu ruských turistů, což bylo 19 procent všech zahraničních návštěvníků země. Ukrajinci se na celkovém počtu turistů z ciziny podíleli loni asi z osmi procent.

Teď, když Západ vůči Rusku zavedl bezprecedentní sankce kvůli jeho útoku na Ukrajinu, není pravděpodobné, že by ruští turisté do Turecka letos vyrazili v takovém množství jako loni. Pojišťovny nepojistí letadla letící z Ruska, takže Rusové, i kdyby chtěli, nebudou moci přiletět, napsal turecký server Duvar. Rovněž Ukrajinci, zdevastovaní válkou, zřejmě na dovolenou nepojedou.

Turecký cestovní ruch se přitom ještě nevzpamatoval z propadu kvůli uzavírkám způsobeným pandemií covidu-19. Mírné zlepšení zaznamenal loni, ale letos se kvůli válce na Ukrajině téměř jistě k normálu nevrátí. Podle serveru Duvar bylo kvůli pandemii v Turecku prodáno na 270 hotelů, protože jejich majitelé nemohli splácet úvěry.

„Už je jasné, že dluhy letos kvůli válce nesplatíme. Turistický sektor se nevzpamatuje, hotely půjdou do dražby,“ míní šéf bodrumské asociace ředitelů hotelů Serdar Karcilioglu. „Domácí turisté nás nezachrání,“ dodal.

Turecko má dobré vztahy s Ukrajinou i Ruskem a v této válce se snaží, podobně jako Izrael, zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem o zastavení bojů. Turecká vláda vyjádřila podporu Ukrajině, ale zároveň odmítla protiruské sankce.

Newsroom TTG / ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button