LidéRozhovory

Tunisko je svobodná demokratická země

O Tunisku, jeho turistické nabídce i o jeho roli partnerské země letošního ročníku veletrhu Holiday World jsme hovořili s ředitelem zastoupení Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch pro Českou republiku a Slovensko panem Mohamedem Oussamou Ben Yedderem.

Foto: Naďa Rybárová

Letos poprvé je Tunisko partnerskou zemí veletrhu Holiday World, co si od partnerství slibujete?

Tunisko je sice v České republice velice dobře známé, ale Holiday World je nepochybně největším a nejvýznamnějším veletrhem cestovního ruchu ve střední Evropě, a proto si od partnerství s ním mimo jiné slibujeme, že se ještě více zviditelníme. Rádi bychom např. do Tuniska přivedli i turisty ze skupin, které mezi českými návštěvníky naší země tvoří menší část, ať už to jsou třeba senioři nebo hráči golfu. A v neposlední řadě bychom rádi ukázali, že Tunisko nejsou jen pláže a moře, že Tunisko je země s bohatou kulturou a historií, která má co nabídnout. Chceme turistům ukázat, že mohou z přímořských resortů vyrážet na výlety, třeba do Kartága nebo na Saharu. Málokdo ví, že z Djerby je to na Saharu pouhou hodinu a půl autem. Myslím, že se nám to podaří, na veletržním stánku očekáváme na 80 tuniských poskytovatelů služeb v cestovním ruchu.

Letos poprvé se nebude Holiday World konat na Výstavišti v Holešovicích, ale stěhuje se do Letňan, jak hodnotíte tuto změnu?

My vystavujeme na veletrhu Holiday World již po mnoho let a v Holešovicích se nám vždy velice líbilo, naši tuniští zástupci byli vždy nadšeni tím krásným Průmyslovým palácem. Ale máme naprostou důvěru v organizátory veletrhu, to že se bude veletrh konat v modernějších prostorách, bude mít nepochybně nemalé výhody.

V roce 2015 otřásly Tuniskem dva teroristické útoky, první v muzeu Bardo v hlavním městě, druhý na pláži u letoviska Sousse, které cestovnímu ruchu v Tunisku přinesly nemalé potíže. Jak jste na tom s počtem zahraničních turistů dnes?

Roky 2015 a 2016 určitě nebyly pro náš, a nejen náš – postižen byl celý region, cestovní ruch ty nejlepší. Trend tehdejších let byl radši nikam nejezdit a strávit dovolenou doma. Ale např. Češi se k nám po nějakých dvou letech, kdy si našli náhradní destinace, jako třeba Bulharsko, vrátili. A počty českých návštěvníků u nás rychle rostou. V roce 2017 jich k nám přijelo 60 tisíc, v loňském roce to bylo už necelých 110 tisíc. Dnes jsou čísla vyšší, než byla před útoky. Celkově k nám loni přijelo 9,5 milionu turistů z celého světa, z toho 3 miliony Evropanů. Na prvním místě jsou Francouzi, Češi jsou na pátém místě. Když si ale vezmete počet českých návštěvníků Tuniska v poměru k počtu obyvatel Česka, tak je pro nás Česká republika vlastně trh číslo jedna. A potěšující je, že téměř 40 procent českých turistů k nám jezdí opakovaně. Znám lidi, kteří u nás byli již více než stokrát, jezdí třikrát až čtyřikrát ročně, většinou do stejného hotelu, kde už se cítí jako doma. Výhoda je, že Tunisko je jednak celoroční destinace, v zimě je např. na Djerbě 25 stupňů, jednak je to blízko, let trvá pouhé dvě hodiny.

Čím si vysoký zájem o Tunisko v Česku vysvětlujete?

Kromě toho, že je to blízko a že se tam dá jezdit po celý rok i tím, že Tunisko je země, která vyznává evropské hodnoty. Že je to svobodná demokratická země, která respektuje lidská práva, respektuje práva žen, mimochodem v tuniském parlamentu je žen 35 procent, respektuje svobodu náboženství a práva menšin. To vzbuzuje v lidech sympatie. Máme i početnou židovskou menšinu, ke které patří i náš ministr turismu. S tím se v jiné muslimské zemi nesetkáte. U nás nikdy nebylo náboženství středobodem všeho dění, důležitý je pokrok a to, aby se lidem u nás dařilo dobře. Navíc vztahy mezi našimi zeměmi jsou dlouhodobě velmi dobré, v Česku žije tuniská menšina a v Tunisku zase česká, a Tunisko bylo jednou z prvních zemí, kam se Češi začali po roce 1989 vydávat na letecké zájezdy. Zájem je ale oboustranný, každoročně se do České republiky vydá přibližně 8 tisíc Tunisanů.

Předpokládám, že valná většina turistů z České republiky k vám jezdí s organizovanými zájezdy. Máte mezi českými návštěvníky i individuální turisty?

Ano, máme, ale tento segment je velmi malý. Je to dáno i tím, že mezi Českou republikou a Tuniskem je nedostatečné pravidelné letecké spojení, pouhý jeden let týdně. Tunisair létá mezi Prahou a Tunisem teprve od roku 2016, letecké spojení mezi oběma zeměmi mělo patnáctiletou pauzu. Dobrá zpráva ale je, že od května letošního roku plánuje Tunisair přidat ještě jeden týdenní spoj z Prahy, a to na Djerbu. To nepochybně turistickou výměnu mezi oběma zeměmi podpoří.

Děkuji za rozhovor

Naďa Rybárová

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button